Yabancı Gemilerin Güney Afrika’ya Maliyeti

Düşük maliyetlerden dolayı yabancı ülkelerin bayraklarını dalgalandıran gemicilerin Güney Afrika’ya maliyetinin yılda 5 milyar dolar olduğu açıklandı.

Yabancı Gemilerin Güney Afrika’ya Maliyeti

Düşük maliyetlerden dolayı yabancı ülkelerin bayraklarını dalgalandıran gemicilerin Güney Afrika’ya maliyetinin yılda 5 milyar dolar olduğu açıklandı. Ulaştırma Bakanı Sibusiso Ndebele, 2009’da Durban limanından 200 milyon ton yük taşındığını, ancak tek bir tonun dahi Güney Afrika bayrağıyla taşınmadığını bildirdi.

Ndebele, “Üzülerek söylüyorum ki, bu şekilde sektöre yatırım yapamayız. 200 milyon ton yabancı bayraklarda taşınıyor ve biz milyarlarca dolar zarara uğruyoruz.” dedi. Güney Afrika Ulaştırma Bakanı Ndebele, ülkesinin ticaretinin yüzde 80’inin deniz yoluyla yapıldığını, sektörün sorunlarının en kısa zamanda masaya yatırılmasının önemine değindi.

Deniz kanunlarına göre, bir gemi hangi ülkede kayıtlı ise o ülkenin bayrağını taşımak zorunda. Uluslararası Ulaştırma İşçileri Federasyonu’na göre, makul kayıt ücretleri, sıfır veya düşük vergiler ve ucuz işçilikten dolayı yük gemisi sahipleri yabancı ülkelerin bayrağını taşımayı tercih ediyor. En ucuz kayıt ücreti alan ülkeler ise Panama, Liberya ve Marşal adaları.

Üç tarafı okyanuslarla çevrili Güney Afrika, deniz taşımacılığında dünyanın ilk 15 ülkesi arasında yer alıyor.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176