Sintine tankı patladı deniz mahvoldu...

Bursa'nın Gemlik İlçesi'ndeki bir liman işletmesinin gemilerden alınan atıkların biriktirildiği sintine tankı valfinin patlaması sonucu oluşan kirlilik...

Sintine tankı patladı deniz mahvoldu...

Bursa'nın Gemlik İlçesi'ndeki bir liman işletmesinin gemilerden alınan atıkların biriktirildiği sintine tankı valfinin patlaması sonucu oluşan kirlilik karşı sahildeki Narlı'nın zifte bulanmasına neden oldu.

Olay sonrası firma yetkililerinin Narlı sahilinde başlattığı temizlik çalışmaları devam ederken Gemlik Kaymakamlığı kirlilikten zarar gören kişi ya da kuruluşların 21 Ekim'e kadar Gemlik Liman Başkanlığı'na başvurmalarını istedi.

Gemlik'teki Gemsaz Mevkii'nde bulunan özel bir işletmeye ait (RODA) limandaki sintine tanklarının valfinde 10 Ekim gecesi patlama meydana geldi. Gemilerden alınan ve tankta biriktirilen atıklar denize yayıldı. Zift ve atık yağlar dün gece karşı sahildeki Narlı kıyılarına ulaştı. Atıklarla Narlı balıkçı barınağında bulunan 200'e yakın tekne zifte bulandı. Kirlilikten balık ve karabataklar da etkilendi. Dün gece bölgeye gelen firma yetkililerinin sahil boyunca başlattıkları temizlik devam ederken, Gemlik Kaymakamlığı bugün bir açıklama yaparak, kirlilikten zarar gören kişi ya da kuruluşların 21 Ekim'e kadar Gemlik Liman Başkanlığı'na başvurmaları istedi.

Kirlilikten yakınan Narlı'da oturanlar önce ağır yağ kokusunun sahile ulaştığını daha sonra denizden tabaka olarak gelen zift ve yağ karışımının tekneleriyle halatlarına ulaştığını söylediler. Avlanma sezonu olmasına rağmen denize açılamadıklarını vurgulayan balıkçılar, bölgenin temizliğinin yapılarak zararlarının karşılanmasını istedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET YILMAZ
AHMET YILMAZ - 5 yıl Önce

LİMANLARDAKİ ATIK TESİSLERİ SORGULANMALI.
BELLİ BİR TESİS STANDARTLARI YOK.
KULLANILAN SEPERATÖRLER GENELDE ALİAĞA HURDALIĞINDAN.
TESİ SLERDE SERTİFİKALARI OLMAYAN, ESKİ HURDA SEPERATÖRLER KULLANILIYOR.
TESİS PERSONELLERİ EĞİTİMSİZ, YETERSİZ.
KULLANILA N ARABALARIN SERTİFİKASI YOK.
ATIK TESİSİ PERSONELİ, PETROL KİRLİLİĞİ KONUSUNDA EĞİTİMSİZ.
ÇOĞU LİMAN ATIK ALMIYOR.
LİMANLARA GELEN GEMİ SAYILARI VE ALINANAN ATIKLAR KIYASLANSIN.
KİMİN NE KADAR ATIK ALDIĞI ORTAYA ÇIKAR.
TESİSLER SUSUZLAŞTIRMA YAPAMIYOR.
DENETİM YAPILIRSA İÇLER ACISI DURUM ORTAYA ÇIKAR.
SABİT ÜCRETİ ALIP HİZMET VERMEYEN BİR SÜRÜ KIYI TESİSİ VAR.
ÇEVRE BAKANLIĞI DENETİMLERİ SIKLAŞTIRMALI.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190