Sigorta Primi ‘Mavi Tur’cuları Şoke Etti

60 lirayla 3 bin lira arasında prim ödeyen tur teknesi sahipleri, bu değişiklikle 60 bin lirayla 200 bin lira ödemekle karşı karşıya kaldı.

Sigorta Primi ‘Mavi Tur’cuları Şoke Etti

Denize elverişlilik belgesi almak için daha önce yolcu kapasitesi, tur güzergahı ve süresine göre 60 lirayla 3 bin lira arasında prim ödeyen tur teknesi sahipleri, bu değişiklikle 60 bin lirayla 200 bin lira ödemekle karşı karşıya kaldı. Sezonun başlamasına günler kala Bodrum’da tek bir tekne sahibi bile sigorta poliçesi ibraz edin denize uygunluk belgesi için başvurmazken, Liman Başkanı Nihat Tozman, “Şu ana kadar belge alan tekne yok. Bakanlığa durumu bildirdik” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun ’deniz yoluyla yolcu taşıma sözleşmesinin’ zorunlu sigorta bölümünde yer alan 1259’uncu maddesi, 12 Ocak 2011 tarihinde değiştirildi ve geçen yıl temmuz ayında yürürlüğe girdi. Geçen yaz sezonunda faaliyet gösteren mavi tur ve günübirlik tur tekneleri bu tarihten önce sigorta yaptırıp, denize elverişlilik belgelerini aldığından değişiklikten etkilenmedi. Bu yıl sezon öncesi belgelerini yenilemek için Liman Başkanlığı’na başvurmaya hazırlanan tekne sahipleriyse şoke oldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Uygarlık bu, sigortasız tekne ve yolcu olmaz. Merak ediyorum yolcu başına alınan ücret sigorta dolayısıyla ne kadar artıyor? Örneğin elli lira alınırken şimdi yüz lira mı olacak? Bir bilenden yanıt bekliyorum. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190