Silah yüklü gemi için izin bekleniyor

Kocaeli Valisi Erdal Ata, zırhlı askeri araç ve uzun namlulu silah ele geçirilen İngiliz bayraklı gemi için Ankara'dan gelecek talimata göre hareket edileceğini söyledi.

Silah yüklü gemi için izin bekleniyor
Silah yüklü gemi için Ankara'nın cevabı bekleniyor

Kocaeli Valisi Erdal Ata, Derince ilçesinde, transit geçiş yapan bir gemide yapılan aramada çok amaçlı zırhlı askeri araç, uzun namlulu silah, mühimmat ve yedek parça ele geçirilmesi olayıyla ilgili yeni bir gelişme olmadığını, Ankara'dan gelecek talimata göre hareket edileceğini söyledi.

Vali Ata, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün verilen bilgiler doğrultusunda İngiliz bayraklı “Scan Bothnia” adlı geminin, Ukrayna'dan aldığı malları Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) götürürken Derince Limanı'na da yük almak üzere geldiğini, bir ihbar üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı ile İzmit Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü ekiplerinin gemide arama yaptığını bildirdi.

Aramada beyan edilmeyen bir takım askeri malzemeler, tank, otomatik makinalı tüfek ve bunlara ait yedek parçalar bulunduğunu kaydeden Ata, gemiye el konulduğunu ve geminin Derince Limanı'nda bağlanmış vaziyette bekletildiğini ifade etti.

“Konuyla ilgili Ankara'ya bilgi verildi, buradan gelecek talimata göre hareket edilecek” diyen Ata, şöyle konuştu: “Gemi, Derince Limanı'na, Kuveyt ya da BAE'ye gidecek malzemeleri almak için geliyor. Şu an için gözaltı yok, mürettebat beklemede. Uluslararası anlaşmalara göre, Boğazlardan geçecek bu tür gemiler, üzerlerinde askeri malzeme taşıyorlarsa bunları beyan etmek zorunda. Bunu yapmadıkları için gemiye el konulmuş durumda.”

Kaç mürettebatı olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapılmayan geminin, Derince Limanı'na, elektrik trafosu yüklemek üzere uğradığı öğrenildi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
cesur cesur
cesur cesur - 13 yıl Önce

düşünün biraz bu kadar emek sarfedildi bu kadar para harcandı bukadar iş yapıldı vts ler kuruldu daha bircok şeyler yapıldı , hani nerde bunlar istanbul un can damarından silah yüklü bi üstüne üstlük tank yüklü gemi geciyor bunun haberi izmitten alınıyor.bu yapılanların hepsi boş boş boşuna çaba sarfediyorsunuz boşuna paralar harcayorsunuz.yaptığınız işler boşuna.

Tolga Hatipoğlu
Tolga Hatipoğlu - 13 yıl Önce

Gemi transit durumunda değil. Başka haber kaynaklarında da transit olduğu belirtiliyor ama Derince'ye uğrayan gemi transit durumunda değildir ve transit yüklerini bildirmesi zorunludur.

Tolga Hatipoğlu

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190