Ulaştırma Bakanı Şaban Dişli mi ?

Denizcilik sektörü Bakan Binali Yıldırım'dan memnun. Ancak Hürriyet'in haberine göre Ulaştırma Bakanlığı için Şaban Dişli'nin adı geçiyor.

Ulaştırma Bakanı Şaban Dişli mi ?

İşte yeni kabinede adı geçenler


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Başbakan Erdoğan’ı hükümeti kurmakla görevlendirmesinin ardından Ankara'daki siyasi kulisleri hareketlendi. Kulislerde "geleneksel bakan toto" oynanmaya başlanırken, yeni isimlere büyük şans tanınıyor.

ANKA Ajansı'nın haberine göre, Erdoğan’ın "daha güçlü ve kapsamlı hükümet" sözlerini yorumlayan deneyimli siyasetçiler, Erdoğan'ın önemli bakanlıklardaki isimleri koruyacağını, ancak "merkez parti" imajını güçlendirecek isimlere öncelik vereceği ifade ediliyor. Erdoğan'ın en çok İçişleri ve Adalet Bakanlığı için isim bulmakta zorlanacağı ifade ediliyor. Tahminlere göre, 59. Hükümetten 10 bakan koltuklarını koruyacak, geri kalan 12 bakan ise değiştirilecek. Böylece kabinenin sadece yarısı değişecek.

"Banko bakan" olarak anılan yeni isimler arasında, Mehmet Sağlam, Zafer Çağlayan, Mir Dengir Mehmet Fırat, Salih Kapusuz, Aliye Kavaf, İdris Naim Şahin, Veysel Eroğlu, Köksal Toptan geçiyor. Seçimlerde önplana çıkan, Mehmet Şimşek, Edibe Sözen, Ertuğrul Günay, Necati Çetinkaya gibi isimlere fazla şans tanınmıyor.

Kulislerde Cemil Çicek'in ismi TBMM Başkanlığı için geçerken, Ertuğrul Günay ve Murat Başesgioğlu'nun da Meclis başkanvekili olarak görev yapacakları konuşuluyor. İddialı söylentilere göre Erdoğan'ın parti içi dengeleri gözetmek ve küskün yaratmamak için yeni hükümette bakanlık sayısını arttıracak.

BAKANLIĞA DEVAM EDECEKLER
Kulislere göre, şu andaki bakanlardan, Abdullah Gül, Beşir Atalay, Mehmet Aydın, Vecdi Gönül, Mehdi Eker, Kürşad Tüzmen, Ali Babacan, Mehmet Ali Şahin, Kemal Unakıtan, Recep Akdağ, Faruk Nafiz Özak kabinede kalacak isimler olarak öne çıkıyor.

Bu isimler arasında, Mehmet Ali Şahin başbakan yardımcısı olarak kalırken Maliye Bakanı Unakıtan da ekonominin koordinasyonundan sorumlu başbakan yardımcısı olacak. Unakıtan aynı zamanda Maliye Bakanlığı görevini sürdürecek.

Diğer bakanlar da görevlerine devam edecekler.

12 YENİ BAKAN

Kulislerde, 59. hükümetteki performansları ve icraatları açısından yapılan değerlendirmelere göre 12 bakan koltuğundan ayrılacak. Bunların yerine "banko bakan" olarak isimi geçenler şöyle:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Veysel Eroğlu, Kadın sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Salih Kapusuz, Ulaştırma Bakanı Şaban Dişli, Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam, İçişleri Bakanı Mustafa Çetin, Adalet Bakanı Mir Dengir Mehmet Fırat, Kültür ve Turizm Bakanı Murat Mercan, Çevre Bakanı Eyüp Fatsa.

Bu arada, İdris Naim Şahin'in de yeni kurulacak AB ile koordinasyon Bakanlığı'na getirileceği konuşuluyor. Köksal Toptan'ın da güçlü bir Devlet bakanlığı görevi verileceği belirtiliyor.

ŞANSLARI AZ OLANLAR
Seçimlerde önplana çıkan ve isimleri bakanlar arasında sayılan Mehmet Şimşek, Edibe Sözen, Ertuğrul Günay, Necati Çetinkaya gibi isimlere fazla şans tanınmıyor. Kulislerde bu isimlerin Günay hariç, daha çok parti kadrolarında görevlendirileceği belirtiliyor.

Kulislerde Cemil Çicek'in ismi TBMM Başkanlığı için geçerken, Ertuğrul Günay ve Murat Başesgioğlu'nun da Meclis başkanvekili olarak görev yapacakları konuşuluyor. İddialı söylentilere göre Erdoğan'ın parti içi dengeleri gözetmek ve küskün yaratmamak için yeni hükümette bakanlık sayısını arttıracak.

Hürriyet

 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176