Saros Körfezi’ne Iskele Yapılması Planlanıyor

Saros Körfezi’ne Doğal Gaz Taşıyacak Gemiler Için Iskele Yapılması Planlanıyor

Saros Körfezi’ne  Iskele Yapılması Planlanıyor

Saros Körfezi’ne  Iskele Yapılması Planlanıyor

Sazlıdere Köyü mevkiinde Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) başvuru dosyasının, yönetmeliğin 8. maddesi doğrultusunda incelenerek uygun bulunurken, kıyıdaki 52,3 ha’lık alana yapılması planlanan dolgu liman projesi ÇED başvuru dosyasına, Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’nün internet sayfasından ulaşılabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü’nün internet sitesinde; Sazlıdere Köyü mevkiinde Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. tarafından yapılması planlanan Saros FSRU Gemi İskelesi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan ÇED hakkında duyuru yapıldı. Bahse konu ÇED başvurusunun, ilgili yönetmeliğin 8. maddesi doğrultusunda incelenerek kabul edildiği bildirilirken, ÇED süreci tamamlanana kadar süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve önerilerin, Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik Edirne İl Müdürlüğü ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebileceği belirtildi.

FSRU gemilerinin getireceği doğal gaz, kıyıya kadar iskele üstü boru hattı sistemi ile taşınacak

Saros FSRU Gemi İskelesi projesi kapsamında, Saros Körfezi’nde, 100.000 bin ton ağırlık taşıma kapasitesine sahip, FSRU (Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma) gemilerinin bağlanabilmesi için yaklaşık 270 m. uzunluğunda bir iskelenin ve dolgu platformu inşa edilmesinin planlandığı bildirildi. Bahse konu iskelenin, 52,3 ha’lık alana dolgu ile inşa edilmesinin planlandığı ifade edilirken, yapılması planlanan iskelenin yanı sıra FSRU gemilerinin yanaşma alanında görev alacak olan römorkörler için dolgu platformu yapılarak, bu platformda römorkörler barınmasının sağlanacağı ve ayrıca iskele müştemilatları (mekanik atölye, marangozhane, elektrik atolyesi, boya ambarı, ambar, liman İrtibat ve kontrol odası) dolgu alanı üzerinde konuşlandırılmasının planlandığı kaydedildi. Proje alanı içerisinde planlanan toplam dolgu alanının yaklaşık 13.500 m2’lik yüzey büyüklüğüne sahip olduğu ve bu kapsamda toplam dolgu miktarının da 85.000 m3 olarak hesaplandığı vurgulandı. Plan alanı içerisinde hiçbir yapının bulunmadığı bilgisine de yer verilen ÇED başvuru dosyasında, proje kapsamında kurulacak iskeleye yanaşması düşünülen FSRU gemileri ile getirilecek doğal gazın BOTAŞ’a ait doğal gaz ana iletim hattına bağlantısı için FSRU gemisinin bulunduğu noktadan kıyıya kadar iskele üstü boru hattı sisteminin kurulacağı ve devamında ana iletim hattına kadar kara boru hattı ile taşınacağı bilgisine yer verildi.

Tepkiler

Projenin Saros için büyük bir risk taşıdığını belirten Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, "Bölgede büyük bir ağaç kesimi olacak ve tarım alanları zarar görecek" ifadelerini kullandı. 

Gerekli itirazları yapacaklarını belirten Kaçar, yapılması planlanan iskelenin büyüklüğünden dolayı gemi faaliyetlerinin yoğun olacağını ve bu durumda sızma ve atıkların oluşacağını vurgulayarak, şöyle dedi:

“Proje alanı yakın çevresinde yer alan yerleşim merkezleri; kuşuçuşu yaklaşık 3,4 km kuzeydoğusunda yer alan Sazlıdere Köyü ve kuşuçuşu yaklaşık 3,7 km kuzeybatısında yer alan Gökçetepe Köyü’dür. Proje alanına en yakın hane kuşuçuşu yaklaşık 130 m mesafede yer almaktadır. FSRU gemilerinin yanaşma alanında görev alacak olan römorkörler için yapılacak dolgu platformu ile iskele müştemilatlarının üzerine kurulacağı dolgu yapısının toplam dolgu alanı yaklaşık 13.500 m2’lik yüzey büyüklüğüne sahip olacaktır. Bu kapsamda yapılması planlanan toplam dolgu miktarı 85.000 m3 olarak hesaplanmıştır. Giriş çıkışlardaki gemi faaliyetlerinden dolayı büyük ihtimalle sızma ve atıklar olacak. Liman inşaatında 85 bin metreküp dolgu yapılacak. İskele diye tarif edilen inşaat 270 metre uzunluğunda olacak ancak bu iskele diye tarif edilemez, buna büyük bir liman demek gerekiyor. Çünkü dev kargo ve FSRU gemileri yanaşacak"

Yalnızca ormanlar değil turizm de tehlikede

Bölgedeki tarım alanlarının ve doğal ortamın dengesinin bozulacağını da sözlerine ekleyen Kaçar, "Gemi sektörüne veya enerji sektörüne ait başka alanlar, rafineri ve gemi sökümü dahil birçok faaliyetinin taşınmasının önü açılacak. Bu büyüklükteki gemilerin kapalı körfezdeki faaliyeti sırasında oluşacak büyük atık, sızıntı nedeniyle balıkçılık ve turizm çok büyük zarar görecek" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur Erişgen
Onur Erişgen - 9 ay Önce

memleketin en kıymetli hazinesi Ege'dir. Ege'nin her karışına sahip çıkacağız. Doğa harikası saros'umuza dokunamazlar.

Seren
Seren - 8 ay Önce

Sarozuda izmıtmı yapacaksınız! Yazıklar olsun. Buna ızın verılmesın lutfen!

Sezin koç
Sezin koç - 8 ay Önce

Sarosu kırletmeyın lütfen!
Boyle kalsın!

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176