SOCAR’dan Aliağa’ya, 800 Milyon Dolarlık Yatırım

SOCAR’ın Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Aliağa Yarımadası’nda kuracakları SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi’ne bu yıl 800 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

SOCAR’dan Aliağa’ya, 800 Milyon Dolarlık Yatırım

SOCAR’dan Aliağa’ya, 800 milyon dolarlık yatırım

Azeri devlet petrol ve gaz şirketi SOCAR’ın Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Aliağa Yarımadası’nda kuracakları SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi’ne bu yıl 800 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

 

Finansman görüşmeleri kapsamında bankalar konsorsiyumu ile bir ay içinde ön protokol imzalayacaklarını belirten Yavuz, bu yıl rafineriye yapacakları toplam yatırım olan 800 milyon doları özkaynaklarından karşılayacaklarını söyledi.

Rafinerinin finansman maliyeti hariç toplam maliyetinin 4 milyar dolar olacağını ifade eden Yavuz, bunun 1,9 milyar dolarını özkaynak olarak koyacaklarını kaydetti.

Bugüne kadar altyapı mühendislik gibi çalışmalar için 200 milyon dolar harcadıklarını anlatan SOCAR Türkiye Başkanı, proje için özkaynaktan yapılacak 1,9 milyar dolarlık yatırıma ek olarak, finansman maliyeti dahil, maksimum 3 milyar dolar civarında kredi kullanmayı planladıklarını da belirtti.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190