Türkmenistan'da halka bedava benzin

Türkiye dünyanın en pahalı benzininin kullanıldığı ülke olmaya devam ederken, Türkmenistan'da kişi başına aylık bedava benzin alma limiti uygulamasına geçilecek

Türkmenistan'da halka bedava benzin

Türkmenistan'da halka bedava benzin

Dünyada akaryakıtın en ucuz satıldığı ülke olan ve 1 dolara 50 litre benzin alınabilen Türkmenistan'da, kişi başına aylık bedava benzin alma limiti uygulamasına geçilecek. Böylece doğalgaz, elektrik ve şebeke suyundan sonra benzin de ücretsiz olacak.

Devlet Başkanı Gurbangulı Verdimuhamedov başkanlığında cuma günü yapılan 2008 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısında, ülkede benzinin halka bedava verilmesi gündeme geldi. Bu konudaki çalışmalarla ilgili bilgi veren, doğalgaz ve petrolden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Taçberdi Tagiyev, benzinin bedava verilmesi konusunda kişi başına aylık limitin belirleneceğini söyledi. Tagiyev, projeyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, aylık limiti aşanlara piyasa fiyatından akaryakıt satılacağını açıkladı. Benzinin aylık bedava kullanım limiti ve piyasa fiyatıyla ilgili rakam ve uygulamaya ne zaman geçileceği konusunda bilgi verilmedi. Geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmada, Türkmenistan, dünyada en ucuz akaryakıtın satıldığı ülke olarak açıklanmıştı.

Milliyet

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176