Üniversiteli Denizcilere Müjde...

Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan Poyraz; Üniversiteli denizcilerin STCW sınavlarına girmeleri sıkıntısının aşıldığını bildirdi.

Üniversiteli Denizcilere Müjde...

Denizcilik Müsteşarlığından Üniversiteli Denizcilere Müjde

Yüksek Öğretim Kurumunun Denizcilik Müsteşarlığı alehine Danıştay'da açtığı davada yürütmenin durdurulması kararı ile üniversiteli denizcilerin Gemi adamları Sınavlarına girmeleri ve STCW Sözleşmesine göre belgelendirilmeleri, tehlikeli bir sürece girmişti.

Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan POYRAZ, Denizcilik Müsteşarlığı'nın teklifi üzerine, Yüksek Öğretim Kurumunun 18-19 Ekim 2007 tarihli toplantısında, YÖK'e bağlı eğitim kurumlarının STCW sözleşmesine göre devamlı izlenmesi ve değerlendirilmesi ile edinilen sonuçlarının IMO'ya bildirilmesine yönelik bir protokol'ün her iki kurum arasında imzalanmasının kabul edildiğini bildirdi.

Genel Müdür Poyraz yaptığı açıklamada şunları söyledi;

STCW Sözleşmesinin 1/8 kuralı taraf devletleri, hükümdarlık alanlarında yapılan denizcilik eğitimi ve buna ilişkin belgelendirme faaliyetlerini kuracakları bir nitelik standartları sistemiyle izlemekle yükümlü kılmaktadır. Türk Denizcilik idaresi yani Denizcilik Müsteşarlığı da YÖK bağlısı eğitim kurumlarının izlenmesini, 2547 sayılı yasa ile YÖK'e verilen hak ve yetkiler saklı kalmak koşulu ile, sadece STCW Sözleşmesi ve Değişikliklerinin öngördüğü inceleme/değerlendirme yapılandırması ile sınırlı tutacaktır. Ancak bu sınırlar, YÖK tarafından net olarak anlaşılamamış ya da bizim tarafımızdan YÖK'e tam olarak açıklanamamıştı.

Böyle olunca da iki kurum arasında, öğrencilerimizin yeterlik belgesi almalarına engel olabilecek, alabilseler bile özellikle EMSA (Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı) tarafından bu belgenin tanınmasına engel olabilecek olumsuz bir süreç başladı.

Denizcilik Müsteşarlığı olarak, YÖK başkanı Sayın Prof.Dr.Erdoğan Teziç ve YÖK Yönetim Kurulu üyesi Sayın Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu' na durumu ayrıntısı ile açıkladık. Kendileri de denizcilik öğrencilerinin mağduriyetini fark ederek, inisiyatif aldılar ve ortak hazırladığımız bir protokol ile kilitlenen bu denetim, izleme ve değerlendirme sürecini kurumların yetki ve sorumluluk alanlarını karşılıklı olarak belirleyerek yeniden çalıştıracak ilk adımları attık. Protokolün imzalanması, 18-19 Ekim de yapılan YÖK Yönetim Kurulu toplantısında kabul edildi.

Bundan sonraki süreçte, protokolün imzalanmasına müteakip, üyeleri YÖK'e bağlı eğitim kurumlarındaki öğretim üyeleri ile Müsteşarlığımızdan üst düzey yetkililerin bulunacağı bir komisyon eliyle, STCW' nin gerekleri doğrultusunda kurulacak bir nitelik standartları sistemi kapsamında üniversitelerimizdeki denizcilik eğitimi sistemini izleyebilecek, değerlendirebilecek varsa uygunsuzlukları tespit edebilecek ve yeterlik belgesini ancak bu standartları sağlayan kurumlarımızın öğrencilerine yönelik olarak düzenleyeceğiz.

Böylelikle nitelik standartları sistemimiz çalışabilecek, Türk gemi zabitleri hem Türk filosunda yabancı sularda ve hem de yabancı bayraklı gemiler de sorunsuz olarak çalışabilecekler.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emekli  Denizci
Emekli Denizci - 12 yıl Önce

Ben yıllarca denizcilk yapıp emekli edilivermiş bir T.C.Vatandaşıyım.Bu STCW belgeleri ile bir gün dışında kursa gitmeme me rağmen bana da verdiler bir vakit.Sadece bana değil yüzlerce hatta sanırım binlerce kişiye verdiler.Bu belgeleri almak biraz zor (Zamanımızda) ve zaman aldığı için çoktan RÜŞVET sistemi çalışmaya başladığını ifade etmeyi borç biliyorum.Ben kendi ve diğer insanların hayatına saygıyı üst düzeyde tuttuğum için özellikle bilgileri okuyarak hep gelişiyorum ama çoğunluğun umrunda değil.Denizin güzel ama tehlikeli bir uğraş olduğunu anlayamamaktalar!Geçen Mayıs 2007 sularında ülkemizin en ünlü gemilerinden birinde çalışmak için işe alınan 15-25 arası sayıda gencin STCW belgeleri hiç bir kursa gitmeden Şirketin aracıları tarafından temin edilmiş ve Prosedür yerine getirilmiştir! Oldumu şimdi??? Bu gençler kendilerini bile kurtaramaz durumda belge sahibi oldular !!!Ben artık denizde çalışmak istemiyorum! Zamnı geçti diye beni yine kurslara sürmeye,paramı emmeye çalışan sisteme karşıyım! Tembelliğe alışmış,vurdumduymaz,kendini Kpt ve Müh. sanan garip insanlar (Denize çöp vs döken,Saygısız-sevgisiz) ve sırf ucuz olsun diye işe başlatılan tecrübesiz vatandaşlarla çalışmak istemiyorum! Deniz sevgi ve gereken ilmin beraberliğinde yapılabilecek bir uğraşıdır bu!Tavsiyem bu STCW konusunu çok cüzi masraf miktarına indirip bu işi bir kazanç kapısı değil iyi denizciler yetiştirecek ilgi ve sürenin makul olacağı boyutlara çekmek zaruridir RÜŞVET'in bütün Liman başkanlıklarından temizlenmesi,AVANTACILIĞIN yok edilmesi ana ilke olmalıdır.Kötülüklerin azı-çoğu olamaz...

Barbaros'un torunları olarak bu iş halletmek hepimize düşer...DENİZCİLİĞİMİZİ SORGULAYALIM diyorum...Hemen yanımızdaki ülkelerde merak edenler gidip görsünler bu konularda nasıl hızla gelişmeler yaşandığını...Allah Tüm Denizcilere Sağlık ve Selamet Versin...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176