Rumlardan Türkiye'nin Liman Teklifine Red

Kıbrıs Rum kesimi hükümet sözcüsü Stefanou "Türkiye limanları açmak zorundadır, bu yükümlülük AB veya Güney Kıbrıs'ı Türkiye'ye karşı yükümlülüğe sokamaz" dedi.

Rumlardan Türkiye'nin Liman Teklifine Red

Rumlardan Türkiye'nin Liman Teklifine Red

Güney Kıbrıs Rum kesimi, Türkiye'nin hava ve deniz limanlarını kendi  araçlarına koşulsuz açması gerektiğini ve Ankara'nın limanları açmak için önce avrupa birliği'nin (ab) kuzey 
kıbrıs ile ticaret ilişkisi kurması gerektiğine ilişkin görüşünü reddetti. 

Kıbrıs Rum kesimi hükümet sözcüsü Stefanos Stefanou, "maalesef, Türkiye yükümlülüklerini karşılamak  yönünde tek bir adım atmamıştır" dedi. 

Başbakan yardımcısı ve ab başmüzarekecisi Egemen Bağış dün, Türkiye'nin Rum gemilerine  limanlarını açmadan önce ab'den kuzey Kıbrıs'ın izolasyonuna son vermeye yönelik garanti vermesi gerektiğini  söylemişti. 

Türkiye'nin yükümlülüklerini koşulsuz gerçekleştirmesi gerektiğini belirten Stefanou "Türkiye limanları açmak  zorundadır, bu yükümlülük AB veya Güney Kıbrıs'ı Türkiye'ye karşı yükümlülüğe sokamaz" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Av. Vedat  Gurer
Av. Vedat Gurer - 10 yıl Önce

Rum bayrakli gemiler, bandralarini indirdiklerinde limanlara girebiliyorlar, ticaretleri devam ediyor.

Ticaretini yaparken rum bayragini acip burnuma sokmak isterse giremeyecek tabii ki. Mukabele bilmisil yapiyoruz; kıbrıs turk kesmindeki halka ve bunun kurdugu kamusal yapiya destek veriyoruz. Yıllardır kıbrıs turklerinin yakin markaj izole edildikleri gercegini unutup,kktc gemilerini ticaretten yasaklayip, rum bandrasi acmak sorunu yaratip, eglenmek istiyorlar. Konu ne ekonomiktir, ne de ticaridir. keyfi ve provokatiftir.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176