"Tanıma gerekmez limanları açın "

Brüksel'de biraraya gelen AB büyükelçileri, Rum kesimini tanımadığını deklarasyonla ilan eden Türkiye'ye karşı deklarasyon yayınlama kararı aldı.

Tanıma gerekmez limanları açın
 

Zeynel LÜLE / BRÜKSEL

Brüksel'de biraraya gelen AB büyükelçileri, Rum kesimini tanımadığını deklarasyonla ilan eden Türkiye'ye karşı deklarasyon yayınlama kararı aldı.

AB büyükelçileri, Rum Kesimi’ni tanımadığına ilişkin deklarasyon yayınlayan Türkiye’ye karşı, 7 Eylül’de deklarasyon yayınlama kararı aldı. Karşı deklarasyonda, Türkiye’nin Rumları tanımama kararına rağmen, tüm hava ve deniz limanlarını Rumlara açması istenecek. AB Komisyonu da dün ‘Türkiye limanları açsın’ çağrısı yaptı.

AVRUPA Birliği Türkiye’ye ‘limanlarını Rumlara aç’ çağrısı yapacak. AB’nin Brüksel’deki Daimi Temsilcileri (COREPER) dün yaptıkları toplantıda, Türkiye’nin ‘Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımadığına’ yönelik yayınladığı deklarasyona, ‘karşı deklarasyon’ yayınlama kararı aldı. Ancak bu deklarasyonun yazımı, 7 Eylül’de gerçekleşecek olan bir sonraki toplantıda yapılacak. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Olli Rehn’in sözcüsü Christina Nagy de dün yaptığı açıklamada, limanların açılması yönünde talepte bulundu.

KARŞI DEKLARASYON


Dün ‘Türkiye gündemli’ toplanan AB Daimi Temsilcileri, önce Türkiye ile ilgili ‘Kıbrıs deklarasyonu’nu ele aldılar. Daha sonra ise müzakerelere ‘yol haritası’ oluşturacak ‘Müzakere Çerçeve Belgesi’ konusunu tartıştılar. AB’nin 25 ülkesi, gümrük birliğini 25 ülkeye genişleten ek protokolün Türkiye tarafından imzalanmasından sonra yayınlanan ‘Rumları tanımıyorum’ şeklindeki deklarasyona karşı bir deklarasyon yayınlanmasını benimsedi.

Deklarasyonla ilgili değerlendirme, AB Dışişleri Bakanları’nın bugün Galler’deki toplantısında yapılacak ve yazımı ise 7 Eylül’e bırakılacak. Deklarasyonda Türkiye’ye ‘Gümrük Birliği’ne eksiksiz uyun’ çağrısı yapılacak, AB’nin 25 ülkeden oluştuğu ve ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin’ AB ülkesi olduğu hatırlatılacak. AB ayrıca Gümrük Birliği’nin ‘eksiksiz uygulanmasının’ anlamının, tüm AB ülkelerine Türk hava ve deniz limanlarının açılması olduğunu belirtecek.

Kıbrıs Rum yönetimi ise, karşı deklarasyonu dengesiz ve kabul edilemez ilan ederek, İlerleme Belgesi’nde istedikleri olmaz ise, Türkiye’nin tam üyelik görüşmelerine başlayamayacağı tehdidinde bulundu.  
 

(HÜRRİYET GAZETESİ)

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet öztürk
ahmet öztürk - 13 yıl Önce

inşallah hükümetimiz limanları açmak gibi bir yanlışa düşüp kendini küçük düşürmez. adamlar bizle resmen kafa buluyor. limanlarını açıcan, adam bayrağını dalgalandırarak girip çıkacak, sen tanımıyorum diyeceksin. Kabus gibi..

böyle bir oyuna gelirsek rumlar karşısındaki en büyük caydırıcı kuvvetimizi de kaybetmiş oluruz. rumlar bizi veto etmekle tehdit ediyorlar ama yapamazlar, çünkü türkiyenin avrupa birliği hayalinin bitmesi demek kıbrısta bugunku durumun devam etmesi ve rumların kıbrısı ele geçirme hayallerinin bir başka bahara ertelenmesi demek. bunu göze alamazlar.

en çok üzüldüğümde medyanın avrupanın hazırladığı bu deklerasyona halkı ikna etmek için takındığı tavır.saygılarımla,

ahmet öztürk

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190