Türk Profesöre AB'nin Prestij Ödülü

Strathclyde Üniversitesi Denizcilik Mühendisliği Bölümü'nden Profesör Osman Turan su bazlı taşımacılık alanında Avrupa kıdemli araştırmacı ödülünü kazandı

Türk Profesöre AB'nin Prestij Ödülü

Strathclyde Üniversitesi Denizcilik Mühendisliği Bölümü'nden Profesör Osman Turan su bazlı taşımacılık alanında Avrupa kıdemli araştırmacı ödülünü kazandı

Profesör Turan,  deniz taşımacılığı emniyetini iyileştirmek için yaptığı araştırmalar sonucunda prestijli bir Avrupa ödülü kazandı.

Denizcilik Mühendisliği Bölümü'nden Profesör Osman Turan, AB araştırmalarına ve özellikle de SEAHORSE projesine olan katkılarından dolayı Transport Research Arena VISION kıdemli araştırmacı ödülüne layık görüldü.

SEAHORSE projesi - İnsan Odaklı Esnek Taşımacılık Ortamı Sağlayarak Taşımacılıkta Emniyet Geliştirmeleri - havacılık endüstrisinin titiz standartlarını alarakticari taşımacılıkta en iyi uygulamayı ortaya koymaya çalışıyor.

AB'nin 7 Çerçeve Programı kapsamında finanse edilen proje, dokuz Avrupa ülkesinden 13 önde gelen akademik, endüstriyel ve profesyonel ortakları bir araya getirdi - İskoç feribot operatörü Caledonian MacBrayne (CalMac) ve dünya lideri klas kuruluşu Lloyd's Register bunlar arasında.

Emniyetten ödün vermeden, sistemlerin sorunların üstesinden gelebileceğini kabul eden, dayanıklılık konseptine dayanan proje, emniyet kültüründen, bir dizi alanda en üst düzey emniyet sağlamak için basit sistemler geliştiriyor ve kuruyor..Bunlar,  Standartlaştırılmış çalışma prosedürlerine yönelik eğitim, kontrol listeleri ve insan faktörü.

SEAHORSE genel koordinatörü Profesör Turan şunları söyledi: “Bu ödül, denizcilik sektörü üzerinde zaten bir etkisi olan bu yenilikçi proje üzerinde çalışan tüm ekip üyeleri için harika bir sonuç”.

Proje, denizcilik sektöründe ilk defa, Standart İşletim Prosedürlerini (SOP) takip etmek yerine gemide taşımacılık işlemlerinde geçici çözümler gerçekleştirdi. Strathclyde, sadece denizcilik sektöründen değil, aynı zamanda havacılık sektöründen de büyük ilgi gören yeni bir online Prosedür İyileştirme Sistemi geliştirdi.

SEAHORSE metodolojileri ve araçları, feribotlar, konteyner gemileri, offshore ağır vinç gemileri, LNG, petrol, kimyasal tankerler, dökme yük gemileri ve kruvaziyer gemilerinden oluşan 150'den fazla gemide ve bir dizi nakliye şirketi tarafından uygulanmakta ve kullanılmaktadır.

Örneğin, denizcilik sektöründe ilk kez SEAHORSE projesindeki bir partner olan CalMac Ferries ltd, Airbus’un kontrol listesi ilkelerine ve formatına dayalı bir kalkış ve varış öncesi kontrol listesi geliştirdi. Bu, şu anda büyük gemilerin onunda emniyet performansı üzerinde önemli bir etkisi olan uygulanmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi de SEAHORSE projesinin partneri olarak katkı sağlayan kuruluşlardan birisi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 18:40
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190