Vatandaşın seçtiği modelden vazgeçildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Satın Alma Müdürlüğü, '4 Adet Yolcu Gemisi' alımı için ihale açtı.

Vatandaşın seçtiği modelden vazgeçildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Satın Alma Müdürlüğü, '4 Adet Yolcu Gemisi' alımı için ihale açtı. 700 yolcu kapasiteli yeni gemilerin alım ihalesi 28 Ekim 2013 tarihinde yapılacak.

TERSANEYE İNİSİYATİF VERİLDİ

İhale şartnamesinde yer alan bilgilerde özetle şöyle deniyor: “Bu şartname, yolcu taşınmasına uygun 4 adet double-ended modern bir yolcu teknesi için, özgün bir proje tasarımı ve inşası amacıyla hazırlanmıştır. Gemi, teknik şartnameye, şartnamenin ekinde verilen ön tasarım GA’ya (Genel Yerleşim Planı) ve dış silueti gösterir plana uygun olarak yapılacaktır. GA fikir vermek amacıyla hazırlanmıştır. Ölçülerin belirlenmesinde; alıcıyla mutabık kalmak ve onayını almak şartıyla, tersaneye büyük ölçüde inisiyatif verilmiştir. İnşa ettirilecek teknelerin tasarımı; alıcı konseptine ve İstanbul’un siluetine uygun olmalı, teknik açıdan çağdaş ve yüksek standartta bir teknolojiyi yansıtmalıdır.”


42 METRE BOYUNDA OLACAK

Yine şartnamede yer alan bilgide ayrıca, “Geminin çalışma sahası; Marmara Denizi'nde ve yoğunluklu olarak İstanbul Boğazı” deniyor. Gemilerin boyu 42 metre, eni ise 9 metre olacak. Hızları maksimum 13 deniz mili olacak yeni gemilerin kapalı alanda 500, açık alanda ise 200 koltuğu bulunacak.

İBB’nin, 'Şehir Hatları Vapurları'nın yerine yaptırmak istediği yeni gemi modelleri kamuoyunun tepkisini çekince, 2006 yılında halkın tercihine başvurulmuştu. 'Haydi İstanbul Vapurunu Seç' kampanyası sonucu, yüzde 41 oy alan ve eski vapurlara en fazla benzeyen model seçilmişti. İBB de, seçilen modelden 20 tane yaptırılacağını açıklamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kampanya sonunda düzenlenen törende, “Yeni vapur için dünyanın en büyük kamu oylamalarından birini gerçekleştirdik” demişti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Albatros
Albatros - 5 yıl Önce

Haber içeriğinde ihale konusu gemilerin "double-ended" olacağı ayrıntısı var yani Pendik - Yalova arası çalışan iki ucu açık FERİBOT şeklinde ARAÇ -YOLCU taşıyan gemi kastediliyor.

Hal ka sorulup yapılan şehir hatları gemileri ise sadece yolcu taşır yani FERİBOT değildir.

Böylece "Vatandaşın seçtiği modelden vazgeçildi" demek elmalarla armutları birlikte toplayıp haberi çarpıtmak anlamına geliyor.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190