Suriye ile demiryolu fabrikası kuracağız

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye-Suriye ilişkilerini güçlendirecek yeni projeler üzerinde çalışıldığını, Halep’te demiryolu araçları fabrikası kuracaklarını söyledi

Suriye ile demiryolu fabrikası kuracağız

Suriye ile demiryolu fabrikası kuracağız

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye-Suriye ilişkilerini güçlendirecek yeni projeler üzerinde çalışıldığını bildirerek, iki ülke tarafından Halep’te demiryolu araçları üretecek bir fabrika kuracaklarını ifade etti. Yıldırım, resmi bir ziyaret için Ankara’da bulunan Suriye Ulaştırma Bakanı Yarub Süleyman Bedr ile bakanlıkta bir araya geldi. Yıldırım, Mersin-Halep ve Gaziantep-Halep arasında demiryolu ile yolcu taşımacılığı imkanlarının araştırıldığının ve iki ülke demiryolu idarelerinin Halep’te demiryolu araçları üretecek bir fabrika kuracaklarını ifade etti. Havacılıkta da Türkiye-Suriye arasında hem seferlerin hem de destinasyonların artırılmasını öngören mutabakat zaptı imzalayacaklarını belirten Yıldırım, İstanbul, Ankara ve Antalya’dan Şam Halep ve Lazkiye’ye seferler gerçekleştirileceğini kaydetti. 

Gaziantep-Halep arası hızlı tren

Suriye Ulaştırma Bakanı Yarub Süleyman Bedr, Suriye’de mevcut demiryolunun yanı sıra 2010 yılında tamamlanacak ikinci bir demiryolu yapılmasına yönelik bir proje başlattıklarını kaydetti. Yakın gelecekte Gaziantep ile Halep arasında 160 kilometre hız yapacak olan hızlı trenin yolcu taşımaya başlayacağı bildiren Bedr, yolcuların giriş- çıkış işlemlerini trende yapmalarına yönelik çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

haberler.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176