'Vapurumuzu vermiyoruz' .ORG

"Haydi İstanbul, vapurunu seç" anketi sürerken, vapurların değiştirilmesini istemeyen bir grup internet üzerinden "Vapurumuzu vermiyoruz" kampanyası başlattı.

'Vapurumuzu vermiyoruz' .ORG

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi'nin yeni şehir hatları vapur modellerini belirlemek amacıyla başlattığı "Haydi İstanbul, vapurunu seç" anketi sürerken, vapurların değiştirilmesini istemeyen bir grup internet üzerinden "Vapurumuzu vermiyoruz" kampanyası başlattı.

YENİ vapurlara savaş açan ve www.vapurumuvermiyorum.org  sitesi bünyesinde birleşen gruba destek çığ gibi büyüyor. Sitedeki destek formunu dolduranların sayısı 26 bin 500'ü aştı. Mimar Behiç Ak önderliğindeki kampanya, mail yoluyla da internet üzerinden hızla yayılıyor.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
capt.alev tunç
capt.alev tunç - 13 yıl Önce

aykırılık olsunda hangi konuya olursa olsun...yarın vapur taşıma ücretlerine zam gelince de ayağa kalkılır, senelerce subvansiyonla yapılan bu taşımaların gerçek ücretleri ne olmalıydı soran yok neden zarar ederdi araştıran yok maksat muhalefet olsun...bu vapurların bu işletme maliyetleri ve uygun dizayn olmamaları sebebi ile yaşatılmaları bile memlekete yüktür daha fazlasını yazmaya dilim varmıyor...birkaç tane nostaljik bırakırsın ve halka ucuz ve hızlı servis verebilecek vapurları koyarsın servise...zaten ido'da kabahat iki, üç tip vapur inşa ettirin ve servise koyun bunca tanıtım vs masrafı ve sonunda da kimseyi mutlu edemiyeceksiniz(sanırım boğaz sürat sınırı ve diğer ihtiyaçlar göz önünd ebulundurulacak. zira tek tip istanbu'umuza eksik kalır).

vapurların yenilenmesini istemeyenlere eskileri hurda fiyatına versinler..

sevgilerimle

kpt.alev tunç

Süleyman Savaş
Süleyman Savaş - 13 yıl Önce

İstanbul Belediyesi ve İdo kendi yarattığı problemden kurtulmak için daha büyük bir problem yaratıyor.İstanbul Deniz Otobüsleri şirketi , alalacele sekiz “vapur” projesi çizdirerek kamuoyunun önüne attı ve “Hadi bunlardan birini seçin” diyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz yılın başlarında İDO istanbuldaki vapurların deniz otobusleriyle değiştirileceğini bunlar yerine otuz tane deniz otobüsü alacağını açıklamış ve bunun üzerine gelen tepkiler üzerine vapurları kaldırmayacağını, bazılarının “nostaljik seferlerde” kullanılacağını söylemişti. Vapurların istanbul’ un yaşayan kültürel simgeleri olduğu gibi, bir yaşam tarzı olduğunu da bilen biz vapurseverler, vapurların “nostaljik” ilan edilemeyeceği konusunda diretince, İDO yetkilileri, vapurların kaldırılmayacağını söylemeye başladılar ve Teknik üniversiteye çizdirdikleri “gemi altı” projesinin üzerine “isimleri bile açıklanmayan” kendi tasarımcılarına alalacele çizdirdikleri sekiz projeyi oturtarak, oylamaya sundular.

Oylamaya katılanların seçtiği vapur modellerinden birisi İstanbul’ un vapuru olacak(mış!)

Bu konudaki görüşlerimizi özetlersek,Bu konuda oylama yapmanın mantığı yanlıştır. Cunku vapur modeli zaten bellidir ve yıllar içinde teknik aksamı gelişerek ufak tefek katkılarla aynı model hem korunarak, hem de evrimleşerek kendi yolunda devam edecektir. Zaten istanbul’un “vapur modellerini” taklit ederek çizdirdikleri bir iki modelde de bunun olabileceği, yani bu tiplerin evrimleşerek yeniliklere uyum sağlayabileceği ortadadır.

Vapurların eskimiş olması da çok doğaldır. Bu yüz altmış yıldır böyle süregelmektedir zaten. Vapurlar eskir, ve yerlerine aynı modelin uzantısı olarak, yeni gelişmelerden faydalanılarak yenileri yapılır.

Bir çok vapursever İstanbullu, tıpkı “kötü tasarlanmış vapurlar” gibi, böyle bir oylamanın da “kötü tasarlanmış sahte demokrasi show”u olduğunun farkındadır.

Bu yüzden ilk etapta bu oylamaya katılmayacaklardır. Bu da Oylamada sonlara yerleştirilmiş olan İstanbul’ un vapur modeliyle ilgisi olmayan, özensiz, konserve kutusu bir kaç modelin seçilme şansını arttıracak ve sonunda buna dayanamayan bu insanların da oylamaya katılmasıyla başlardaki vapurlar seçilecek, böylece istanbul’ lu rahat bir nefes alacaktır.(!)

Senaryo eni iyi ihtimalle budur.

Köylü kaybettiği eşeğini bulup, sevinecektir. Fakat, üretimin sürekliliği koparıldığı için, bulduğu “vapur a benzetilmeye çalışılan vapurlar”, olacaktır.Deniz otobüslerinin çalıştırılacağı hatlarda vapur çalıştırılıp çalıştırılamayacağı, hangisinin daha ekonomik olduğu kamuoyunda tartışılmamıştır. “vapurseverlerin” baskısı, kötü tasarlanmış bir VAPUR SHOW’ la kaldırılmak istenmektedir.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176