Türk ve Gürcü Esirleri Saakaşvili Kurtardı

Gürcü basınında çıkan haberlerde, sözkonusu denizcilerin halihazırda Gürcistan hükümetinin kontrolündeki bir gemiyle Kenya'ya götürülmekte oldukları belirtildi.

Türk ve Gürcü Esirleri Saakaşvili Kurtardı

Gürcü basınında çıkan haberlerde, sözkonusu denizcilerin halihazırda Gürcistan hükümetinin kontrolündeki bir gemiyle Kenya'ya götürülmekte oldukları belirtildi.

Yaklaşık 16 aydır korsanların elinde bulunan Malta bandıralı M/V OLIB G gemi mürettebatının sağlık durumunun iyi olduğu ve yakın zamanda ülkelerine getirilecekleri kaydedildi.

Haberlerde, Somalili korsanlar tarafından kaçırılan Malta bandıralı bir ticari gemide bulunan 15'i Gürcü, 3'ü Türk toplam 18 mürettebatın serbest bırakılması için Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin talimatıyla Ekonomi Bakanı Yardımcısı Georgi Karbelaşvili'nin başkanlığında Gürcistan Deniz Ulaşım Ajansı yetkililerinin de aralarında bulunduğu bir heyetin bir kaç gün önce Somali'ye gittiği ve kaçırılan mürettebatın serbest bırakılması için görüşmeler yürüttüğü ifade edildi.

Konuyla ilgili Gürcü basınında daha önce çıkan haberlerde, korsanların gemi sahibi şirketten 3 ila 15 milyon dolar fidye istediği, şirket yetkililerinin ise fidye ödemeyi rdeddettiği belirtiliyordu.

Öte yandan, Gürcistan Ekonomi Bakanlığı'na bağlı Deniz Ulaşım Ajansı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada da, sözkonusu gemideki 15 Gürcü denizcinin 16 ay sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

Deniz Ulaşım Ajansı yetkilileri, Gürcü denizcilerin serbest bırakılması için yapılan çalışmaların başarıyla sonuçlandırıldığını kaydetti.

Açıklamada, korsanlara ödeme yapılıp yapılmadığı veya konuya ilişkin başka detay belirtilmedi.

Saakaşvili, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Başbakan Tayyip rdoğan'a bir mektup yazarak korsanların elindeki esirlerin kurtarılması için yardım istemişti.

Gürcistan Dışişleri Bakanı ise, olayın kendileri için çok zor bir durum olduğunu ifade ederek, “Biz hükümet olarak çok aktif bir ülke değiliz. Dışarıdan yardım alarak bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” demişti.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

GURCU CUMHURBASKANI DAHA IYI ANLAŞIR KORSANLARLA,NITEKIM UNUTULMADI KARADENIZIN ORTASINDAN ZORLA ALI KOYUP SOYDUGU GEMILER,GURCISTAN DA KARADENIZIN KORSANI UNUTMAMAK LAZIM...

chf.e. ism
chf.e. ism - 7 yıl Önce

Tabiki Saakaşvili kurtarcak korsanlık tecrübesi var. Gürcistan'da gezmek Türkler için büyük bir risk olmuş. Türkiye dış politikası değişmiyor. Herkese kapıları açıyoruz. Bunlara kapıları açalım diye başbakan sanki ekonomisi bizden iyi ülke gibi yalvarıyor. Ukranya devletiylede serbest geçiş imzalanmış aslında biz açıyoruz onlar açmıyor onlarda formalite yine aynı. Gitti memleketin parası.Nedense sadece Türklere ve Türk gemilerine güçleri yetiyor başka ülkelerin vatandaşlarına birşey yapamıyorlar.

Yaşar
Yaşar - 7 yıl Önce

Kardeşim sizi Allah Gürcü düşmanı mı olarak doğurdu. Gürcistan'da alıkonulan gemilerin Abhazya'ya kaçak mal götürdüğü için alıkonulduğunu sağır sultan bile biliyor. Alıkonulanlardan bir kısmı da Türkiye'nin Karadeniz sahilindeki balıkları katlettiler kökünü kuruttular sonra da Gürcistan karasularına tecavüz ettiler. Bunları bilin de öyle konuşun. Tam bu sitede Gürcistan ile ilgili olumlu bir haber görüp sevinmişken şu yorumlara bak...

 --
-- - 7 yıl Önce

Abhazya ya kaçak mal götüren Rus gemilerine niye dokunamadınız o kadar delikanlıysanız ??Ticaret gemisi çeviren Gürcü savaş gemisi komutanı yatsın kalksın dua etsin bu ülkede sağduyulu insanlar yaşıyor. Başka memleketin gemisine yapsaydı Gürcü Komutan aynı şeyi,

- 7 yıl Önce

YASAR BEYGURCUSTANLA ILGILI IYI YORUM DINLEMEK ISTIYOSANIZ IYI BIR SEY YAPTIKLARI BI KONUVARSA ONU DILE GETIRIIN!BU ARADA ABAZHA GURCUSTANIN DEGIL ABAZALARIN ! MADEM TOPRAGI OYLEYSE KENDI GUMRUGU NIYE YOK ABAZYADA!AYRICA RUSLAR YUNANLILAR HEPSI ABAZYAYA MAL GOTUREBILIRKEN NICIN ONLARIN GEMILERINE EL KOYAMIYOLAR!

BUNADA CVBINIZ VARSA BILELIM...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176