Rusya,Yüzen Nükleer Santral yapıyor

Petrol tankerlerinden yüzen evlere kadar birçok seçeneğin arasına şimdi de yüzen nükleer santral ekleniyor.

Rusya,Yüzen Nükleer Santral yapıyor
Her tür ihtiyaca göre bir gemi dizayn etmek mümkün. Petrol tankerlerinden yüzen evlere kadar birçok seçeneğin arasına şimdi de yüzen nükleer santral ekleniyor. Plan Ruslara ait. 2016'da tam fonksiyonla kullanılmaya başlaması planlanan Nükleer Santral gemisine Akademik Lomonosov adı verilecek. 21 bin 500 ton ağırlığındaki gemide 69 personel görev yapacak.

Nükleer santral gemisiyle 70 megawatlık elektrik üretilmesi planlanıyor. Bu 200 bin kişilik bir şehrin enerji ihtiyacına denk düşüyor. Nükleer gemiler tıpkı petrol platformları gibi yaşam alanlarından uzakta, limanı olan şehirlerin yakınlarında görev yapacak.

Rusların geliştirdiği bu nükleer gemiyle 15 ülkenin ilgilendiği belirtiliyor. 2011'de Fukuşima dehşetini yaşayan Japonya da bu ülkelerin arasında yer alıyor. Gemiyi tasarlayan mekanik mühendislik firması OKBM Afrikantov, hareket edebilen bu santrallerin karaya kurulmuş nükleer tesislere göre daha güvenli olacağını iddia ediyor.

Rusya daha önce de nükleer güç üreten gemi ve denizaltı projeleri geliştirmişti. Bunlar Arktik koşullarda çalışmaları için tasarlanmıştı. OKBM'nin gemileri ise daha yakın bölgelerde görev yapabilecek şekilde tasarlanıyor.

Nükleer gemilerin ne kadar güvenli olup olmadığı sorusunu ise zaman gösterecek.
YORUM EKLE
YORUMLAR
powership
powership - 6 yıl Önce

Türkiye'de Karadeniz Powership adı altında 2009 yılından beri Dünya'da ilk olan yüzer santrallerin inşaasına devam ediliyor.Bu haberin santralin nükleer olması dışında bi çekiciliği yok. Türkiye'nin santrallerinin tanıtımları daha önemli bence.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190