Sürat teknesi terörü ne zaman bitecek?

Yaz aylarının favori eğlencesi "banana", bir hafta içinde iki cana mal oldu. Sadece tekneyi kullanabilmek için "amatör denizci belgesi" sınavına girip, ehliyet alması gerekiyor.

Sürat teknesi terörü ne zaman bitecek?

Yaz aylarının favori eğlencesi "banana", bir hafta içinde iki cana mal oldu. Sadece tekneyi kullanabilmek için "amatör denizci belgesi" sınavına girip, ehliyet alabilmiş olması gereken sürücülerin çoğunda bu evrak bile yok.


Sabah gazetesinden Savaş Ay'ın haberine göre; Yaz sıcaklarından bunalınca sahillere akın eden ve de eğlenceli anlar yaşamak isteyenler bu hafta hayli üzgün günler yaşadı. Önceki hafta bir Alman turist Isabelle Fuchs (22), Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme'de genel olarak "banana" diye adlandırılan ve bir teknenin arkasına bağlanan şişme bottan fırlayarak başını demirli bir tekneye çarparak öldü. Pazar günü de bu kez İstanbul'dan Bodrum Gümbet'e sözlüsü Mustafa Kulaç'la (28) tatil için gelen Selen Kahyaoğlu'na (23), yüzdüğü sırada "banana" çeken bir sürat teknesi çarptı. 18 Mart Üniversitesi'nde son sınıf öğrencisi Kahyaoğlu hastaneye kaldırılmak istense de kurtarılamadı. Tekneyi kullanan Recai Dayan (29) ise gözaltına alındı. Olayı gören Gümrük Müşavir Yardımcısı Murat Yener, "Kazayı gördüğümde genç kız yüzme alanının çok dışındaydı. Sürat teknesi banana yaptırıyordu ve birden denizin üzeri kan gölü oldu" dedi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?


Benim kişisel tespitlerime göre, tüm sahil şeritlerinde sıkıntı yaratan sistem şöyle işliyor: Tatil köyleri, su sporları yaptıracak ekiplerle ihale yoluyla anlaşıyor. En fazla kirayı ödeyen ekip işi alıyor. Bu ekipler de parayı çıkarabilmek için çoğu vasıfsız elemanla çalışıyor. Sadece tekneyi kullanabilmek için "amatör denizci belgesi" sınavına girip, ehliyet alabilmiş olması gereken sürücülerin çoğunda bu evrak bile yok. Hatta ehliyetsiz olarak güçlü motorlu teknelerle paraşüt, banana, hamburger ve kayak yaptırıyorlar. Sahilden çok uzaklaşmak da risk olduğu için tatilcilerin denize girdiği alanlarla kesişen yerlerde yapılıyor. Birçok otelci de bu tehlikeye dikkat çekiyor.

'RANT ÇOK BÜYÜK'


 Turhan AYTAÇ (Gümbet Turihan Beach Otel sahibi): Motorlu su sporları burada yapılmamalı. Dünyada pek çok örneği var. Tayland'ta, Kos'ta plaj dışında özel platformlarında yapılır. Müşteri tekneyle plajdan alınır, götürülür. Hem koylar kirlenmez hem güvenlik sağlanır. Elbette turizmde su sporu olacak ama insan canı güvenliği birinci sırada gelmeli.
 Hasan GÜVEN (Bodrum Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı): Gümbet'te bazı oteller, su sporları yaptıran şirket kurmuşlar. Bunlar aralarına kimseyi almıyor, çünkü rant büyük. Tekneci ve deniz sporu işletmecileri de bu şirketlerle ortak çalışıyor. Binlerle yerli yabancı turistin hayatı bu işletmelerin insafına bırakılıyor. Biz buradaki tehlikeyi ilk günden gördük ve defalarca uyardık. Netice alamadığımız gibi bu konuda hedef olduk, istenmeyen adamlar olduk.

SAHİLE UZAKLIĞI 200 METRE OLMALI


Bodrum Otelciler Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Güven'e göre yönetmeliğin belirli aşamaları var:

 

  • Kültür ve Turizm Bakanlığı Genelgesi'ne göre, su üstü sporları için belirlenen alanlar şamandıralar ve bayraklarla işaretlenerek bu alanlarda yüzmek yasaktır.
  • İşletmeler, Bakanlık'tan "Turizm amaçlı sportif faaliyet izin belgesi" almak zorundadır. n Deniz trafiğinin yoğun olduğu alanlarda, askeri yasak bölgeler ve tarihi ve doğal sit alanlarında yapılamaz.
  • Halka açık kullanım alanları, plaj ve meskun mahallerde sahilden denize doğru giriş çıkış koridoru yapılmak kaydıyla kıyıdan en az 200 metre mesafede yapılabilir.
  • Bu koridorlarda 3 milden fazla sürat yapılamaz.
  • Bu araçları kullanacak personel yeterlilikte olacak ve yeterlilik belgeleri ilçe turizm kurullarına bildirilecektir.
  • Tehlikeye karşı kıyıda can kurtarma botu ve yangın söndürücü olmalıdır.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan köse
hakan köse - 7 yıl Önce

bu haberin bir kısmını okudum yıllar önce 83 yada 85 yılımıydı o tarihlerde cocukdum bodrumda da böyle bir olay yaşandı baba ogul denize giriyorlar bodrumun içinde oluyor bu hadise sahilden biraz acılıyorlar bir surat teknesi cocugun boynunu kafasından koparmıştı cocugun yaşıda 13 bu arada o zamanda böyle bir tartışma oldu demek ki gecen tüm zamanda degişen belli başlı bir sey yok bunlara hız limiti konulmalı yazık adam tatile geliyor sonu facia bunu kullanada bir düşünmeli diyecem ama sanki karada motor siklet kullananlar ne yapıyorki ...

Arif Yılmaz
Arif Yılmaz - 7 yıl Önce

1-Sahile bir tabela dikmekle halk plajı açılmamalı.Yazılı kurallar,uyarı levhaları,gözetleme kuleleri ve cankurtaranlar şart.

2-Yüzücüler güvenli yüzme alanlarında yüzmeli,teknelerde kendi alanlarında kullanılmalı.Bunun tersi olduğunda kaza kaçınılmaz.

3-Uzun mesafe yüzmek isteyenler yanında refakat botu ve kafalarında yüzücü bonesiyle yüzerse sorun yaşanmaz,adam yüzerek manş denizini'de geçiyor ama kuralına uygun olarak.

4-Dalış yapanlar mutlaka dalış şamandırası taşımalı,zıpkıncılar,yüzme alanlarına girmemeli.

5-Gazeteciler araştırmadan yazarak toplumu yanıltmak yerine,konu ile ilgili doğru bilgi alarak,toplumu bilinçlendirmeli.(sözüm savaş Ay'a)

6-Söz konusu kazada;

Yer, en sıkı denetim yapılan gümbet plajı.İşletme, bakanlık belgeli.Tekne belgeli.Personel ehliyetli,Tekne kendi için ayrılan alanda.Yüzücü riskli motorlu spor alanında.Cankurtaran yok.İkaz eden yok. Maalesef gencecik bir hayatın sonu.

Lütfen toplumu bilgilendirelim kurallara uyalım.Maksat okuyucu sayısını arttırmak olmamalı.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176