Silah Gemisi Suriye'ye Ulaştı!

Türkiye'ye ilk kez DenizHaber.Com'un duyurduğu "Silah gemisi Suriye'ye gidiyor" haberimiz doğru çıktı. Rumların bıraktığı gemi, Suriye'ye vardı!

Silah Gemisi Suriye'ye Ulaştı!

Rumların bıraktığı silah gemisi Suriye'ye ulaştı

Türkiye'ye ilk kez DenizHaber.Com'un duyurduğu "Silah gemisi Suriye'ye gidiyor" haberimiz doğru çıktı. Rumların bıraktığı gemi, Suriye'ye vardı!

Geminin kaptanının sözünü tutmadığı ve Türkiye'ye gideceğini söylediği halde rotasını Suriye'ye çevirdiğini Türkiye'de sadece DenizHaber.Com haber yapmıştı.

Nitekim, bırakılan geminin Suriye'ye ulaştığı öğrenildi.

Mürettebatın sözüne rağmen geminin Türkiye limanlarına değil doğrudan Suriye'nin Tartus Limanı'na gittiği ortaya çıktı.

Rusya'nın devlet silah şirketi Rosoboronexport'a ait silahları Suriye'ye götürmekte olan gemi, yakıt ikmali için Limasol'da durunca Güney Kıbrıslı yetkililer, Suriye'ye uygulanan silah ambargosu kapsamında inceleme yapmıştı.

Yükünün "tehlikeli madde" olduğu beyan edilen geminin Suriye'ye gitmesine izin verilemeyeceği bildirilmişti.

Bunun üzerine St. Vincent ve Grenadines bayraklı CHAIROT adlı geminin kaptanı, Türkiye'ye gideceklerini beyan etmişti. Güney Kıbrıslı yetkililer de, "Türkiye'nin Rum Kesimi'nden gelen gemileri asla Türk limanlarına kabul etmediğini bildikleri halde" silah yüklü geminin ayrılmasına izin vermişlerdi.

Rumların limandan çıkmasına izin verdikleri geminin dün saat 10.50 sularında Suriye'nin önemli liman kenti Tartus'a ulaştığı öğrenildi. AB üyesi bir ülkenin, silah yüklü olduğu halde Suriye'ye gidecek bir gemiye izin vermesi, AB'nin koyduğu ambargoyla da çelişiyor.

Türkiye, AB üyesi olmamasına karşılık aylardan beri Suriye'ye gönderilen silahların geçişine izin vermiyor. 6 ay sonra AB'nin dönem başkanlığını üstlenecek Rum Kesimi'ne AB ülkelerinin nasıl bir tepki göstereceği merakla izleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mutlu tutuncu
mutlu tutuncu - 7 yıl Önce

Haber başlığı kafamı karıştırdı.

"..... haberimiz doğru çıktı"

bu başlıktan benim anladığım bu sitede bazen doğru olmayan haberler de yayınlanıyor. Şans eseri bu haber doğru çıkmış.



biraz garipsedim bunun yerine direk gemi suriye'ye vardı demek yeterli olurdu fikrimce.

FERHAT
FERHAT - 7 yıl Önce

HABERİ DOĞRU CIKMIŞ TÜHHHH TÜHHH AFERİN SİZE İYİ CALIŞIYORSUNUZ

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176