Turkuaz Pasaport’a Sadece 37 Gemi Aday

Denizcilik Bakanlığı, kaliteli işletmeciliği teşvik etmek amacıyla liman devleti kontrollerinden eksiksiz çıkan performansı yüksek gemileri bir pasaport ile ödüllendirecek.

Turkuaz Pasaport’a Sadece 37 Gemi Aday

Bakanlığın belirlediği aday listesinde 37 gemi bulunuyor. Türk bayraklı deniz ticaret filosunda 500 Grt üstü bin civarında gemi bulunuyor.
 
Denizcilik Bakanlığı, uluslararası sefer yapan Türk bayraklı gemiler ve bu gemilerin işletmecilerinde kalite sisteminin ve profesyonel işletmeciliğin teşvik edilmesi amacıyla yeni bir yarışma başlattı. Bu teşviki yarışmayla kaliteli gemilerin ve işletmecilerin ödüllendirilmesi ve Türk deniz ticaret filosunun liman devleti denetimlerinde performansının artırılması, Paris Liman Devleti Kontrolü Memorandumuna göre Beyaz Liste’deki konumunun sürdürülebilmesi amaçlanıyor. İlki bu yıl yapılacak olan “Türk Gemileri Kalite Pasaportu (TURKUAZ PASAPORT)” uygulaması için aday gemiler belirlendi. 8 milyon dwt civarında binin üstünde gemiden oluşan Türk bayraklı deniz ticaret filosunda sadece 24 firmaya ait Türk bayraklı 37 gemi aday olarak belirlendi.
 

Turkuaz Pasaport verilecek gemilerde aranacak şartlarda  geminin tonajının 500 GT’den büyük olması ve yaşının 15 veya daha az olması istendi.
 
Aday gemilerin deniz çevresinin kirletilmesi dolayısıyla bir ceza almamış ve çok ciddi bir deniz kazası geçirmemiş olması gerekiyor. Ayrıca, geminin geçmişe yönelik 36 aylık süre içerisinde; en az iki Liman Devleti Kontrolü veya en az bir Liman Devleti Kontrolü ve bir Önsörvey denetiminden geçmiş olması, Liman Devleti Kontrol Denetimlerinde ve Önsörveylerde tutulmasının bulunmaması gerekiyor.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muammer YAGCI
Muammer YAGCI - 7 yıl Önce

Selamlar,

Uygulama güzel fakat, anlatımda bir hata var galiba,

36 ay süre icinde, liman devleti, ön sörvey ve PSC raporlarında tutuklama olmayacak ve KUSURDA bulunmayacaktır.Belirtilen uygulanıyorsa 37 gemi bulunması bile mucize, tutuklama olmamalı anlasılıyor da, 36 ay süre zarfında kusur da yazılmayan gemi demek varmış,,,,37 gemiye tebrikler....

- 7 yıl Önce

oncelikle bu nasıl bir zırvalıktır bir anlayan varsa lütfen hepimizin anlayabileceği şekilde açsın bunu...bu milletin idaresi bu milletin zekası ile dalga geçmeyi bıraksında sadede gelsin lütfen..madem Turk bayrağını beyaz listede tutmak istiyorsun tek yol vardiyeceksinki, parismouda her sıfır geçen Turk bayrak geminin süvarisine 3000 dolar çarkçıbaşısınada 3000 dolar ikramiye veriyorum... ayrica o geminin personel listesindeki sahıslarin hiçbirinden önümüzdeki 5 yıl (ehliyet vesair artik neyse..) bir ücret almayacagim... idare bu paralari yani bonusları direk veremiyor ise bir vakif dernek veya münasip bir kurum üstünden verilir iş biter . .denizde işin püf noktası bonus değilmidir ?vermeden almakta bir tek Allaha mahsus, yani idareye değil, o zaman vereceksin vede sonra karşilığını bekleyeceksin..alın size tüm zamanların çözümü..banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176