Römorkör zammı 15 Temmuz'a kaldı

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş (TDİ A.Ş) tarafından römorkaj hizmetleri ile ilgili yaptığı yüzde 30 zam kararının, 15 Temmuz 2006'dan itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Römorkör zammı 15 Temmuz'a kaldı

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş (TDİ A.Ş) Genel Müdürlüğü'nün, limanlarda römorkaj hizmetleri ile ilgili aldığı yüzde 30 zam kararı 15 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak.

TDİ A.Ş'nin  başta İzmir Alsancak Limanı olmak üzere bazı limanlarda işlettiği römorkaj hizmetlerinde yüzde 30'luk zam kararı, acentelerin zamanlamadan doğan uygulama zorluğu dikkate alınarak, 15 Temmuz itibari ile başlatılacağı öğrenildi.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin aldığı zam kararının yerinde olduğunu söyleyen, Maliye Bakanlığı üst düzey yetkilileri, üç senedir zam yapamayan bir yapının, ayakta durması için bu kararın alınmasının gerektiğini söylediler.

Özellikle son üç senedir dolarda meydana gelen değer kaybının, özel sektör tarafından işletilen orta ve küçük ölçekli diğer limanlarda büyük zararlara sebebiyet verdiği yetkililerce ifade edilirken, 2003 yılından bu yana doların satınalma paritesi (LIBOR) toplam yüzde 14 gerilediği, yakıt fiyatlarında ise yaklaşık üç misli artış olduğu dile getirildi. 

Türkiye'de römorkör hizmetlerinin dış tarife olduğunu söyleyen sektör yetkilileri, yüzde 80 ağırlıklı yabancı gemilere verilen römorkör hizmetinin, özellikle navlun fiyatlarının tarihi zirvesinde olduğu dönemde, Türkiye'deki liman hizmetlerinin yurt dışına zararına fiyatlandırılmasına, milli ekonomi bakımından doğru olmadığı ifade edildi.

DenizHaber.Com-Özel

YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan Kaptan
Orhan Kaptan - 13 yıl Önce

Her fırsatta kamu malını deniz gibi görüp ondan zararına da olsa yararlanmayı düşünen, açıklama yaparken kamu yararını düşünmeyen, aklına dahi gelmeyen, dokuz hikayesi olup dokuzu da kamu çıkarlarını kendi lehine kullanmak üzerine olan Geza bey ve onun gibilere ithaf olsun bu açıklamalar.

- 13 yıl Önce

Osmanlı döneminde kapitulasyonların rantını yiyenler, konteyner

tasımacılıgında tekel olup zincirin tüm halkasında elini tüketicinin arka

cebinden çıkarmayanlar ve Fransa da TC vatandaşlarının girdiği "Non qu

Passports" kapısından girmeyip Fransız pasaportu ile diplomatik kapıdan

transit geçiş yapanların sözcüleri biraz daha az konuşsun lütfen.

Türk Milletini yıllarca enayi yerine koydunuz, yetmedi, şimdi de %80 yabancı

armatörün geldiği limanlarımızda navlunların dünyada zirve yaptığı ve Avrupa

da Türkiyedeki tarifelerin üç misli paraların ödendiği bir dönemde Türkiye

de tarifeler insin yabancı armatör ihya olsun diye herkes Türkiye de horoz

kesiliyor.

Vatansever olan olmayan ortaya çıkıyor.

rasim şinel
rasim şinel - 13 yıl Önce

Tdi son üç yıldır zam yapmadıgı halde bakanlık talimatı ile yolcu gemilerinde ve de diger baş ve kıç iticisi olan gemilerde romorkör sayılarını ,yolcuda ayakbastı ücretlerini 2/3 oranında indirim yapmış,son üç yılda dolar degerinde önemli düşüşler yaşanmış olmasına ragmen sayın dto izmir şubesi bu konuda kamunun zararını hiç dikkate almamıştır.

şu soruyu onlara sormak son üç yılda personeline vede navlunlara aynı ücretleri mi uyguluyorlar

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176