Türkiye yerli üretimde gaza bastı

Bora, Cirit, Anka, Hürkuş ve Altay gibi isimlerle anılan ‘ilk yerli’ler iddialı geliyor.

Türkiye yerli üretimde gaza bastı

2008 yılından bu yana savunma sanayi başta olmak üzere, bilişim, enerji, ulaşım, sanayi ve iletişim alanında Türkiye, yerli üretim yapmaya başladı. Önceleri dışarıdan ithal etmek zorunda olduğumuz birçok ürün artık Türkiye’de üretiliyor. Birçok üründe ise yerli katkı oranı artıyor. İşte Bora’dan Cirit ’e, Hürkuş’tan Anka’ya uzanan ‘Türk malı ‘ilk’ler:
 
İki kat ucuz yerli savaş gemisi
 
MİLGEM projesi kapsamında üretilen Türkiye’nin ilk savaş gemisi Heybeliada (F-511) 2010 yılında ilk seyrine çıktı. Maliyeti toplam 260 milyon dolar olan gemiyi Türkiye, yurt dışından hazır almaya kalksa 500 milyon dolar ödeyecekti.
 
MOSHIP ile deniz altı güvende
 
Deniz Kuvvetleri, ağır denizlerde kurtarma imkanına sahip olacak Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi’nin (MOSHIP) tedarikine ilişkin projeyi başlattı. MOSHIP, denizaltıdan 600 m derinliğe kadar personelin kurtarılmasını sağlayacak.
 
RMK’dan bir ilk
 
RMK Marine tarafından üretilen Türk malı Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) 200 metrelik tam boya ve 34 metrelik tam genişliğe sahip. 1070 kişilik gemi personeli ile ikmal yapmaksızın kalma süresi 21 günü buluyor.
 
Yerli rüzgar türbini
 
Türk şirketi SoyutWind, bugüne kadar dışarıdan ithal edilen büyük kapasiteli rüzgâr türbinleri sistemlerini yüzde 100 yerli olarak Türkiye’de üretmeyi başardı. Şirket bununla da yetinmeyerek konutlarda ve sitelerde elektrik üretimini sağlayacak özel türbin sistemleri de geliştirdi.
 
ATAK 2012 sonu terörist avlayacak
 
TUSAŞ, AgustaWestland ve Aselsan’ın ortak üretimi olan ‘T-129’ (ATAK) adlı saldırı helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik üretildi. 3 milyar dolarlık proje ile üretilen helikopterler 2012 sonu ya da 2013 yılında semalarda yerini alarak terörle mücadele edecek.
 
Yerli işletim sistemi Pardus
 
TÜBİTAK tarafından kamu kurumlarının ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen milli işletim sistemi Pardus, tüm halkın kullanabileceği bir işletim sistemi haline getiriliyor. Türkiye’nin ‘Milli işletim sistemi’ olarak tanımlanan Pardus, iç piyasada hizmet vermesinin ardından yurt dışına da ihraç edilecek.
 
Kale’den Türk malı jet motor
 
Kale Havacılık, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile devrim niteliğindeki ‘Turbojet Motorların Geliştirmesi Projesi’ne imza attı. Yüzde 100 yerli imkânlar kullanılarak tasarlanıp geliştirilecek olan motorlar, güdümlü füzelerin sevk sistemi olarak kullanılacak. Projeyle üretilecek turbojet motorlar, füzelere ve uçaklara yüksek güvenilirlik ve verim sağlayacak.
 
Türk oyunu rekora koşuyor
 


 
Milli tankımız Altay
 
Otokar tarafından üretilen milli tank Altay Türkiye’nin ilk yüzde 100 yerli tankı olma özelliği taşıyor.Altay 1.500 beygir gücünde bir motora sahip ve toplam proje bedeli 500 milyon dolar. Dünyaca ünlü rakiplerinden hiçbir farkı bulunmayan Altay, TSK’ya hizmet verirken ihracatı da planlanıyor.
 
Roketsan’dan füze
 
Roketsan’ın ürettiği ‘Cirit’ adlı lazer güdümlü füzeler, görüntüsüyle gerçekten bir ciriti andırıyor. Füze, zırhlı personel taşıyıcıların imha edilmesine yönelik tasarlandı. Yüzde yüz yerli olan bu ürün dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmesi ve TSK’nın ihtiyaçlarını karşılaması bekleniyor.
 
Piyadeye Türk malı tüfek

 
Makine Kimya Enstitüsü (MKE) tarafından üretilen yüzde yüz yerli keskin nişancı tüfeği Bora-12 ve susturuculu MP5 Jandarma Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından kullanılıyor. Bora-12, 1.200 metre etkili menzile sahip. Yüzde 100 yerli keskin nişancı tüfeği Bora-12, Azerbaycan ve Suudi Arabistan’a da ihraç ediliyor.
 
Dinlenemeyen cep telefonu ürettik
 
Türkiye kriptolu cep telefonu üreten 6 NATO ülkesinden biri oldu. TÜBİTAK, MİLCEP-K2 ismiyle kriptolu cep telefonu geliştirdi. Telefon, iki kişinin yaptığı cep telefonu konuşmasını kripto sayesinde üçüncü kişilerin anlayamayacağı bir formata dönüştürüyor.
 
İtalya’da gördü, Türkiye’de yaptı

 
Türkiye’nin ilk yerli kule vinci TGM firması tarafından üretildi. İtalya’da uzun yıllar kule vinç fabrikasında çalışan Türk girişimci Mithat Doğan tarafından yapılan vinç Türkiye’de kullanılmaya başlandı.
 
Küçük ama çok hızlı
 
Volkicar adını taşıyan yarış otomobili, Türkiye’nin en başarılı ralli pilotlarından Volkan Işık’ın eseri. İlk taslaklarından üretim aşamasına kadar 2 yıllık çalışmayla ortaya çıkarılan Volkicar’ın mucidi seri üretim peşinde.
 
Yerli ticari taksi
 
Karsan’ın New York taksi ihalesi için geliştirdiği Türk malı taksi ‘V1’ ihaleyi kaybetmesine rağmen yoluna devam ediyor. 2 yıl içinde seri üretime geçilecek.
 
Doruk Electra yollarda
 
Otokar, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsünü üretti. Doruk Electra ismini taşıyan otobüs daha temiz bir çevre, daha sessiz bir trafik ve verimlilik sağlayacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
emrullah şahin
emrullah şahin - 7 yıl Önce

rmk çaktırmadan ne ara bu gemiyi yapmış hayret doğrusu.

işte memleketteki habercilik budur.kendi alanımızdaki konuda hadi neyin ne olduğunu biliyoruz da,şimdi roketsan onu yapmış,kale bunu yapmış diyor.ben nerden bileyim doğru mu değil mi.

sadri
sadri - 7 yıl Önce

RMK LPD yapmış haberimiz yok!Denizhaber sitesine yakıştıranadım.Zahmet olmazssa alıntı yaptığınız haberleri önce bir okur musunuz? Kopyala yapıştır'la yürümez bu işler.

saygılarımla,

murat birecik
murat birecik - 7 yıl Önce

sayın editör'den, düzeltme talebimdir.konu projedeki ana sevk sistemi (ki tankcılar buna power pack derler) tümüyle bir alman şirketine aittir.keza; ''milgem''!!!saygılarımla

murat birecik

go.ege
go.ege - 7 yıl Önce

Ey cahil gazeteci kardeşim yukarıda yazdığın haberleri bir araştır be kardeşim.Yazmış olduğun haberdeki bir çok ürün daha ortalarda yok ama sen kalkmış bunların hepsi kullanımdaymış gibi yazı yayınlıyorsun.Sen hiç hayatın boyunca TCG de 200mt lik LPD Gördünmü?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176