Su altından Türkiye’ye selam

New York Lincoln Merkezi önüne yerleştirilen bir akvaryumda bir hafta boyunca yaşama deneyine başlayan David Blaine, "Hello Turkey" mesajıyla Türkiye’ye selam gönderdi.

Su altından Türkiye’ye selam

Gerçekleştirdiği akıl almaz gösterilerle "ölüme meydan okuyan adam" olarak ünlenen sihirbaz David Blaine’den Türkiye’ye selam geldi. Pazartesi gününden bu yana New York’ta Lincoln Merkezi önünde yerleştirilen bir akvaryum içinde bir hafta boyunca yaşamak deneyine başlayan Blaine, su içinde yazdığı ’Hello Turkey’ mesajıyla Türkiye’ye selam gönderdi.

Yalnızca hava ve sıvı besinler tüketerek sualtında ölüme meydan okuyan Amerikalı ünlü sihirbazın, insan bedeninin dayanma sınırlarını zorlayan gösterisini pazartesi gününden bu yana 100 bini aşkın kişi izledi.
     
TÜRK DOKTOR: FİZİKSEL VE ZİHİNSEL İŞLEVLERİ NORMAL

Dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda basın görevlisinin de ilgi odağı olan David Blaine’in su altında yaşama savaşı esnasında sağlık denetimini gerçekleştiren Türk Doktor Murat Günel, ünlü sihirbazın fiziksel ve zihinsel işlevlerinin şimdilik normal seyrettiğini söyledi. 60 saati aşkın süredir su altında olan David Blaine’in el ve ayak derilerinin etkilenmeye başladığını belirten Yale-New Haven Hastanesi’nin Damar ve Beyin Cerrahi Bölümü Başkanı Doktor Murat Günel, "Gerçekten vücudu çok stres altında. Dün akşam kendisiyle konuştum ve bunların farkında ancak devam etmek istiyor" dedi.

Blaine’in, bir hafta boyunca su dolu akvaryum içinde yalnızca hava ve sıvı besinlerle yaşama denemesinin, insan bedeni için çok tehlikeli olduğunu belirten Günel, "Gösterinin sonunda nefesini 9 dakika boyunca tutup dünya rekorunu kırmaya çalıştığı zaman da beyninde geri dönüşümsüz hasar ortaya çıkabilir. Bunların olmaması için David’in hem fiziksel, hem de zihinsel performansını gözetliyoruz. Her beş altı saatte bir kalp atış hızını, kandaki oksijen yoğunluğunu gözden geçiriyoruz" dedi.

Meraklıları, Blaine’in 1 Maysı’ta başlayan gösterisini 8 Mayıs tarihine kadar New York’taki Lincoln Center önünde izleyebilecek. Blaine, Amerikan ABC televizyonunun canlı yayınlayacağı gösterinin son anında, 8 dakika 58 saniye olan dünya nefes tutama rekorunu kırmayı deneyecek. Bu rekor 2004 yılında Almanya doğumlu dalgıç Tom Sietas tarafından kırılmıştı. David Blaine, 2003 yılında Londra’da herkesin gözü önünde, tam 44 gün cam bir kutunun içinde aç yaşamayı başarmış, bu süre içinde yalnızca su içmişti.

Kaynak:Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176