Su Ürünleri Fakültesinde Susuzluk

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde 1995 yılında temeli atılan ve 2006 yılında inşaatı tamamlanarak açılışı yapılan Su Ürünleri Fakültesi, "susuzluk" gerekçesiyle kapatıldı

Su Ürünleri Fakültesinde Susuzluk

Su Ürünleri Fakültesinde Susuzluk

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde 1995 yılında temeli atılan ve 2006 yılında inşaatı tamamlanarak açılışı yapılan Su Ürünleri Fakültesi, "susuzluk" gerekçesiyle kapatıldı. İnebolu'ya 5 kilometre mesafedeki Erkekarpa köyüne dönemin başbakanı Tansu Çiller tarafından temeli atılan fakülte inşaatına yaklaşık 10 yıl boyunca tek bir çivi çakılmadı. Yıllarca hayal kırıklığı yaşayan İnebolulular, Gazi Üniversitesi rektörlüğüne hemşehrileri Prof. Dr. Kadri Yamaç'ın atanmasıyla umutlandı. Prof. Dr. Yamaç, üniversite bütçesinden sağladığı ödeneklerle inşaatın 2 yıl içinde tamamlanmasını sağladı. Bu arada yeni kurulan Kastamonu Üniversitesinin kurucu rektörlüğüne de atanan Prof. Dr. Yamaç, Atatürk'ün İnebolu'ya gelişinin yıldönümü olan 25 Ağustos 2006'da görkemli bir törenle Su Ürünleri Fakültesi'nin açılışını yaparak dekan ve 3 öğretim görevlisi atadı.

Açılış suya düştü!

Ancak YÖK, 2006-2007 öğretim yılında fakültenin açılışına vize vermedi. Yeni akademik yıl için öğrenci kontenjanını 60'dan 30'a düşüren YÖK, daha sonra bu sayıyı 15'e düşürdü. Üniversitenin akademik eğitime başlaması beklenirken, Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. Bahri Gökçebay, fakültenin kapatılmasına karar verdi. Gökçebay, "Bir kere binanın suyu yok. Susuz su fakültesi mi olur? Ayrıca köyde fakülte mi olur?" dedi. (AA)

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176