Tahran'da Petrol ve Doğalgaz Semineri

12. Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Semineri, Dünya doğalgaz rezervinin % 16'sına sahip olan İran'ın Başkenti Tahran'da Gerçekleştirildi.

Tahran'da Petrol ve Doğalgaz Semineri

Tahran'da 12. Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Semineri

12. Uluslararası Petrol ve Doğalgaz semineri, İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirildi.

İran Petrol Bakanı Gulam Hüseyin Nozari bugün Tahran'da düzenlenen 12. Uluslararası Petrol ve Doğalgaz seminerinde yaptığı konuşmada, Ortadoğu'nun enerji kaynakları açısından öneminin altını çizdi. Araştırmalara göre, önümüzdeki 20 yılda dünyanın enerjiye ihtiyacının yüzde 70'inin petrol ve doğalgazdan temin edileceğini hatırlatan Nozari, çevreye daha az zarar vermesi ve ekonomik nedenlerle doğalgaza talebin artacağını kaydetti. Doğalgazın dünyada önemi artıkça, enerjinin jeopolitiğinde değişikliklere neden olacağını ifade eden Nozari, sürecin siyasi saflaşmaları da etkileyeceğini dile getirdi.

Dünya doğalgazının yüzde 16'sının İran'da olduğuna işaret eden Nozari, İran'ın jeopolitik önemine dikkat çekti.

Bir yandan petrol ve doğalgazın sanayileşmiş ülkeler için önemini diğer yandan, enerji üretmenin hem, yüksek teknoloji hem de yatırım gerektirdiğini hatırlatan Nozari, enerji güvenliğinin ancak teknoloji ve sermayeye sahip ülkeler ve üretici işbirliğiyle mümkün olacağının altını çizdi.

Nozari, enerji üretiminin artan talebi karşılayabilmesi için bölge güvenliğinin önemine de işaret etti.

sondakika.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176