Savaş Gemilerini Vuracak Füze Alıyoruz

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Harpoon füzelerinden 51 adedinin Türk Deniz Kuvvetleri'ne satılması için Kongre'ye izin bildiriminde bulundu.

Savaş Gemilerini Vuracak Füze Alıyoruz

Türkiye, ABD'den savaş gemilerine karşı kullanılan füze alıyor

Türkiye, ABD'den savaş gemilerine karşı kullanılan 51 adet gelişmiş Harpoon füzesi alıyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Harpoon füzelerinden 51 adedinin Türk Deniz Kuvvetleri'ne satılması için Kongre'ye izin bildiriminde bulundu. Satış bedelinin 159 milyon dolar olması bekleniyor.

Pentagon'a bağlı Savunma Güvenliği İşbirliği Dairesi'nden (DSCA) yapılan yazılı açıklamada, satışın, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın elindeki Harpoon envanterini genişleteceği ve savaş gemilerine karşı yeteneğini ilerleteceği belirtildi. Açıklamaya göre, 51 adet Block II tip taktik Harpoon füzesinin yanı sıra ilgili konteynerler, destek malzemeleri, yedek parçalar, personel eğitimi, bakım ve lojistik hizmetleri de Türkiye'ye sağlanacak. Kongreden iki hafta içinde bir itiraz gelmemesi durumunda, satış izni kesinleşecek. Bu tip satışlarda Pentagon Kongre ile önceden danışmalarda bulunduğu için, herhangi bir itiraz gelmesi beklenmiyor. DSCA'nın açıklamasında satışın, Kıbrıs'ta çözüm çabalarını etkilemeyeceği de belirtildi. Harpoon füzeleri, su üstü hedeflerine karşı savaş gemilerinden ve denizaltılardan fırlatılıyor. Harpoon füzeleri, deniz kuvvetleri tarafından kullanılan radar güdümlü en gelişmiş füzeler olarak biliniyor.

Haber: Washington, aa

Alıntı: Zaman Gazetesi

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176