Vale Beijing: Deniz Kuvvetlerine Havale

260 bin ton demir cevheri yüküyle okyanusta fırtınaya direnmeye çalışan Vale Beijing çatırdıyor. Dev geminin yakıtı boşaltılmaya çalışılıyor.

Vale Beijing: Deniz Kuvvetlerine Havale

Dünyanın en büyük emtia taşıyıcı gemilerinden olan 360 metre uzunluğundaki 400.000 DWT'luk VALE BEIJING; Brezilya'nın Kuzeydoğusundaki Ponta da Madeira limanında yükleme yapmakta iken Aralık ayı başında gemi gövdesinde çatlak ve kırıklar oluşmuş, gemi su almaya başlamıştı.

Gemi, su aldığı bölgeler tamir edildikten sonra 6 römorkör yardımıyla rıhtımdan kaldırılarak demire götürülmüştü.

Geminin yapılan sörveylerde  durumu ciddi görüldüğünden seferine izin verilmeyip havuzlanması ve havuzda tamir görmesi istendi.

Ancak, okyanusun fırtınası ve dalgalarına açık demiryerinde bulunan Vale Beijing'in durumu kritik. Gemi, tersaneye girmeden kırılabilir.

Bu yüzden geminin neredeyse küçük bir tanker yükü kadar, 7.000 tonluk yakıtı boşaltılacak. Daha sonra geminin 260.000 tonluk demir cevheri yükü boşaltılacak.

Yakıt boşaltılması Brezilya Deniz Kuvvetlerine verildi. Ancak, Deniz Kuvvetleri, geminin bulunduğu bölgede devam eden fırtına nedeniyle henüz gemideki 7 bin ton yakıtı boşaltmaya başlayamadı.

Gelişmelerden DenizHaber okurlarını haberdar etmeye devam edeceğiz.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176