Sualtı Adamları Yönetmeliği Değişiyor

Profesyonel Sualtıadamları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı Denizcilik Müsteşarlığı Web Sitesinde yayınlandı.

Sualtı Adamları Yönetmeliği Değişiyor

Sualtı Adamları Yönetmeliğinde Değişiklik

Profesyonel Sualtıadamları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı Denizcilik Müsteşarlığı Web Sitesinde yayınlandı.

Değişiklik ile 02/09/1997 tarihli ve 23098 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Profesyonel Sualtıadamları Yönetmeliğinin çeşitli maddelerinde değişiklikler yapılması öngörülüyor.

Taslak Yönetmelik Değişikliği //www.denizcilik.gov.tr adresindeki Denizcilik Müsteşarlığı resmi web sitesinde görülebiliyor.

DenizHaber.Com

 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Faruk Ferit  İNCEKARA
Faruk Ferit İNCEKARA - 11 yıl ÖnceBizler yirmi senedir bu piyasanın içindeyiz,bir çok arkadaş şirket kurarken,biz bu işi seven gönül veren sakatlanmış,yıpranmış,bir çok sebepten dolayı ehliyet alamamış,risk altında çalışıp hayat mücadelesi veren sanayi dalgıçlarının durumunu daha iyi anlayabilenler olarak,İSTANBUL BALIKADAMLAR VE DENİZ ÇALIŞANLARI SOSYAL DAYANIŞMA DERNEĞİNİ kurduk,ve hala mücadelesini vermekteyiz.

Yıllardır hazırlanan sualtı adamları yönetmelikleri bazı işi bilmeyen ve bu işle hiç uğraşmamış kişilerin eksik bilgileriyle hazırlanmaktaydı,şayet yeni hazırlanacak yönetmelik yine onların istediği gibi çıkacaksa bu sektör ve çalışanlar zarar görecektir.

Ülkemizde diplomalı dalgıç açığı çok,Dalgıç olabilmek için,İstanbul üniversitesi teknik bilimler yüksek okulu okumak,donanmada Asker olmak,yada liman başkanlığından alınan bir yıllık aday belgesiyle çalışıp,eksiksiz bir yıllık sigorta pirimi ve kayıtlı dalış stajı tamamlayıp sınavı verdikten sonra ikinci sınıf dalgıç olarak yapılabiliyor.

Liman Başkanlığı kayıtlı dalışları belgelendirerek sınava girile bilineceğini söylüyor. İmtihana girmek için şirketlerde aday veya okulu bitirmek staj yapan arkadaşlar,uyanık şirket sahipleri birkaç kağıda imza atmak için onları kısa dönemde işlerinin hızlı gitmesi için onları risk altında çalıştırdıkları gibi,dalış yapılan bölgeler için şirketlerin izin alma zorunluluğu olmasına rağmen izin almıyor.

Ülkemizde şu an yapılan sualtı işleri için liman başkanlıklarından alınan izinlerde çalışan dalgıç arkadaşlarımızın çoğunun isimleri bile yoktur.İşe başlarken verilen isimlerle işin bitimine kadar dalgıç değişse bile başka isim vermezler,bunun için dalış kayıt defteri tamamlanamamaktadır,ayrıca şirket sigorta primlerini eksik gösterdiğinden sigortası da eksik çıkmakta,bu yirmi senedir böyle devam etmekte ve sualtı çalışanları yıllardır mağdur durumdadır.Tabi ki alaylı dalgıçlar bu belgeye sahip olamıyorlar.Herkesin sağ duyulu olmasını ve imzalayacakları yeni yönetmeliğin vebalinin altında ezilmekten kaçınmalarını ister,saygılar sunarım.Faruk Ferit İNCEKARA.Faruk Ferit İncekara
Faruk Ferit İncekara - 11 yıl Önce

Yeni yönetmelik donanma müfredatında olmamalı,aşağıdaki yönetmelik tamamen değişmeli,on bir konulu ders programı üniversite ve askeriyede yapılabilir,sivil ve okul okumamış kişiler bu belgeye hiçbir zaman sahip olamaz,ayrıca 240 saat ders görebilecekleri bir okul olmadığı için bunu yalnız askeriyeden emekli ve üniversite hocaları açabilir,bu bir konuda okulunu aç parayı al olur,kısaca al gülüm ver gülüm,zaten dalgıçlık yapacaklar öğretmenlik değil,bu iş pratik gerektirir,teoriye ne hacet lütfen çalışanlara yardımcı olalım.Aşağıdaki yönetmelik şu anda uygulanmaktadır. 4) “İkinci Sınıf Dalgıç” yeterlik belgesi alabilmek için, aşağıda belirtilen eğitim standartlarında 8 hafta (240 ders saati) eğitim gördüğünü diploma ile belgelemek veya aşağıda belirtilen sınav müfredatından sınav geçirmek gerekir.

a-Dalış Teorileri

b-Hava Dekompresyon Usulleri

c- Dekompresyon Cetvellerinin Kullanılması

d- Sualltı Hastalıkları ve İlkyardım

e- Tazyik Odası Operasyonları

f- Satıhtan İkmalli Dalış Sistemleri ve Kullanılması (Hava)

g- Gemicilik

h- Basit Sualtı İşleri

ı- Hava Dalışları (42 metre) maksimum

j- Dalış Takımlarının Bakım ve Tamiri

k- Sualtı Emercensileri

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176