Türkyıldızı Projesi’ne ilk koster İÇDAŞ’tan

İÇDAŞ, Türk Deniz Ticaret KOSTER Filosu’nun yenilenmesi doğrultusunda geliştirilen TürkYıldızı Projesi’ne 5 adet Koster ile katkı sağlayacak.

 Türkyıldızı Projesi’ne ilk koster İÇDAŞ’tan

Türk koster filosunu gençleştirecek Türkyıldızı Projesi’ne ilk koster İÇDAŞ’tan

İÇDAŞ, Türk Deniz Ticaret KOSTER Filosu’nun yenilenmesi doğrultusunda geliştirilen TürkYıldızı Projesi’ne 5 adet Koster ile katkı sağlayacak. 7. 5 Milyon dolara mal olacak ilk koster kızağa alındı. Nehir taşımacılığına da uygun dizayn edilen koster, çevreci özellikleri ve yakıt tasarrufu ile öne çıkıyor. Delta Dizayn tarafından dizayn edilen İÇDAŞ’ın ilk kosteri, kuru yük, özel yük ve konteyner taşımacılığında hizmet verecek.

İÇDAŞ, özellikle Akdeniz çanağında ve Karadeniz’de Türk Deniz Ticaret Filosu’nun belkemiği olan koster filosunun yenilenmesini öngören 100 Kosterlik TürkYıldızı Projesi için start verdi. Projeye 5 adet koster ile katkı sağlayacak olan İÇDAŞ, 7.5 milyon dolara mal olacak ilk kosterini Çanakkale Biga’daki tesislerinde kızağa aldı.
Deniz yolu taşımacılığında yaşlı Türk koster filosunun gençleşmesi için ilk taze kan İÇDAŞ’tan geldi.

Çanakkale Biga’daki İÇDAŞ Tersanesi’nde kızağa konulan kosterler tamamen Türk mühendisler tarafından dizayn edildi. Türkiye’nin 500 büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında 9. sırada yer alan ve demir ve çelik üretiminde önemli kapasitesi bulunan İÇDAŞ, inşa edeceği bu kosterleri kendi taşımacılık faaliyetlerinde kullanacak.

Rekabet için yenileme şart

İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin, “Türk koster filomuz 35-40 yaşlarında, hayli yaşlı. Yakın sahil yük taşımacılığında kullanılan kosterlerimizin gençleştirilmesi gerekiyor. Biz İÇDAŞ olarak TürkYıldızı projesine ilk kosteri kazandıracağımız için gururluyuz. Geçmişte Türk armatörleri koster inşasıyla gemicilik alanında önemli kazanımlar elde etmişlerdi. Özal’lı yıllarda Türkiye’nin dünyaya açılması ile bu armatörler daha karlı taşımacılık yapılan büyük gemilere yöneldiler. Daha küçük taşıma kapasiteli ve işletme maliyeti yüksek olan kosterlerden çıktılar, imalat yapmadılar. Dolayısıyla Türk koster filosu yaşlandı. 2013 yılının ortasında dünyada deniz ticaretinin canlanacağı öngörülüyor. Koster taşımacılığında Karadeniz ve Akdeniz kıyılarındaki ülkelerle rekabet edebilmek için filomuzun yenilenmesi şart” dedi.

Tersaneler canlanacak

Bülend Engin, İÇDAŞ Tersanesi’nde kızağa konulan ilk kosterin ekonomik-çevreci ve fonksiyonerliği bu geminin rekabet açısından da avantajlı olacağını belirterek şunları söyledi: “2008 yılında dünyada başlayan ekonomik krizle birlikte koster inşası yapılmıyordu. Türkiye’de milli bir proje olarak tasarlanan TürkYıldızı serisinin ilk kosterini inşa etmeye başlayarak bir kıvılcım çaktık. Kosterimiz, daha az yakıt harcayacak, daha az egzost salınımı yapacak. Hedeflerinin Türk deniz İşletmeciliğine  “ gelecek yıllarda uygulanacak olan uluslararası Kuralları “ da kapsayan yeni gemiler kazandırmak olduğunu söyleyen Bülend Engin “Üstelik eşdeğer kosterlere bakıldığında biz daha ucuza,  7,5 milyon dolara mal etmeyi başaracağız” dedi.. İÇDAŞ’ın kosteri, bizden sonra koster inşa edeceklere örnek olacak ve İÇDAŞ’ın attığı bu örnek adımla diğer tersaneler de canlanacak” diye devam etti.

Yük taşımada avantajlı

Bir yıl sonra denize indirilmesi planlanan İÇDAŞ kosteri tamamen geleceğe yönelik ihtiyaçlar ve kurallar göz önünde tutularak dizayn edildi. Nehir taşımacılığına da uygun dizayn edilen koster, kuru yük, özel yük ve konteyner taşıyabilme özelliğiyle de ayrıcalıklı durumda bulunuyor.

İşletme maliyeti düşük ve yakıt tasarruflu

5 bin ton kargo taşıma kapasiteli koster, 3 bin gros hacmiyle de vergi ve personel avantajlarına sahip olacak. Dolayısıyla da işletme maliyetleri de düşecek. Benzerleri günde 6.5 - 7 ton yakıt harcarken İÇDAŞ’ın kosteri 5 ton harcayarak büyük tasarruf sağlayacak. 

TürkYıldızı projesinin ilk kosteri 83.30 metre boyunda, 15.80 metre genişlikte ve 7.65 metre yüksekliğinde olacak. Düşük işletme giderlerinin yanında, ileri mühendislik analizleri ile dizayn edilen koster eşdeğerlerine göre 150-200 ton daha az çelik malzeme kullanılarak, net 1000 tonla bitirilecek.

Çevreci ve Fonksiyoner özelliklere sahip

İÇDAŞ kosteri, günümüz ve yakın gelecekte yürürlüğe girecek son kurallara göre inşa ediliyor. Gemilerde “balast suyu arıtma sistemi” kullanılarak denizlerin temizliğine titizlik gösterilecektir. 2013 yılından sonra devreye girecek olan EEDI endeksine göre bütün gemilere monitör kurularak doğaya zarar verip vermedikleri kontrol altına alınacak. Bu nedenle İÇDAŞ kosteri, egzost salınımı daha düşük ve az kirletici olarak dizayn ve inşa ediliyor.

Tek ambara sahip olan geminin kargo kapasitesi yaklaşık 6000 metreküp. Büyük proje yükleri, uzun borular ve diğer özellikli yükleri taşımanın yanında GRAIN FITTED olma özelliğine de  sahiptir. Ambarlarında hareketli perde sistemi bulunan gemi, özel çift dip konstrüksiyonu sayesinde, rulo saç, kütük demir ve hurda gibi yoğunluğu yüksek yükler taşıyabileceği gibi, opsiyonel olarak Ambar içi 110, Güverte de 115 olmak üzere toplam 225 ad 20 TEU konteyner taşıma imkanı da mevcut olacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
isa sariteke
isa sariteke - 7 yıl Önce

bu ölcülerdeki geminin draftı 6 m den aşağı değildir

buda demektir nehire giremez..hakan bakarsan
hakan bakarsan - 7 yıl Önce

benden oncekı yorumcuda ısa beyde yazmıs.draft sorunundan bahsetmıs.karadenızde yasam mahalli nedeni ile nehırlere gıremez.bu gemı yanlıs gemı.yapılacaksa dusuk draft,alcak yasam amahalli.box mouvable ambar yetısı olan appendıx tum yuklerı alabılen en az 1 adet teleskopık vıncıde olan gemı yapılmalı.bu resimdekı koster bızım standart kosterlerın yenılenmıs halı.Eskıden aynı arabayı onundekı cıtasını torpıdo kapagının yerını değistirip tenı model raba dıye piyasaya surerlerdı.bu gemıde oyle bısey.Rantable değil

kpt o.adıguzel
kpt o.adıguzel - 7 yıl Önce

bence bır armatöre sormalı hangi projenin yapılması gerektığını. yalnış anlaşılmasın, armatöre sorsunlar, gemi sahiplerine değil. bu proje tam bir fiyaskodur. koster sınıfının en yuksek tonajını görselliği öne tutarak projelendirmişler. halbuki karadenizin potansiyel yükleri icin sadece bu tonaj değil bence 2 bın ve üzeri olmalı. nehır ve karadenızdekı sığ sularda seyır yapabilmeli, yanaşıp kalkmalı. ana makınalarda devırlı makına kullanılmalı reduksıyonlardan tahrık alınmalı. boylelıkle saft jeneretorlerı devrede olur sadece 1 yardımcı ıle donatılmalı. murettabat da zabıtan sınıfı 2+2 olacak sekılde gross ayarlanmalı, murettabat sayısı mınumum da olacak sekılde dızayn edılmelı. gemılerde çalısacak murettabat oldukca bılgılı ve tahsıl duzeyı yuksek olmalı. manevra kabılıyetı yuksek (bas manevra pervanesı) mutlaka olmalı. vs vs.slmr

ferah
ferah - 7 yıl Önceturkiyenin 9.buyuk sanayi kuruluşu-sunvede KOSTER yapıyorsun !!!!!+++sözün bittigi yer++++ustelik zaten ismi gecen tersanede yaptigin birtane 2007 yapim kosterin var 3.800 dwat, ismide ICDAS... ne yapar bu gemi son 4 senedir ???? Ambarlidan Karabigaya gitgel KartaPendik gittikgeldik... hepsi bu . . 7.5 milyon dolara koster yapacan sifir...ustelik tamamen yanlis projede manyak gibi 3 senedir ısrar edilecek ne hikmet ise...ne karısık millet bu yarabbim sen kurtar...

Armatör
Armatör - 7 yıl Önce

Yarabbim sen bu milleti koru kolla, her konuda olduğu gibi ne kadar çok bilenimiz ve uzmanımız var...bu geminin planlarını hazırlatan, projelendiren insanlar şu an armatörlük, gemi işlletmeciliği yapan, bu krizi de yaşayan, 20-30 yıldır sektörde olan denizci insanlar.Bi resime, bi habere bakarak; ne kadar çok yorum yapıyorsunuz ?Allah aşkına, siz ne yaptınız, ne koydunuz ortaya bugüne dek ??

İlhan
İlhan - 7 yıl Önce

Sayın " Armatör"...
Hemen insanların düşüncelerini küçümseyip ukalalık yapacağınıza, eleştirileri biraz dikkate alsanız çok daha iyi olur düşüncesindeyim... Klasik, "Ben bilirim, ben yaparım..." havasından kurtulup yapıcı eleştirilere kulak vermezseniz, bir gram dahi ilerleme kaydedemezsiniz... Benden söylemesi... Hiç römorkör kullanmadan, her şartta her yere yanaşabilen bir koster hedef alınmalı... Bu durumda elde edeceğin tasarruf, yapmayı hedeflediğin yakıt tasarrufundan dahi fazla olacaktır...
Saygılarımla...

deniz demır
deniz demır - 7 yıl Önce

HAYIRLI UĞURLU OLSUN İNSANLAR EKMEK YIYECEK YAPIMINDA VE GEMI ÇALISTIĞINDA,AMA UNUTMAYALIM SİZ TÜRK BAYRAKLI ISTEDİĞİNİZ BOYDA DRAFDA GROSDA GEMI YAPIN GÜZEL PAHALI PASTADAN PAY ALAMAZSINIZ ADAMLAR YEDIRMIYOR BİZE.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176