Van Gölü buzları çözecek

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Peker, Tuzlu ve sodalı olan Van Gölü suyunun buzlu yolların temizlenmesinde kullanılacaklarını ifade etti.

Van Gölü buzları çözecek

VAN GÖLÜ BUZLARI ÇÖZECEK

Tuzlu ve sodalı olan Van Gölü suyu buzlu yolların temizlenmesinde kullanılacak. Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Peker, Van Gölü’nün suyunun yollardaki buzu, asfaltı bozmadan çözdüğünü tespit ettiklerini, bundan sonra ilçede buzlanan yollarda bu sudan yararlanacaklarını söyledi.

Peker, şöyle konuştu: “Tatvan’da aşırı soğuklardan dolayı, tüm yol ve kaldırımlar tehlike arz edecek şekilde buzlanıyor. Bu nedenle bir araştırma sonucunu ilçemizde denedik. Tuzlu ve sodalı olan Van Gölü suyunun, yolları tahrip etmeden, kolay bir şekilde buzu erittiğini gördük.”

Başkan Peker, Van Gölü’nden daha fazla yararlanma düşüncesiyle bazı araştırmalar yaptıklarını, İsveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde de benzer çözüm yollarının kullanıldığını öğrendiklerini belirtti. Peker, buzların eritilmesinde tuz yerine göl suyunun kullanılmasının kendilerine de mantıklı geldiğini kaydederek şunları söyledi: “Bu amaçla çok az güneş gören ve sürekli buzlanan bir sokağımızda test amaçlı bir uygulama yaptık. Bu test sonucunda başarılı bir sonuç elde ettik. Hiçbir maliyeti olmayan bu uygulamayı, tüm ilçemizde kullanmaya başladık. Bu uygulamanın en önemli özelliğinden biri de göl suyumuzun yolları tuzdan çok daha az bir şekilde tahrip etmesidir.” Başkan Peker, uygulamadan Van Gölü kıyısındaki diğer belediyelerin ve Karayolları ekiplerinin de yararlanabileceğini söyledi.

Kaynak:A.A-Tatvan

Denizhaber.com


 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190