Ulaştırma Bakanlığı'ndan Onay

"Blue Boat", Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü'nün de onayından geçti.

Ulaştırma Bakanlığı'ndan Onay

İpragaz'ın, dünyaca ünlü Dalyan Kanalları'nda turist gezi teknelerinin sintine ve yakıt atıkları ile meydana gelen kirliliğe çözüm için geliştirdiği İpragaz'ın çevre dostu Lpg'li teknesi "Blue Boat", Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü'nün de onayından geçti.

Lpg Marinegas ile Blue Boat'a dönüşüm için teknelerinde değişiklik yapacaklara gerekli izinin verilmesini bildiren yazı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü'nden İzmir ve Göcek Liman Başkanlıkları'na gönderildi. Genel Müdür Yaşar Duran Aytaş imzası ile gönderilen yazı özetle şu şekilde:

"Ülkemizdeki doğal çevre ve yaşayan canlılar açısından korunması gereken yerlerden biri olan ve yapısı ile uluslararası öneme sahip turizm beldesi Dalyan Havzası'nda, çalışan yolcu tekneleri, çevresel olumsuzlukları azaltabilmek maksadı ile ilgili talimat kapsamına alınmıştır.

Dalyan Havzası'nda çalışan yolcu motorlarının ikincil yakıt olarak Lpg kullanmak üzere motorunda değişiklik yapılması ve ilgili talimatta belirlenen şartların sağlamaları halinde kayıtlarının yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim".

İpragaz'ın "Blue Boat" olarak adlandırılan çevre dostu teknesi Muğla Valiliği İdari Kurul Başkanlığı 26.İdare Kurulu Toplantısı'nda test edilmiş, kanalda tur atan yetkililer sonucu büyük bir başarı olarak değerlendirmişti.

Daha önce güneş enerjili, pilli ve elektrikli teknelerin denendiği kanalda İpragaz'ın "Blue Boat" teknesi ile yapılan turdan sonra bir açıklama yapan Muğla Vali Yardımcısı A.Kamil Başar, "ilk deneyimlerimiz oldukça güzel." açıklamasını yapmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Devrim Karaca
Devrim Karaca - 7 yıl Önce

Dalyan kanalları ve Köyceğiz gölünde çalışan ezici çokluktaki teknelerin daha çevre dostu dönüşümlerin uygulanması sevindirici olmasına karşın hala kesin çözüm olmadığı aşikar. Bölgedeki turizm anlayışının yalnızca turisti denize götürüp getirmek üzerine kurulu olması sebebiyle de hem çağ dışı hem de sıkıcı olmakta. Oysa, dünyada ve ülkemizde hızla yaygınlaşan Kürekli ve Yelkenli taşıtlara da bu bölgede aynı fırsat verilse hem bölge turizminde daha doğacı aktiviteler çoğalacak hem de bu tip etkinliklerle bölgenin imajı da kalitesi de çok yükselecektir. İnsan ve rüzgar gücünden başka bir şeye ihtiyaç duymayan kürek ve yelkenli taşıtların bölgede olabilecek en çevreci ve doğa dostu taşıt olmaları da cabası olacaktır. Deniz kültürünün artması, deniz turizminin çeşitlenmesini en hızlı sağlayan etkendir. Toplumumuzun deniz kültürü edinmesinin en hızlı yolu ise en çok, küçük kürekli ve yelkenli kayıklarca olacaktır. Piyade teknelerin artık günümüz teknolojileriyle daha çağdaş bir tasarımla üretilmeleri de artık elzem olmuştur. O günler de bir gün gelecektir umuduyla.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176