Vatandaşlardan çözüm önerileri

Denizcilik sektörümüzü daha ilerilere taşıyabilmek için vatandaşlardan çözüm önerileri geliyor. İşte bazısı oldukça ilginç olan bu öneriler:

Vatandaşlardan çözüm önerileri

Denizcilik sektörü için bazı çözüm önerileri

Üç tarafı denizlerle çevrili bir kara parçasında yaşıyoruz. Ama denizin nimetlerinden yeterince faydalandığıma söylenemez. Bilhassa taşıma ve ulaştırmada bütün yük hâlâ karayollarında. Denizden yeterince faydalanmak için yapılması gerekenler bazen dile getirilir, ama her nedense gereken adımlar atılmaz.

Denizleri yeterince değerlendirmediğimiz için içi yanan vatandaşlar, belki ilgililer yeni adımlar atar diye şu önerilerde bulunuyorlar:

 • Türkiye'de Denizcilik Bakanlığı olmalı ve İDO Genel Müdürlüğü, Deniz Ulaştırma Genel Müdürlüğü, Balıkçılık Kooperatifi Başkanlığı bu bakanlığa bağlı olmalıdır.
 • Panama, Malta, Kamboçya, vs. bayraklı gemilerde çalışan personele kontrat sigorta ve sözleşmeler yapılabilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu uygulamalar mecburi olmalı. Gemicilerimiz ağır işlerden sigortalı olmalı ve erken emekli olabilme hakkı bulunmalıdır.
 • Liman işletme müdürleri kaptan veya gemi başmühendisleri arasından seçilmelidir. Sektörle ilgisi bulunmayan kişilerin bu makamlara getirilmesi, beraberinde çeşitli sıkıntılar getirmektedir.
 • Hopa, Rize, Trabzon ve diğer kıyı şehirlerinden İstanbul'a yolcu gemisi olmalı, ki bunlann bir kısmı daha önce vardı. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bütün yük karayollanna yüklenmemelidir.
 • Karadeniz illerinde yat limanlan yapılmalı, bunun için teşvik verilmelidir. Kıyı şehirlerinde Deniz Ticaret Odaları bulunmalı. Gemi komisyonculuğu yapanlar için yeni düzenlemeler yapılmalı.
 • Trabzon ve Samsun limanlarından, Sochi ve Now-roski limanlarına çalışan 15 adet Ro-Ro gemisi bulunmasına rağmen, Orta ve Doğu Karadeniz'de kıyı emniyetine ait arama-kurtarma römorkörü bulunmamaktadır.
 • Gemi personelinin özlük haklannı denetleyen bir makam bulunmalı, yerli ve yabancı gemilerdeki haksızlıklar bu makam tarafından giderilmelidir.
 • Usta gemici ve güverte lostromanlanna yat kaptanlığı yapma hakkı tanınmalı.
 • Ro-Ro ve yolcu gemilerinde kaptanların ve çarkçıların elbiselerinde rütbe bulunmalıdır.
 • Limanlarda denizcilerimiz ve yabancı denizciler için dinlenme ve sosyal tesisler bulunmalı.
 • Tüm yabancı bayraklı ve Türk gemilerinde güverte ve makine stajyer personeli bulundurulması mecburi olmalıdır.

Türkiye Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat aktaş
murat aktaş - 11 yıl Önce

1-tüm liman tesislerinde deniz personelinin kullanabileceği seaman clup türü yerler olmalı.gemi personeli rahatlıkla telefon,internet v.b iletişim araçlarına rahatlıkla ulaşabilmeli.

2-denizcilik liselerin de öğrencilerin stajları kesinlikle yük gemilerinde olmalı.

3-denizcilik okullarına alınacak öğrencilerin ön mülakata tabi tutlarak gerçekten denizcilik yapacak kişilerin okullara alınması sağlanmalıdır.

4-denizcilik okullarında ki eğitim sisteminin kesinlikle günümüz şartlara uygun,ingilizce eğitim seviyesinin arttırılması ve daha çok pratik eğitim verilmelidir.

5-tüm gemi personelinin ayrı bir sicil kayıdı tutulması ve gemiden ayrıldığı zaman gemi kaptanı/baş mühendisi tarafından gerekli değerlendirme yapılıp gizli evrak olarak bu kayıt merkezine gönderilmelidir.

6-stcw eğitimlerinin muhakkak eniyi şekilde ve pratiğe dayalı şekilde yapılmalıdır.

7-personel maaşlarını zamanın da ödemeyen,ssk primlerini eksik yatıran,kumanya v.b şartları gereğince yerine getirmeyen firmalar kamuoyuna açıklanmalı ve bu firmalara karşı yasal yaptırım uygulanmalıdır.

8-mesleğinin gereklerini yerine getirmeyen,deniz örf ve adetlerine aykırı hareket eden,devamlı olarak gittiği gemilerde olay çıkaran kişilerin ehliyetleri kesinlikle iptal edilmelidir.

9-ehliyet yükseltmelerinde istene hizmet süreleri artırılmalı ve gerekli tecrübeye sahip olunduktan sonra imtahana girme hakkına sahip olunması gerekmektedir.

10-ilk defa zabit ehliyeti alan kişilerin kesinlikle ilk görevlerinde 4.kaptan veya 4.mühendis olarak 1 yıl deniz hizmeti yapmalı daha sonra bir üst görevde yer almalıdır.

buna istinaden 3000 grt ve üstündeki gemilerde 4.kaptan ve

4.mühendis mecburiyeti konmalıdır.

11-sefer bölgeleri/ ehliyetlerin yeterliliği günümüz şartlarına uygun olarak düzenlenmelidir.

12-3000 grt sınırının 5000 veya daha üst sınıra çıkartırılması ve yakın sefer bölgesinin sınırları güneyde batı afrika ülkeleri ve kuzeyde continent ülkeleri+baltık ülkelerine kadar genişletilmelidir.

murat aktaş
murat aktaş - 11 yıl Önce

3000 grt'un üzerinde olup ana makina gücü 3000 kw'den küçük gemilerde uzak seferde kapatn ehliyetli ( eski ehliyetle yakınyol kaptanı klas-1 )kişi gemi kaptanlığı yapamazken

baş makinist ehliyetine sahip kişi baş makinist olarak aynı gemide görev yapmaktadır.bu çelişkilerin ortadan kaldırılması için yasal düzenlemeler yapılıp mağduriyetlerin önlenmesi gerekmektedir.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176