"TÜDEV'le Benim Açımdan İpler Koptu"

İMEAK DTO'nun ağustos ayı olağan meclis toplantısında Başkan Tamer Kıran Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) ile bilgileri paylaştı.. Gündemi değerlendiren IMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, konuşmasında TÜDEV'e geniş yer ayırdı. Başkan Kıran  bu yıl TÜDEV'e 28 milyon lira gönderdiklerini ancak kendilerine "TÜDEV'e 7 milyon verdiniz,20 milyonu Piri Reise gitti,DTO ile illiyet bağı için 7 milyonu 20 milyona tamamlayın"şeklinde verilen cevabın ipleri kopardığını söyledi.

"TÜDEV'le Benim Açımdan İpler Koptu"

İMEAK DTO'nun ağustos ayı olağan meclis toplantısında Başkan Tamer Kıran Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) ile bilgileri paylaştı.. Gündemi değerlendiren IMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, konuşmasında TÜDEV'e geniş yer ayırdı. Başkan Kıran  bu yıl TÜDEV'e 28 milyon lira gönderdiklerini ancak kendilerine "TÜDEV'e 7 milyon verdiniz,20 milyonu Piri Reise gitti,DTO ile illiyet bağı için 7 milyonu 20 milyona tamamlayın"şeklinde verilen cevabın ipleri kopardığını söyledi.

'DTO, BÜTÜN GELİRLERİNİ TÜDEV'E AKTARIYOR, BUNA MUKABİL  ARADA BİR İLLİYET BAĞI YOK'

Konuşmasında TÜDEV'e geniş yer ayıran IMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran şunları söyledi: "Bugün son olarak TÜDEV konusuna değinmek istiyorum. Seçim döneminde idari işlerde bir durgunluk var. Eylül gibi herkesin koltuğu, yeri belli olur. Ankara’da tatil yok. Herkes yerinde... Korkunç bir mesai var. Eylül gibi bu işleri, dosyayı alıp da nereye gideceğimiz belli olur. Bu konuda biraz daha sabır.Türk Deniz Eğitim Vakfı, 7 Ocak 1993 yılında 52 gerçek kişi tarafından kurulmuş bir vakıf. Yıllar içerisinde bu 52 gerçek kişi, tüzüğünde yazan 30 makama bağlı mütevelli heyet üyesi ile yıllar içerisinde 147’ye çıkarmış bir vakıftır. Bu vakfın sahibi her ne kadar bu gerçek kişilerin ismi yazsa da İMEAK DTO’dur. İMEAK DTO, yıllardır gelirinin büyük bir kısmını TÜDEV’e bağışlamaktadır. Bütün bunlarla yapılmıştır Piri Reis Üniversitesi... Bütün bunlarla yapılmıştır Piri Reis Üniversitesi’nden önceki TÜDEV kursları. Dolayısıyla 2013 yılında Deniz Ticaret Odası’na yapılan bir müfettiş incelemesinde müfettişin, “İyi ama DTO, bütün gelirlerini TÜDEV’e aktarıyor buna mukabil arada bir illiyet bağı yok. İlliyet bağını kurmalısınız” deyince vakıf tüzüğünde bir değişikliğe gidilerek İMEAK DTO’nun 119 meclis üyesi, yani sizler makama bağlı TÜDEV’in mütevelli heyet üyesi oluyorsunuz. Bu sayede İMEAK DTO, TÜDEV üzerindeki hakimiyetini kontrol edebilirliğini sağlıyor. Bunun aksini iddia eden varsa buyursun... 

TÜDEV, IMEAK DTO'NUNDUR, AKSİNİ SÖYLEMEYİ KİMSE AKLINDAN GEÇİRMESİN!

TÜDEV, İMEAK DTO’nundur. Sakın ola ki kimse aksini söylemeyi aklından geçirsin. O zaman seçim rekabeti de yok. Başkanı seçen çoğunluk hakimiyeti götürüyordu. 27-28 kişi ya giderdi ya gitmezdi... Toplasanız Erkan Bey, 40 kişi gelir miydi? O 52 kişi zaman içerinde yapılan yeni heyet üyelerle 147 gerçek kişi var. Bunlardan biri benim, biri Şadan Hanım, Başaran Bayraktar Bey... Kuruculardan Erkan Bey... Biz 18 Nisan’da görevi devraldık. Ve ben, genel yapıma uygun olarak dökmeden, kırmadan bu işleri yürütmeye çalıştım. Şimdi, o süreçte tabii ki hem TÜDEV’e hem de Piri Reis Üniversitesi’ne biz odadan ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktarda olmasa dahi bağışlar yapmaya devam ettik. Çünkü Piri Reis Üniversitesi, yürüyen bir mekanizma, yürüyen bir okul; orada bir aksaklık olursa sıkıntı olur. Elimizden geldiğince-odanın kaynakları belli- ve elimizde bir müfettiş raporu, bir hoşgeldin raporu var. 13 nisan tarihli... 18 Nisan’da görevi devraldım. 13 nisan tarihli DTO’yu inceleyen bir müfettiş raporu var. Orada diyor ki, bağışları yapıyorsun tamam, ama bankadan kredi alarak, odayı borçlandırarak bağış yapamazsınız...! Net... Talimatlandırılması diye o zamanki ticaret bakanlığında yazıyor. Oda yönetiminin bankadan kredi alarak bağış yapamayacağının kendilerine talimatlandırılması... Dolayısıyla elimizde böyle bir kriter var. Ama buna rağmen biz bankadan borç almadık, tamam ama Allah’a şükür bankaya 1.5 milyon lira parayı da geri ödeyerek Piri Reis ve TÜDEV’e bağış desteğimizi devam ettirdik. 

SEÇİM KIRICILIĞI DEVAM ETSİN İSTEMİYORUM

Bu süreçte herkes soruyor, ‘TÜDEV yönetimine ne yapıyorsun diye’, dedim ki, ‘Bekliyorum. Ne olacağını görelim, bakalım ne yapacaklar. Gidip de orada 60 imza toplayıp TÜDEV’i olağanüstü genel kurula davet edebiliyorum. Bunu pekala yaparım... Bunu yapmak istemiyorum. Böyle olursa seçim kırıcılığı devam eder diyorum. Ne diyorum o sırada mayıs ayındayız ve TÜDEV’in olağan mali genel kurulu var, seçimsiz... Olağan mali genel kurulunda yönetim kurulu bir karar alsın, olağanüstü seçimli genel kurula çevirsin. Biz de gidelim listemizi koyalım, alalım... Olması gereken, yakışanı, şık olanı; denizcilik camiasının hak ettiği bu. Mamafih, ben böyle dedikçe mevcut TÜDEV yönetim kurulundan bu tepkiyi alamıyorum. Bu süreçte denetimdeyiz, denetim için birtakım bilkgiler istendi vakıftan. Öncesinden vakıf tüzüğünü denetçiler istediler, ona göre bakıyorlar. Yönetim kurulu başkanı haber gönderdi, yazılı istesinler diye... Peki dedim... Ben yönetim kurulu başkanı olarak yazı yazdım. Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın tüzüğünün İMEAK DTO yönetim kuruluna gönderilmesini rica ederim dedim ve bana tüzük geldi. Son hali (Şubat 2015) geldi. 

BU YIL 48 KÜSUR MİLYON TL TÜDEV'E BAĞIŞIMIZ VAR

Buna ben alındım. Yani DTO başkanı yılda 40-50 milyon lira bağış yaptığı vakfın tüzüğünün yazılı istemez. Bunu bana kimse anlatamaz. Peki dedik... Çünkü rakamlar az değil. Mesela bu yıl 48 küsur milyon TL bağışımız var TÜDEV’e... Denetçilerin bakmak, sorgulamak istedikleri bir şey... TÜDEV’in finansallarıyla ilgili bilgi talep ettiler. Ondan sonra bunun cevabı gelmeden ikinci bilgi talebi gitti. Bana bir haber geldi. Ben dedim ki bu bilgiler vakfın genel kurullarında verilmektedir dedim. 48 milyon bağış yapan odanın yönetimi vakfın genel kuruluna gidecek, senden seneye; parmak kaldıracak, işte diyecek efendim nizamda şu var, bu var.... Bu olmaz... Bunun olabilir hiçbir tarafı yok. 

VAKIF TÜZÜĞÜNÜN 6A MADDESİ ALENİ ORTADA!!!

Yine sineye çektik. Dedik ki biz, 28-29 Haziran itibarıyla TÜDEV’e 28 milyon lira bağış yapmışız. Vakıf tüzüğünün 6A maddesi diyor ki, “Vakfın gelirleri İMEAK DTO’nun her yıl bütçesinin yüzde 20’si oranında yapacağı bağışlar...” Buna mukabil bir ayrıcalık vermiş tüzük İMEAK DTO’ya, demiş ki 3 asil 3 yedek üyesi koyarsın bunu böyle yaparsan. Şu anda DTO’yu temsilen yönetim kurulu üyesi yok. Eski yönetim kurulu üyeleri eski meclisin üyeleriydi. Yeni yönetim kurulu üyelerinin gönderilmesi gerek diye de bizi eleştiriyorlar... 29 Haziran’da dedik ki bu kurala göre biz size yüzde 20 vermemiz gereken bu kurala göre bizim yıllık bütçemiz 97 milyon, bunun yüzde 20’si yuvarlak hesap 20 milyon. Biz size 27 milyon lira verdik, dolayısıyla 2018 sonuna kadar TÜDEV’e başka bağış yapmayacağız. Bunu yazmak güzel bir şey mi, hayır kötü bir şey... Maalesef TÜDEV’in mevcut yönetimi bunu buraya getirdi. Yemediler, içmediler, bir yazı yazdılar. Efendim dediler, bu paranın 7 milyonu TÜDEV’e gelmiştir. 20 milyonu Piri Reis’e gitmiştir. Biz halbuki paranın tamamını TÜDEV’in banka hesaplarına gönderiyoruz, onlar Piri Reis’e gönderiyorlar. Dolayısıyla hala bize aradaki 12-13 milyonu düzenli olarak ödeyin, aramızdaki illiyet bağının zarara uğramaması için gibi bir laf... Çok sinirlendim... 

DAVUL BİRİNDE TOKMAK DİĞERİNDE, BU OLMAZ...!

Onlar diyor ki 2019 Mayıs’ın da normal seçimli genel kurul var, gel koy listeni al. Ben de diyorum ki ama ben 1 sene daha buraya bağış yapmaya devam edeceğim. Davul birinde tokmak birinde bu böyle yürümez.... Çok istekli miyiz almaya, inananın yanıp tutuşmuyoruz. TÜDEV’in de kendi içindeki sıkıntılarını biliyoruz. Ama bunun hesabı 4 yıl sonra bana sorulacaksa olmaz...Kendi göbeğimi kendim keseyim diyorum ben de... Sen parayı gönder gerisine karışma bu meclis buna evet demez. Olmaz... Dolayısıyla bekledik. Bu  arada çok nahoş bir gelişme oldu ve en azından benim açımdan ipler koptu. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı birkaç yönetim kurulu üyesini davet etti. Ben de nereden duydum? Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı dedi ki TÜDEV’in yönetim kurulu toplantısı var, oraya gidiyorum Öyle deyince ben de bizim oradaki üyelerimize TÜDEV’in toplantısı varmış, orada şöyle şöyle konuşun... Onlar da bize öyle bir toplantı bilgisi gelmedi dediler. Neyse, araştır araştır; resmi olmayan, sohbete dayalı bir yönetim kurulu toplantısı varmış. Ne çıktı dedim bu sohbetin sonunda, ‘bekleyelim görelim’ dediler. O zaman bu iş başka mecralara gidiyor...

RESMİ ÇAĞRI KAYITLARA GİRSİN

Benim bekleyecek görecek halim yok. Sayın meclis üyeleri bunu niye sizlerle paylaştım. Ben, hala bu işi kırmadan-dökmeden halletmeye çalışıyorum. Hatalarımız yok mudur, olabilir... Ana rotadan ayrılmamaya çalışıyorum. Biraz önce Savunma Sanayi Başkanımızın da dediği gibi birbirinizin önününü kesme yerine, birlik içinde birbirimizle nasıl hareket ederiz şiarı içerisinde hareket etmeyi hedefliyorum ve hareket ediyorum. Ama bulunduğum konum itibarıyla TÜDEV yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerine evet demem mümkün değildir. Dolayısıyla TÜDEV Yönetm Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne resmi olması açısından buradan çağrı yapıyorum. Dedikodu olsun diye değil... Resmi çağrı kayıtlara girsin diye... 

DERHAL AMA DERHAL TÜDEV'İ SEÇİMLİ GENEL KURULA GÖTÜRÜN

Derhal ama derhal TÜDEV’i seçimli olağanüstü genel kurula götürün. Ve bu işi bu şekilde güzellikle, dostlukla halledelim. Yok, yapmayacağız diyorsanız, bizim için bir tek şey kalıyor. 60 imzayı toplamak... Bu da bir saatimizi almaz... Hepinizin Kurban Bayramı’nı kutluyorum...”

7 Deniz

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 19:17
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176