Tarihi Çeşmeler Tek Tek Yok Oluyor

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Semavi Eyice, ecdadın İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak için yıllar önce özenle inşa ettiği tarihi çeşmelerin tek tek yok olduğunu söyledi.

Tarihi Çeşmeler Tek Tek Yok Oluyor

 

Tarihi çeşmeler tek tek yok oluyor
 
Ünlü tarihçi Prof. Dr. Semavi Eyice, ecdadın İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak için yıllar önce özenle inşa ettiği tarihi çeşmelerin tek tek yok olduğunu söyledi. İstanbul'da en çok çeşmenin 1720 -1730 yılları arasında Sultan 1. Mahmut döneminde yaptırıldığını ifade eden Prof. Eyice, 1732 yılında tersane Emini Kethüda Mehmet Efendi'nin Şişhane'de inşa ettirdiği çeşmeye birilerinin sahip çıkmasını istedi. Eyice, 'O güzel çeşmenin bulunduğu yerden alınıp bir meydana taşınmasını bir çok belediye başkanına söyledim. Ancak kimse kulak asmadı' dedi.

Osmanlı tarihçisi Silahtar Mehmet Ağa'nın hatırasına Kazancı Yokuşu'na yaptırılan çeşmenin de tahrip edildiğini, yıllar önce yıkılarak yerine koca bir apartman dikildiğini kaydeden Eyice, 'Tarih bilincine sahip olmadığımız için tarihi çeşmelerin muslukları 3 kuruş şarap parası için çalınıyor. İstanbullular tarihi çeşmelere sahip çıkmalı.' dedi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176