Türkiye Üretiyor, Avrupa Yiyor

Almanya, Hollanda, Polonya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'a alabalık gönderen Elazığlı Keban Alabalık, ABD'ye balık ihracatına hazırlanıyor.

Türkiye Üretiyor, Avrupa Yiyor

Türkiye Üretiyor, Avrupa Yiyor

Almanya, Hollanda, Polonya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'a alabalık gönderen Elazığlı Keban Alabalık, ABD'ye balık ihracatına hazırlanıyor.

Elazığ'ın Keban ilçesinde faaliyet gösteren Keban Alabalık adlı firma, Almanya, Hollanda, Polonya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'a alabalık ihraç ediyor. ABD ile bağlantılar kuran firma, bu ülkeye ihracat için gün sayıyor. Keban Alabalık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Şimşek, 1996'da yıllık 30 ton kapasiteyle alabalık üretimine başladıklarını söyledi. Daha sonra işlerini büyüterek 10 bin ton kapasiteli tesis kurduklarını ve yılda 5 bin ton alabalık sattıklarını belirten Şimşek, Elazığ'daki alabalık üretim kapasitesinin 33 bin ton olmasına rağmen sektördeki sıkıntılardan dolayı yöredeki diğer girişimcilerle yıllık 15 bin ton civarında üretim gerçekleştirebildiklerini dile getirdi.

TÜRKİYE ÜRETİYOR , Avrupa YİYOR

Sektördeki sıkıntıların giderilmesi halinde il genelinde daha verimli şekilde kültür balıkçılığı yapabileceklerini savunan Şimşek, sağlıklı beslenmedeki önemine rağmen, Türkiye'de yeteri kadar balık tüketilmediğini, bu nedenle üretimlerinin büyük bir bölümünü Avrupa ülkelerine gönderdiklerini kaydetti. İşlenmiş ürün imalatına 2012'de başladıklarını ve aynı yıl 700 ton gerçekleşen ihracatlarının 2013 yılında 2 bin tona ulaştığını aktaran Şimşek, "2013 yılındaki ihracatımız, 5-5,5 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu yılki ihracat hedefimiz 8 milyon dolar. Bu da tonaj olarak yaklaşık 3 bin ton işlenmiş balığa tekabül ediyor" diye konuştu.

ALMANYA'DAN BÜYÜK İLGİ VAR

Şimşek, işledikleri ürünlerin yüzde 70'ini Almanya'ya gönderdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "Fümelerimiz (tütsüyle kurutulmuş balık), pişirme tarzından dolayı Almanya'da büyük rağbet görüyor. Akdeniz'de 'isli balık' olarak adlandırılan fümelerimiz, meşe ağacının dumanında 69-71 derecelik sıcaklıkta pişiyor. 100 derecelik bir sıcaklığı görmediğinden ve yavaş yavaş piştiğinden içerisindeki proteinler, vitaminler ölmüyor. Gerçekten, sağlıklı balık yeme şekli olarak fümeyi öneriyoruz. Almanlar da bunu bildiğinden fümeye ilgi gösteriyor." Ayhan Şimşek, Fırat Nehri'nin soğuk sularında yetiştirdikleri balıkları kısa sürede tüketiciye ulaştırdıklarını söyledi. Almanya'nın ardından Hollanda, Polonya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan gibi Avrupa ülkelerine ürün gönderdiklerini belirten Şimşek, "Avrupa'ya balık ihraç etmek önceden bizim için çok büyük olaydı ancak şu anda çok basit ve kolay hale geldi" dedi.

"ŞİMDİ DE AMERİKALILARIN SOFRALARINDA YER ALACAK"

Fümelerinin, ABD'nin Boston kentinde Mart ayında açılan fuarda görücüye çıktığını ve beğenildiğini dile getiren Şimşek, ABD'ye balık ihraç etmek için bazı firmalarla anlaşmaya vardıklarını, altyapının oluşması halinde kısa bir zamanda Keban alabalığının Amerikalıların sofralarında yer alacağını ifade etti. Keban'da yetişen alabalığın ve işleme standartlarının kalite olarak çok yükseldiğini belirten Şimşek, artık ABD'ye de balık ihraç etmenin kendileri için zor olmadığını söyledi.

"RUSYA, ÖNEMLİ BİR FIRSAT"

Rusya'nın, Ukrayna krizi nedeniyle Avrupa ülkelerinden balık tedariğini kestiğini ve 40 bin ton civarındaki balık pazarının Türkiye'ye kaydığını anlatan Şimşek, yeni pazar arayışı içerisindeyken Rusya'dan gelen taleplerin önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Şimşek, iki ülkenin bakanlıkları arasında yapılan sözleşme gereği ihracat onay numarası istendiğini belirterek, "Biz istiyoruz ki balıkçılara bir an önce ihracat onay numarası verilsin. Oradaki şirketlerle irtibatımız devam ediyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176