Süveyş Çıkışında Korsanlar Kol Geziyor

Korsanlar, Süveyş Kanalı Çıkışında Orta ve Yeni Çağ'daki Gibi Gemilere Baskın Düzenleyip, Kaçırıyorlar. Son Olarak Somali Açıklarında Güney Kore Bandıralı Gemi Kaçırıldı.

Süveyş Çıkışında Korsanlar Kol Geziyor

Süveyş Çıkışında Korsanlar Kol Geziyor
 
Korsanlar, Süveyş Kanalı çıkışında Orta ve Yeni Çağ'daki gibi gemilere baskın düzenleyip, kaçırıyorlar. Son olarak Somali açıklarında Güney Kore bandıralı gemi kaçırıldı.

Fidye amaçlı korsanlığın çok yaygın olduğu Somali'de, dün Japon gemisinin kaçırılmasının ardından bu kez de  Güney Kore bandıralı bir gemi kaçırıldı. Akdeniz'den Süveyş Kanalı'nı kullanarak önce Aden Körfezi'ne ardından da Hint Okyanusu'na açılan gemilerde korsan paniği yaşanmaya başladı. 

Doğu Afrika Denizciler Yardım Programı Başkanı Andrew Mwangura, Somali'deki kaynaklarının verdiği bilgiye göre, 22 kişilik mürettebatı bulunan Güney Kore gemisinin dün ya da bu sabah erken saatlerde Mogadişu açıklarında kaçırıldığını söyledi.

Andrew Mwangura, gemi hakkında ve kaçırma eylemiyle ilgili olarak henüz ayrıntılı bilgileri bulunmadığını kaydetti.

Mwangura, dün de Somali sularında aktif olan ve çok iyi örgütlenmiş 5 korsan grubu bulunduğunu söylemişti.

Somalili korsanlar, dün, Aden Körfezi'nde bir Japon gemisi ile gemideki Koreli, Filipinli ve Myanmarlılar'dan oluşan 23 kişilik mürettebatı kaçırmışlardı. 

Haberler.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176