Simülatör Zorunluluğu Okulları Zora Soktu

Değişen STCW kuralları maddi yetersizlikle birleşince öğrenciler mağdur olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Simülatör Zorunluluğu Okulları Zora Soktu

Değişen STCW kuralları maddi yetersizlikle birleşince öğrenciler mağdur olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı

Denizcilik eğitim kurumlarının sayısı son yıllarda büyük bir hızla arttı. Ancak aynı ölçüde bu okulların sorunları da artış gösterdi. Son olarak değişen STCW kuralları bu zorluklara bir yeni halka daha olarak eklendi.

Okulların destek olmadan almasının imkansız gibi gözüktüğü köprüüstü simülatörlerinde alınacak eğitimlerle ilgili yapılan düzenleme okulları zora soktu. Yüksek maliyet gerektiren simülatörlerin temini destek olmadan okulların tek başına karşılayabileceği bir şey değil.

Sorunlar sadece bununla bitmiyor. Bu simülatörlerde eğitim alamayan çocuklar, yeterlilik belgesine sahip olamayacakları için mezun olduklarında da bitirdikleri okulun hiçbir anlamı kalmıyor.

Bu sorunu yaşayan okullardan bir tanesi de Piri Reis Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi. Bu yıl ilk mezunlarını verecek okul, maliyet gerektiren simülatörü temin edemediği için öğrencilerinin yeterlilik belgesini alamaması ile karşı karşıya.

Öğrencilerin başka bir okulda göreceği eğitimde sorunu çözmüyor. Çünkü, simülatörün okul bünyesinde artık kurallar gereği zorunluluk.

450 öğrenci okul bu yıl 68 mezun verecek. Denizcilik ve Gemi Yapımı olmak üzere 2 bölümü bünyesinde barındıran okulda eğitim gören öğrencilerden 55 tanesi kız. 68 mezundan 28’i denizcilik bölümünden mezun olacak. Ancak bu 28 öğrencinin mezuniyetinin hiçbir anlam taşımaması tehlikesi öğrencilerin yanı sıra okulda görev yapan öğretmenlerin de en büyük sıkıntısı.

Okul yönetimi simülatör desteği konusunda başta Deniz Ticaret Odası olmak üzere, sektörün önde gelen isimlerinden destek bekliyor.

Okulun öncelik sorunu olan simülatörün yanı sıra, gemi yapım bölümü için uygun bir laboratuarın olmaması da eğitimleri olumsuz yönde etkiliyor. Öğrenciler okul koridorlarında gemi yapım derslerini alarak kendilerini mesleklerine hazırlamaya çalışıyor.

Piri Reis Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri denizcilik sektör ve camiasından yardım bekliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
duran
duran - 7 yıl Önce

Bu okul büyük bir ilköğretim okulu olarak inşa edilmişti. Tersane kazaları gündeme gelince MEB'i ..... alan sektör önde gidenleri ve tersaneciler ve Gemi İnşa Tersaneler Genel Müdürlüğü "işte eğitimli gençlerle artık kazaya son" sloganı için okulu Denizcilik Meslek Lisesine çevirdiler. Tuzu biberi olması için Güverte, makina gibi bölümlerde eklediler. Sonra da hocamız yok simülatör yok diye ....... Bir meslek lisesi mezunu olarak hiç yabancı değilim bu konulara. Yazıktır STCW-95 ve şimdi de STCW 2010 kurallarına uygun denizcilik eğitimi lise düzeyinde yapılamaz... Umarım hayır severler de, sektörde bunu artık anlar. Tuzla da gereksiz bir meslek lisesi kurarak, öğrencilere de yazık etmezler. 3000 küçük ilköğretim öğrencisinin de ilk öğretim hakkını çalanlara yazıklar olsun.

mustafa kara
mustafa kara - 7 yıl Önce

Boş Yere Okul Açarken Düşünmedinizmi Bu Adamlara Nasıl Egitim Verecegiz Diye ??.. Devamlı Yetersiz Okul Acanlara ve Bunlara izin Verenlere Dava Acmak Lazım..Ogrenciler Okuldan 1 Radar 1 GPS Yada Hicbir ALet Gormeden Mezun Olup Gemilere Gonderılıyor..SOnra Gemide Binbir Türlü Zorluklarla Karsılasılıyor..( Sız Okul mezunusunuz Nasıl Bılmıyosun Vs ) Sımdı O Cocuklar Yeterlılık Alamazlarsa NE Yapacaklar ?

Yalnız Denizci
Yalnız Denizci - 7 yıl Önce

Milli Eğitim Bakanlığı maalesef göreve gelen idare, öğretmen ve öğrencilere ben elimden geleni yaptım, bina verdim, okula isim de verdim artık gerisini de siz yapın diyerek okulları başı boş bırakmıştır. Müsteşarlık ta "bu okullar Milli Eğitime ait bize ne" anlayışını devam ettirerek protokolle kullanılan simülatör eğitimini STCW için geçersiz saymış ve her okulda simülatör olması şartı getirmiştir. "Yani aşağı baksan Denizcilik Müsteşarlığı, yukarı baksan Milli Eğitim Bakanlığı". Çoğu zaman hayırseverlerin bağışlarıyla açılan okullar, kendini geliştiren okullar sebebiyle Milli Eğitim Bakanlığı bu anlamda kendini tembelliğe alıştırmıştır. Görünen o ki Piri Reis Denizcilik And. Mes. Lisesi'de hayırseverini beklemektedir veya bekleyecektir. Bu arada geçen zamanda öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin çektikleri sıkıntılar, gelecekle ilgili kaygıları git gide artmaktadır.

Burak Urun
Burak Urun - 7 yıl Önce

Yanlışınız var efendim. Bu okul ilkokul olarak değil, fen lisesi olarak inşaa edilmiş bir okuldur. Ben Piri Reis Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi'ne ilk sene kaydolmuş bir öğrenciyim fakat şu anda makine zabitliği 3. sınıf öğrencisiyim Piri Reis'te. Bizim okulumuzda atelye binası mevcut değil. Mevcut olsa bile o binayı doldurabilcek gereçler mevcut değil. Küçücük odalar takımhane diye gösteriliyor içlerinde 1 lokma takımı, 1 açık-yıldız ağız anahtar, 1 tork bikaç gereç daha işte. Yaptığımız kaynakları bile okul içinde atelye diye gösterilen küçücük bir odada bize verilen bazen çaışan bazen çalışmayan inverterlerle yapıyoruz. Elektrotlarımız bile sınırlı sayıda desem yeridir. Evet, belirttiğiniz gibi bizim okulumuzda hayırsever insanların yardımını bekliyor...

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176