Rüzgárla denizden içme suyu üretiyor

Alman Şirketi Suebian Trade and Consult GmbH, rüzgár enerjisi ile çalışan, deniz suyundan içme suyu üreten tesislerini kurmak için gözünü Türkiye'ye çevirdi.

Rüzgárla denizden içme suyu üretiyor

2 milyon Euro’ya rüzgárla denizden içme suyu üretiyor

Almanya’da su arıtma ve içme suyu tesisleri üreten Suebian Trade and Consult GmbH, rüzgár enerjisi ile çalışan, deniz suyundan içme suyu üreten tesislerini kurmak için gözünü Türkiye’ye çevirdi.

Şirket yöneticilerinden Hans Georg Knappik, Weisbaden’deki işyerinde yaptığı tanıtım toplantısında, maliyeti 2 milyon Euro’yu bulan tesislerini Türkiye’de tanıtmak için önümüzdeki haftalarda Marmara Bölgesi’nde bulunan il ve ilçelerin belediye başkanları ile görüşeceklerini belirtti.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ YARATMIYOR: Knappik, görüşlerini şöyle aktardı: "Su arıtma sistemimiz tamamen rüzgár enerjisi ile çalışıyor. Günde dört bin kişinin su ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Sistemimizin en önemli özelliği deniz suyundan ya da yağ karışmış sulardan içme suyu üretilebilmesidir. Ek enerji kaynağı gerekmediği gibi bu sistemin kurulduktan sonra bakım çalışmaları da son derece hesaplı. Filtre değiştirmek gibi bir zahmet ve masraf yok. Elde edilen suya klor da karıştırmak gerekmiyor. Deniz suyundan su elde edilirken atık olarak kimyasal madde de çıkmadığı için çevre kirliliğine neden olunmuyor. Tesisin fiyatı 1.5-2 milyon Euro arasında."

DENİZDEN İÇME SUYU: Deniz kenarında bulunan turistik tesislerde aşırı derecede içme suyu harcandığına dikkat çeken sistemin kurucularından Dr. Planitikow ise, "Hemen deniz kenarında bulunan tesis suyunu denizden sağlayacak. İçme suyu elde edilirken de denize kimyevi madde bırakılmayacak" dedi. Kempten Üniversitesi profesörlerinden Rainer Huss ise Avrupa Birliği’nin sistemi kuracaklara maddi yardım sağladığını hatırlatarak, "Böylelikle içme suyunun maliyeti yarıya düşüyor. Bu konu hakkında da yetkilileri bilgilendireceğiz" dedi. Almanya’da inşaat sektöründe çalışan ve firmada danışmanlık yapan Salim Çil ise, "Önümüzdeki haftalarda Türkiye’de yetkililerle görüşüp tesisimizin avantajlarını anlatacağız" dedi.

Haber: Hasan AYCI/FRANKFURT

Alıntı: Hürriyet Gazetesi

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190