Türkiye ve KKTC sondaj anlaşması imzaladı

Kıbrıs'ın Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına karşı çıkan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi sondaj anlaşması imzaladı.

Türkiye ve KKTC sondaj anlaşması imzaladı

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs sondaj anlaşması imzaladı

Kıbrıs'ın Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına karşı çıkan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi sondaj anlaşması imzaladı.

Kıbrıs'ın Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına karşı çıkan Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Yönetimi arasında karasularını sınırlandırma anlaşması imzalandı.

Erdoğan, Rumlarla iş yapan şirketlere müeyyideler uygulanacağını söyledi.

New York'ta yapılan törende anlaşmaya, Türkiye adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs Türk Yönetimi adına da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu imza koydu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Başbakan Erdoğan, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'nın, 'deniz tabanı ve altındaki doğal kaynakların araştırılması ve işletilmesiyle' ilgili olduğunu bildirdi.

Erdoğan, imza töreninde yaptığı açıklamada, 'Bugün imzaladığımız bu anlaşma ile KKTC'nin Akdeniz'deki kıta sahanlıklarının bir bölümünü uluslararası hukuka uygun olarak ve hakça ilkeler dikkate alınarak, belirlenen 27 coğrafi koordinatın birleştirilmesiyle elde edilen bir çizgiyle sınırlandırılmıştır' diye konuştu.

Rumlarla iş yapan şirketlere uyarı

Başbakan Erdoğan, Rumlar ile iş yapan ve yapacak uluslararası petrol ve doğalgaz şirketlerini de uyardı.

Erdoğan, bu şirketlerin, Türkiye'deki enerji projelerine alınmaması ve bir takım müeyyideler uygulanması konusunda da Enerji Bakanlığı'nın çalışma başlattığını ifade etti.

Ağırlıklı olarak İskenderun Körfezi'nde yapılacak arama çalışması için Norveç'in CGGV şirketinden 20 milyon dolara kiralanan gemi, bu anlaşmayla, Ada çevresindeki aramalar için görevlendirildi.

Norveç gemisi bölgede 2 ve 3 boyutlu sismik araştırmalar yapacak.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176