Tayyar Şenkaya-1 Finike açıklarında battı

ntalya açıklarında ambar kısmından su alan Tayyar Şenkaya 1 adlı kuru yük gemisi battı. Geminin 11 kişilik mürettebatı, Malta bayraklı başka bir gemi tarafından kurtarıldı.

Tayyar Şenkaya-1 Finike açıklarında battı

Antalya açıklarında ambar kısmından su alan Tayyar Şenkaya 1 adlı kuru yük gemisi battı.Geminin 11 mürettebatı, Malta bayraklı başka bir gemi tarafından kurtarıldı.

İSTANBUL'dan Mersin'e gitmek üzere hareket eden rulo saç yüklü 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kargo gemisi, sabaha karşı saat 04.15'te Antalya açıklarında ambar bölümünden su alarak batmaya başladı. Geminin denize atlayan 11 mürettebatı bir saat sonra yanlarına gelen başka bir gemi tarafından kurtarılırken, kargo gemisi kısa sürede sulara gömüldü.

1987 yapımı, 80 metre boyundaki, 1854 grostonluk 'Tayyar Şenkaya 1' adlı gemi İstanbul'dan Mersin'e gitmek üzere rulo saç yüküyle ayrıldı. Kargo gemisinin kaptanı sabaha karşı saat 04.15'te 2 nolu ambardan su almaya başladıklarını ve acil yardım beklediklerini anons etti. Gemi kaptanı, 11 mürettebatın kendilerini kurtarmak için suya atladığını duyurdu.

Gemilere telsiz ve telefon haberleşmesi hizmeti veren Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı Türk Radyo'ya bildirilen bu anonsun ardından açıktaki tüm gemilere kurtarma çağrısı yapılarak batmaya başlayan geminin koordinatları bildirildi. Türk Radyo'nun bu anonsunun ardından verilen koordinatlardan su alan geminin Antalya'nın Kumluca İlçesi Mavikent Beldesi Bozburun Mevkii açıklarında olduğu belirlendi. Sahil Güvenlik botları, Antalya'dan harekete geçti.

Kazazedeleri Palmali'nin tankeri "GOBUSTAN" Kurtardı

Bu sırada Kumluca açıklarında bulunan Malta bayraklı 'Gabustan' isimli akaryakıt gemisi, Finike açıklarında bulunan 'Akar' isimli bir başka gemi ile Antalya açıklarında bulunan 'Cumhuriyet' isimli savaş gemisi de su alan 'Tayyar Şenkaya 1'e doğru hareket etti.

Acil yardım anonsunun üzerinden 1 saat geçtikten sonra 'Gabustan' isimli akaryakıt gemisi, su alarak batmaya başlayan gemiye yaklaştı ve can yelekleriyle suda kurtarılmayı bekleyen 11 mürettebatı saat 05.15 sıralarında aldı. Batan geminin kaptanı, kurtarma operasyonunun ardından telsiz anonsuyla 'Gobustan' adlı tankerin  kendilerini kurtardığını, ancak su almaya devam eden geminin büyük bömlümünün battığını, kısa süre sonra da diğer kalan bölümün sulara gömüleceğini bildirdi.

Bölgeye hareket eden diğer iki gemi ise Gabustan'ın mürettebatı kurtarmasının ardından kendi rotalarına devam etti. Saat 06.00 sıralarında ise 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kargo gemisi, tamamen sulara gömüldü.

RULO SACLAR GEMİ BORDASINI DELDİ

Kumluca’nın Mavikent Beldesi açıklarında batan, 'Tayyar Şenkaya 1' adlı kuru yük gemisinin 11 mürettebatı Sahil Güvenlik TCSG 20 botuyla Finike Sahil Güvenlik Komutalığı’na getirildi. Genel sağlık durumları iyi olan gemi mürettebatı, burada ilk olarak su içti. Kazandan yara almadan kurtulan mürettebat, ardından çağrılan ambulanslarla Finike Devlet Hastanesi’ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. Mürettebat, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilecek.

'Tayyar Şenkaya 1' adlı geminin ikinci kaptanı Ersoy Şakar, kazanın yük kayması sonucu meydana geldiğini söyledi. Karadeniz Ereğlisi’nden yükledikleri plaka ve rulo sacla Mersin Limanı’na hareket ettiklerini anlatan Şakar, geminin saat 03.00 sıralarında su almaya başladığını söyledi. Yük bağlarının kopması nedeniyle sacların kaydığını ve geminin gövdesine çarpmış olabileceğini anlatan Şakar, şöyle dedi:
"Büyük olasılıkla kayan sacların çarpmasına bağlı olarak gemi yara aldı. Taşıdığımız kargo çok tehlikeli. Geminin hangi bölgeden yara aldığını göremedik. Ambarları kontrol ettik. Gemi su alıyordu. Hemen genel alarm verdik. Uyuyan arkadaşları uyandırdık ve can yeleklerini giydik. Acil yardım çağrısında bulunduk."

CAN FİLİKALARIYLA AYRILDILAR

Suyun güverteye dolmaya başlaması ile birlikte genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra gemiyi terk kararı aldıklarını belirten Şakar, "Gemideki 3 tahliye botunu denize indirdik. 1 bot suda ters döndüğü için bundan yararlanamadık. Diğer 2 tahliye botuyla gemiden uzaklaştık. Gemi, saat 06.25’te tamamen sulara gömüldü" diye konuştu.

DERİNLİK 2 BİN 800 METRE

Geminin kıyıya 13.5 mil açıkta yaklaşık 2 bin 800 metre derinliğe battığını vurgulayan Şakar, kısa süre sonra ’Gabustan’ adlı tankerin kendilerine yardıma geldiğini söyledi. Denizin durgun olması ve kıyıya yakın olmaları sayesinde hayatta kaldıklarını anlatan Şakar, maddi kaybın ise yüksek olduğunu kaydetti.

"MAYDAY ÇAĞRISINDA BULUNDUK"

Telsiz operatörü Asil Canduran, geminin su aldığını fark ettiklerinde, durumu ikinci kaptan Ersoy Şakar’a haber verdiklerini söyledi. Ambardaki su düzeyinin yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde olduğunu anlatan Canduran, "Acil yardım çağrısında bulunduk. Yapılan değerlendirmenin ardından kaptanımız gemiyi terk kararı aldı. Can yeleklerimizi giymiş bekliyorduk. Hemen denize atladık" dedi.

'Tayyar Şenkaya 1' adlı kuru yük gemisinin kurtarılan 11 mürettebatı şöyle:


Birinci kaptan İsa Yıldız, ikinci kaptan Ersoy Şakar, telsiz operatörü Asil Canduran, çarkçıbaşı Şemsettin Hemden, Mesut Dom, Murat Serdaroğlu, Yunus Çiğdem, Abdurahman Özkan, Serdar Ateş, Cumali Kurtay ve Mesut Kesici.

 

GEMİNİN BATTIĞI BÖLGE

Palmali'ye ait 140 metre uzunluğundaki GOBUSTAN adlı tankerin yaklaşık 1 saatlik mesafeden (10 deniz mili) Batı'ya dönerek kazazedeleri kurtardığı sonra tekrar Doğu'ya döndüğü görülüyor:

Gemi Detayları

Gemi Tipi: General cargo
Yapım Yılı: 1987
Boy x Genişlik: 80 m X 13 m
Gross Tonnage: 1854, Detveyt: 2670 t
Kaydedilen Hız (En Çok / Ortalama): 10.2 / 8.1 knots
Bayrak: Turkey [TR] 
Çağrı İşareti: TCTG
IMO: 7615957, MMSI: 271002019

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümit saygı
Ümit saygı - 6 yıl Önce

Geçmiş olsun. Personelin bu olayı kasıpsız ve hasarsız atlatması.sevindiric i.armatörümüze sabırlar dilerim

Taçlan TATBUL { Makinist }
Taçlan TATBUL { Makinist } - 6 yıl Önce

Tüm gemi personeline olmak üzere kazasız belasız kurtuldukları için Büyük geçmiş olsun

TURHAN KIZILBUDAK
TURHAN KIZILBUDAK - 6 yıl Önce

CUMA GÜNÜ MTB DN.NAZO S TANKERİNİN YANMASI BU GÜN TAYYAR ŞENKAYA 1 GEMİSİNİN BATMASI BİZLERİ BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ İÇİNE ATMIŞTIR.ŞU MÜBAREK GÜNLERDE CENAB-I ALLAH TÜM DENİZCİ KARDEŞLERİMİZİ AİLELERİNE VE BİZLERE BAĞIŞLAMASI DA MUTLU BİR OLAYDIR.RABBİM BETERİNDEN KORUSUN GELEN MALA GELSİN KİMSENİN BURNU KANAMADI ONUN İÇİN ŞÜKÜRLER OLSUN.

Yaşar Meriç
Yaşar Meriç - 6 yıl Önce

Gemi sahiplerine ve personeline çok geçmiş olsun , can kaybı olmmqması tek teselli , Allah herkese kolaylık versin.

T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Geminin batması üzücü bir olay. Sahiplerine ve personeline geçmiş olsun. Sanırım ders alınacak bir olay. Öğrencilere anlatılmalı
Can kaybı olmaması tek tesellimiz. Allah emanet olun.
www.refikakdo gan.com

mehmet deniz gençer
mehmet deniz gençer - 6 yıl Önce

0355LT distress mesajı yayınlandıktan sonra Türk Radyo MAYDAY RELAY mesajını türkçe olarak yayınlamıştır. An itibariyle 3NM uzaklıkta olan GOBUSTAN gemisi durumun farkına varamamıştır. Bölgede seyir halinde olan DİTAŞ firmasına ait Türkiye'nin en büyük tankeri olan MT CUMHURİYET, tecrübeli zabitleri sayesinde en yakında bulunan MT GOBUSTAN gemisine denize atlayan personeli kurtarması için talimat vermiştir.(6NM uzaklıktayken) ve çevredeki arama kurtarma operasyonuna çok büyük yardımı dokunmuştur. Kurtarma operasyonunda emeği geçen bütün denizcilere teşekkür ederiz.

vhf
vhf - 6 yıl Önce

Olay anında cumhuriyet tankerinde vardiyadaydik 60 Nm açığımizda gerçekleşti yetişmeye çalıştık fakat 6 nm ötedekigobustan türk radyonun yaptığı yayibnianlamadi vardiya zabtmzn yaptgi irtibatlar sonucu gobustan tarafından oraya intikal .edildi.

Efendi Kaptan
Efendi Kaptan - 6 yıl Önce

gemi donatanına,tüm gemi personeline büyük geçmiş olsun.özelleştirmede n devredilen D.B Deniz Nakliyati T.A.Ş'den eski çine,çeşme, söğüt bu ise söke gemisi idi Allah selamet versin.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190