Ülke Olarak Balık Yemiyoruz...

*Ülke olarak balık sevmiyoruz, balık yemiyoruz. Kişi başı yıllık balık tüketimi Japonya’da 70, İzlanda’da 90 kilogram iken Türkiye’de yalnızca 8 kilogram

Ülke Olarak Balık Yemiyoruz...

BALIK TÜKETİMİNİN ARTIRILMASI GEREKİYOR

*Ülke olarak balık sevmiyoruz, balık yemiyoruz. Kişi başı yıllık balık tüketimi Japonya’da 70, İzlanda’da 90 kilogram iken Türkiye’de yalnızca 8 kilogram. ..

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve 4 bin 500 deniz millik kıyı şeridine sahip olan Türkiye’de, balık tüketimi çok az. İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk; yıllık kişi başı balık tüketiminin komşumuz Yunanistan’da 27, İtalya’da 25, Japonya’da 70, İzlanda’da 90 kilogram iken Türkiye’de bu rakamın 8 kilogram olduğunu söyledi. 

Sektörün geleceği ve toplum sağlığı açısından önümüzdeki yıllarda bu rakamın en az 15 kg. çıkarılması gerektiğini vurgulayan Öztürk, çocuklarda özellikle bebeklik çağından itibaren balık tüketimine önem verilmesi gerektiğini belirtti. 

“Sağlıklı bir besin olan balık sofralardan eksik edilmemelidir” diyen Öztürk, balığın özellikle fosfor ve  mineral açısından zengin olduğu için okul çağlarındaki çocukların kemik  gelişimine de katkı sağladığını, bu nedenle haftada iki kez balık tüketilmesi gerektiğini anlattı. 
 
Türkiye’de, enerji ve protein ihtiyacının daha çok tahıl ve kırmızı et tüketiminden sağlandığını kaydeden Öztürk, “Ülkemizde enerji ihtiyacının %52’si tahıl ürünleri, %4’ü et ürünlerinden, protein ihtiyacının ise %55’i tahıl, %10’u et ürünlerinden karşılanıyor. Balık neredeyse beslenmede hiç yer almıyor. Beslenme alışkanlıklarımızın değiştirilmesi ve sofralarımızda balığa daha fazla yer verilmesi gerekiyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tüketim yok denecek kadar az. Bu bölgelerimizde tüketim bir kilonun altında. Tüketimin artırılması için çok daha fazla tanıtımların yapılması gerekiyor” diye konuştu. 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190