Sezer, Çevre Yasası'nı onayladı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Çevre Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı. Kanuna göre, Balık çiftlikleri, kapalı koy ve körfezlere kurulamayacak.

Sezer, Çevre Yasası'nı onayladı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Çevre Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylayarak, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

Kanuna göre, yasak atıkları toprağa verenlere, 24 bin YTL ceza kesilecek. Balık çiftlikleri, kapalı koy ve körfezler ile doğal ve arkeolojik sit alanlarında kurulamayacak. ÇED sürecinde yanlış ve yanıltıcı bilgi verenler, 1 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Sınırlamalara aykırı olarak tehlikeli atıkları toplayan, ayıran, geçici ve ara depolama yapan, geri kazanan, yeniden kullanan, taşıyan, ambalajlayan, bertaraf eden ve ömrü dolan tehlikeli atık bertaraf tesislerini kurallara uygun kapatmayanlara 1 milyon YTL ceza uygulanacak.


Tehlikeli kimyasalları yasalara aykırı üreten, işleyen, ithal eden, taşıyan, depolayan ve satışa sunanlara 1 milyon YTL ceza verilecek.

Bakanlar Kurulu, idari para cezalarını 10 katına kadar artırabilecek.

Atıksu arıtma ve katı atık bertaraf tesislerini kurma yükümlülüğünü yerine getirmeyen belediyelere ve işletmelere idari para cezası kesilecek. Yüksek Çevre Kurulu oluşturulacak.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190