Türkan Saylan Adı Denizlerde Dolaşıyor

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin 18 Mayıs 2009da vefat eden genel başkanı Prof.Dr.Türkan Saylan'ın adını taşıyan 138 metre uzunluğundaki gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti...

Türkan Saylan Adı Denizlerde Dolaşıyor

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin 18 Mayıs 2009 tarihinde vefat eden genel başkanı Prof.Dr.Türkan Saylan'ın adını taşıyan 138 metre uzunluğundaki gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin 18 Mayıs 2009 tarihinde vefat eden genel başkanı Prof.Dr. Türkan Saylan'ın adını taşıyan 138 metre uzunluğundaki gemi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti. Armatör Bülent Dandin, "Filomuzdaki birçok gemi tarihten izler taşıyor. Buna merhum Prof. Dr. Türkan Saylan'ın adını da dahil ettik" dedi.

Armatör Bülent Dandin'in sahibi olduğu 'Statü Gemi Kiralama ve Ticeret Limited Şirketi'ne bağlı olan 138 metre uzunluğunda 11 bin 403 grostonluk kuru yük gemisi, İtalya'ya gitmek üzere Çanakkale Boğazı'ndan geçti. Dandin, 1987 yılında kurduğu şirkete bağlı olarak çalışan 'Mining Star' adlı gemiye 'Türkan Saylan' adını verdiklerini söyledi. Ünlü profesörün adını dünya denizlerinde dolaştırmayı hedeflediklerini belirten Armatör Bülent Dandin, şöyle dedi:

"Yaşamını sosyal sorumluluk projelerine adayan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başta olmak üzere Cüzzamla Savaş Derneği gibi birçok dernek ve vakıf başkanlığı görevini yürütürken vefat eden Türkan hocaya, bir Türk denizcisi olarak vefa borcumu, adını denizlerde yaşatarak ödediğimi düşünüyorum. Filomuzdaki birçok gemi tarihten izler taşıyor. Buna merhum Prof.Dr. Türkan Saylan'ın adını da dahil ettik."

Dandin, filosundaki gemilerden birine Türk donanmasında adaşı bulunan ve Kıbrıs Barış Harekatı sırasında batan Kocatepe'nin adını verdiğini belirterek, "Kurtuluş Savaşı'nda çarpışmalara şahitlik etmiş 'Adatepe', 'Tınaztepe', 'Yeditepe', 'Duatepe' de gemilerimizin isimleri" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
nuran  tetik
nuran tetik - 8 yıl Önce

Haberi okuyunca çok duygulandım.Firmayı araştırdım.Bülent Dandin beyi kutluyorum yolları açık olsun ALLAH selamet versin.

Yaşar Şanlı
Yaşar Şanlı - 8 yıl Önce

daha önce 2 yıl başmakinist olarak ekmek yediğim sorunsuz güzel firmalardan biridir statü denizcilik.Bülent beye teşekkürler

Necdet Zorer
Necdet Zorer - 8 yıl Önce

tebrikler,elbette denizlerimizde bu tür isimlerin gemilerimize verilmesi güzel,birde türkbayrağının çekilmesi.allah gemilerinize hayırlı selametler versin.

Kaptan Necdet Zorer

şermin uçar
şermin uçar - 8 yıl Önce

Gerçek vatanseverler, ülkesine zarar vermeden hizmet edenlerdir. Bunun en güzel örneklerinden biridir Türkan Saylan. Geminizin böylesi bir isimle uluslararası sularda dolaşması da pek anlamlı. Sizi tebrik ediyorum.

DENİZ
DENİZ - 8 yıl Önce

YILDIZLARLA HAYATTA İKEN YAŞAMAKTAYDIN.GERİYE BIRAKTIĞIN YILDIZLAR İZİNDİLER.SENİDE YILDIZLARDA GÖRÜP ANMAKTAYIZ.MEKANIN CENNET RUHUN ŞAD OLSUN.İNSAN OLAN İNSANLA YAŞANIR.TEBRİK EDERİM SİZLERİ GEMİ İŞLETMECİSİ,ARMATÖR.YILDIZINIZ PARLAK,PURUVANIZ NETA,ALLAHIN SELAMETLERİ ÜZERLERİNDE OLSUN.TEBRİK EDERİM.

ENVER SOFUOGLU
ENVER SOFUOGLU - 8 yıl Önce

BÜLENT BEY VE EKİBİNİ DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI TEBRİK EDER , ŞİRKETLERİNDE BU VE BUNA BENZER ANLAMLI İSİMLERLE TAÇLANDIRILMIŞ GEMİ SAYILARININ ARTMASINI CANI GÖNÜLDEN İSTERİM.

Mehmet  TUFANOĞLU
Mehmet TUFANOĞLU - 8 yıl Önce

"karlı dağın ötesinde uçan bir güvercin olsam",sen insanlara hayat verdin,nemi yaptın,ettiğin yeminle,ATA'NIN İZİNDE,"BENİ TÜRK HEKİMLERİNE EMANET EDİN"demişti,aileni,çocuklarını,"NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"ugruna geçirdiğin badirelerle,İNSANLIĞA adadın kendini.Adını değil,hastalığın adını İNSANLAR üzerindeki İSME VERDİN.Neden ?

Tarih seni Altın harflerle İşledi.İNSANLARIN KALBİNE.

hulya Altuntaş
hulya Altuntaş - 7 yıl Önce

Sayın Bülent beyi candan kutluyorum.CUMHURİYET denizcisine yakışan ekmek teknelerimize eş,çocuk firma adlarını değil Tarihimize,Cumhüriyetimize sahip çıkanları böyle yaşatmaktır.Saygılar..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176