"Uçağın Yaşı Değil, Kondisyonu Önemli"

Kaza bölgesinde havadan ve karadan incelemelerini tamamlayarak, Süleyman Demirel Havalimanı'na dönen Bakan Yıldırım, gazetecilere açıklama yaptı.

YILDIRIM: UÇAĞIN YAŞI DEĞİL, KONDİSYONU ÖNEMLİ

ISPARTA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarında düşen Atlasjet uçağının 11 yaşında olduğunu belirtirken, ''30-40 yaşında olup çalışan uçaklar var. Uçağın yaşı değil, kondisyonu önemli'' dedi.

Kaza bölgesinde havadan ve karadan incelemelerini tamamlayarak, Süleyman Demirel Havalimanı'na dönen Bakan Yıldırım, gazetecilere açıklama yaptı.

Yıldırım, Vali Şemsettin Uzun ve diğer yetkililerle kaza bölgesine gittiğini ve çalışmaları yerinde incelediğini belirterek, ''Sivil savunma ekipleri, diğer görevliler, Cumhuriyet Savcısı nezaretinde cesetlerle ilgili tespitlerini yapıyorlar. Oluşturulan kaza kırım heyeti de olay mahallinde çalışmalarına başladı. Tekrar başımız sağ olsun'' dedi.

Bakan Yıldırım bir gazetecinin, ''Uçağın nasıl düştüğü konusunda bir tespit var mı'' sorusu üzerine, ''Teknik elemanlar, kaza kırım heyeti çalışmalara başladı. Onun sonuçlarına göre geniş açıklama yapılacaktır'' diye konuştu.
Bakan Yıldırım, başka bir gazetecinin ''Uçağın yaşının eski olduğu söyleniyor'' sözleri üzerine, şu karşılığı verdi:

''1996 model, 11 yaşında bir uçak. 30-40 yaşında çalışan uçaklar var. Uçağın yaşı değil, kondisyonu önemli. Burada her şey kurallara bağlı. Kaza kırım ekipleri çalışmalarını yapar, her türlü bilgiye, kara kutulara ulaşır. Her şey net olarak ortaya çıkar. Bunun ötesinde yapılan yorumlar, değerlendirmeler boştur. Hiç kimseye de bir faydası yoktur. Onun için yolcularımızın acılı ailelerinin acılarını artıracak değil, acılarını hafifletecek sorumluluk içerisinde olayı değerlendirmeyi herkesten bekliyoruz.''

Isparta Valisi Şemsettin Uzun da İstanbul'dan gelecek yolcu yakınlarının Süleyman Demirel Üniversitesinin Doğu Kampusü'ndeki Çiftçi Eğitim Merkezi'ne götürüleceğini, burada teşhis edilen cenazelerin yakınlarına teslim edileceğini söyledi. (AA)

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kutay Başlangıç
Kutay Başlangıç - 11 yıl Önce

tescil işareti: tc-akm.

imalat numarası: 53185.

imalat yılı: 1994.

yolcu kapasitesi: 165.

maksimum kalkı$ ağırlığı: 72 bin 500 kg.

yakıt kapasitesi: 22 bin 650 kg.

motor tipi: pratt&whitney jt8d-219.

seyir hızı: 900 km/saat.

menzili: 4 bin 850 km.

kanat açıklığı: 32.87 metre.

gövde uzunluğu: 45.06 metre.elektromanyetizma ile ilgili olan iliski.iki bulutun bile hareketinden, surtunmesinden

trilyonlarca voltluk yıldırımlar olusurken,

yer kabugu harketleri kirilmalari demek olan

depremlerin enerji aciga cikarmadan

etrafin elektrik dengesini bozmadan

olusmasi pek mumkun gorunmuyor.

ozellikle cokca bahsedilen ve ufo zannedilen

deprem toplari da denen isiklarin

yer kabugu kirilmalari sonucu deprem bolgelerinde

ortaya cikan manyetik enerji kureleri oldugu dusunuluyor.deprem oncesi ve sonrasinda olusabilecek

manyetik dalgalar veya deprem bolgesindeki

cekim kuvvetlerindeki anlik degisiklikler

o sirada oradan gecmekte olan

bir ucagin elektronik donanimini bozabilir.

ucagi dusurebilir.ozellikle ucaklar cep telefonuyla

veya diz ustu bilgisayarlarin yaydigi

elektromanyetik dalglarla bile bozulup

dusebilen son derece naif cihazlardir.sonuc olarak bir ucagi bir cep telefonu dusurebiliyorsa

bir deprem de dusurebilir.

supheyle ve itinayla arastirmak lazim.hava şartlarında bir olumsuzluk söz konusu değil ve pilot pisti gördüğünü söylemekte. piste 180 derece dönüşten sonra burdur gölünün üzerinden inişini gerçekleştirmesi gerekmekte. yani su hizasından daha yüksekte kalan bir düzlüğe girilecek. ancak atlasjet yetkilisinin canlı yayında, kaza mahali tespitinde bulunan helikopter pilotunun verdiği koordinatlar göz önüne alarak, tahmini bir haritayı gösterdiğinde olay gerçekten de ilginç bir hal alıyor.

uçak harita nirengi alındığında, saat 9 yönünde hareket etmekteyken tam ters istikameti olan saat 6 yönüne inişe geçmek için dönüyor. bu aşamadan sonra pilot, pisti gördüğünü ve inişe hazır olduğunu söylüyor. bu ifadeden saniyeler sonra kuleyle bağlantısı kesiliyor. enkaz arama ekibindeki helikopter pilotunun enkazı gördüğü yere uçağın ulaşması için, uçağın, pisti gördükten sonra yeniden saat 9 yönüne dönmesi ve ilerlemesi gerekiyor.

o zaman şöyle bir ihtimal oluşuyor.

uçak pisti görmüş ve inişe hazır haldeyken bir teknik arıza ile karşılaşılıyor. pilotaj hatası olsa telsiz irtibatı düşmeden önce değil düştüğü anda kopardı? teknik arıza üzerine inişi erteleyen ve pisti geçen pilot yeniden inişe geçmek için geri dönüyor ve tekrar gölü altına almak üzereyken gölün saat 12 yönünde kalan dağlık alana uçak düşüyor.

uçağın genç ve bakımlı olduğunu ve başka bir havayolu şirketinden sorti başına kiralandığını bildiren atlasjet yetkilisinin ifadesi göz önüne alındığında, nacizane tahminim uçağın bakımının yetersiz olduğu ve iniş esnasında bir arızayla karşılaşıldığı yönündedir. tahminimce, muhtemel arıza elektronik aksamla ilgili olabilir.

uçağın, pilotun ve yolcuların neden böyle talihsiz bir kaza yaşadığının nedenleri ise aylar sonra sivil havacılık tarafından hazırlanan kaza inceleme ekibi tarafından bildirilecektir.

şimdilik yapılabilecek tek şey merhumların yakınlarına sabır, merhumlara rahmet dilemektir.

Tulu Süslü
Tulu Süslü - 11 yıl Önce

türk hava yolları nın yaptığı nadir kazarlardan bir belki de en ilginci konusu ise aynen şöyle milano-istanbul-antalya seferini yapmakta olan boeing 727 tipi "antalya" yolcu uçağının isparta yakınlarından geçerken pilotlar gece vakti ispartanin işiklarinda aldarak ne kadar çabuk geldik dercesine yaptıkları dalış sonucu kendilerini toroslarin eteklerinden biri olan ve ispartada karatepe olarak bilinen yerde bulurlar. uçaktaki 155 yolcunun tamami kazada olur. kaza haberini alan bir kısım insan evladi .soluğu kaza yerinde alip turistlerin neyi var neyi yoksa yağmalar. turistlerin bir kismi ispartadaki asri mezarlıkta kendilerine ayrilan bolumde yatmaktadir. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala parçalarin kaldiği rivayet edilmektedir.kazanin oldugunu duyan cevre halki olenlerin turist oldugunu duyunca bavullari ve turistlerin uzerindeki takilari yagmalamaktan cekinmemistir. parcalarin kaldigi da dogrudur, kazanin oldugu dagda hala ucagin metal parcalarina rastlanilabilir.

dönemin popüler uçağı olan boeing 727 "antalya" adı ile filoya yeni katılmıştı.milanodan sorunsuz şekilde istanbula gelen uçak antalyaya uçacaktı.akşama doğru bir uçuş olacaktı.

talihsiz olayın başlagıcı istanbuldaki dispatch ofisinde başlamıştı.kaptan pilot yorgun olduğunu belirtmiş fakat olumsuz yanıt alarak uçmaya gönderilmiştir.ofistekilere göre antalya da dinlenebilirdi.

ikna edilen pilot ve 727 de uçuşlarına yeni başlayan yardımcı pilotu ile kokpitteki yerlerini alırlar.sorunsuz bir şekilde uçuş başlar.

yorgun olan kaptan kalkış sonrası kokpiti terk eder ve kabine dinlenmeye geçer.artık kokpitte iki kişi vardır.727 uçuşlarına yeni başlamış yardımcı pilot ve onun arkasında bulunan uçuş mühendisi.

ısparta yakınlarında ise acı olay kendini göstermeye başlamıştı.kumandayı alan yardımcı pilot eline yanlış chart almıştı,hava karanlıktı ve alçalma sonrası ıspartadaki caddenin ışıklarını antalyanın pist ışığı sanmıştı.

uçuş mühendisi konumu itibari ile yardımcı pilotun yanlış chart kullandığını fark etmemiş mesafeye de bakmamıştı.her şey yolunda gidiyor gözüküyordu.

kaptan bir şeylerin ters gittiğini kokpitte olmamasına rağmen hissetmişti,kokpite dalarak "ne yapıyorsun o.ç" dedi bunlar onların son konuşmaları olacaktı.yardımcı pilot uçağın yönüne birden ve ani olarak sola doğru çevirdi ve dağa çarptı.düşen uçağın tipi boeing 727 olup kazada 8'i personel 22 türk, 133 yabancı, toplam 155 kişi yaşamını yitirmiştir. kaza sonrası thy'nin yaptığı açıklama ''alçalma hatası'' yönündedir...

yabancı havacılık sitelerinde "yanlış havalimana alçalırken çakılan uçak" olarak geçiyor..,çok acı..!

tamamiyle pilotaj hatası,cfit.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176