Türkiye'nin Denizde Gurur Günü

Türk Deniz Kuvvetleri artık daha da güçlü. Yapımı tamamlanan 2 hücumbot, 2 mayın avlama gemisi ve 1 denizaltı Donanma Komutanlığı'na teslim edildi.

Türkiye'nin Denizde Gurur Günü

TÜRKİYE'NİN GURUR GÜNÜ

Türk Deniz Kuvvetleri artık daha güçlü. Yapımı tamamlanan 2 hücumbot, 2 mayın avlama gemisi ve 1 denizaltı Donanma Komutanlığı'na teslim edildi, iki gemi denize indirildi, 4 geminin ise ilk kaynakları törenle yapıldı.

İstanbul Tersanesi'ndeki tören Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in tören alanına gelişiyle başladı. Törene; Türkiyle Büyük Millet Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile bazı bakan ve milletvekilleri katıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, törende denizlerden uzaklaşıldığı dönemlerde ülkenin yabancıların tehdit ve işgaline maruz kaldığını söyledi.

Özkök şunları söyledi:"Akdeniz'in en güçlü donanmalarından birisi olarak kabul edilen Türk Deniz Kuvvetleri harekat alanını giderek genişletmiş, halen Somali'den Japonya'ya Cebelitarıktan Panamaya, Kuzey Atalantikten Hint Okyanusuna kadar olan denizlerde Türk sancağını gururla şerefle dalgalandırmaktadır."

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ise, bazı çevrelerin milli gemi projesini hayata geçmesini mümkün görmediğini ancak, tüm milli imkanları MİLGEM projesinde buluşturmayı başardıklarını kaydetti.


Daha sonra yapımına denizde devam edilecek olan TCG İMBAT Hücumbotu ile TCG AYVALIK Mayın Avlama Gemisi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer tarafından denize indirildi.

Yapımı tamamlanan Meltem ve Tufan Hücumbotu, Amasra ve Alanya Mayın Avlama Gemisi ile Çanakkale Denizaltısı Donanma Komutanlığı'na teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Sezer, MİLGEM projesi çerçevesinde yapılacak keşif-karakol ve Denizaltı Avlama Gemisinin ilk kaynağını yaptı.

Meclis Başkanı Bülent Arınç, TCG Bora Hücum Botunun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TCG Akçay Mayın Avlama Gemisinin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de Sahil Güvenlik Botu TCSG-93'ün ilk kaynağını yaptı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Sezer, Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı ile Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okul Komutanlığı'na sancak verdi.

Kaynak:A.A-DenizHaber

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190