Ro-Ro Şirketini Kâra Geçirdi!

Türkiye’den Trieste’ye ilk Ro-Ro seferini Paqize isimli gemisi ile 2013 Ocak ayında yapan Ekol Lojistik, gemideki doluluk oranını yüzde 85’e çıkarttı.

Ro-Ro Şirketini Kâra Geçirdi!
Ro-Ro şirketini kâra geçirdi!

Türkiye’den Trieste’ye ilk Ro-Ro seferini Paqize isimli gemisi ile 2013 Ocak ayında yapan Ekol Lojistik, gemideki doluluk oranını yüzde 85’e çıkarttı. Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, “Yılsonuna kadar hedefimiz yüzde 100 doluluk oranını yakalamak” dedi. 

Hatce, Paqize ve Qezban adlarını taşıyan 3 gemi ile Ro-Ro taşımacılığına giriş yapan Ekol, Trieste hattında haftanın iki günü İstanbul seferini gerçekleştiriyor. Önümüzdeki yıl içerisinde dünya lojistik sektöründe ilk 10 firma arasına girmeyi hedefleyen Ekol, bu alanda yaptığı yatırımlarla da dikkat çekiyor. 

Ro-Ro konusunda çok ani karar vererek hazırlık yapmadan projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, evdeki hesapları ile pazardaki hesapların birbirini tuttuğunu söyledi. “Yeterince treylerimizin olmamasından kaynaklanan ilk aylardaki düşük doluluk oranlarımız, yeni araçlarımızın devreye girmesi ile birlikte yüzde 85’ler seviyesine ulaştı” diyen Musul, hedeflerinin yılsonuna kadar yüzde 100 doluluk oranını aşmak olduğunu açıkladı. 

Musul, “Gemilerimizin 240 treyler kapasitesine sahip olmasına rağmen, ana güverteye yüklediğimiz 2 katlı swap bodyler ile haftanın 2 çıkışında 300 araç kapasitesine ulaşarak, daha az doluluk oranının yaşandığı Pazartesi çıkışlarındaki eksikliği böylece telafi etmeyi hedefliyoruz. Gemi şirketimiz 5’inci aydan itibaren kâr etmeye başladı. İlk 4 ayda ettiğimiz zararı sanırım yılın sonuna dek kapatarak bu yılı ya nötr ya da az bir kâr ile kapatmayı başaracağız. Tabii burada elde edilen kârlılık ya da maliyeti kendi uyguladığımız taşıma fiyatına göre söylüyorum. Pazardaki geçerli olan fiyatları uygulamış olsaydık; 3’üncü ayda kara geçip, yılın sonunda da makul bir kâr elde edebilirdik” dedi. 

İç ve dış pazarda 2013 yılı içerisinde toplam 40 milyon lojistik yatırımı yaptıklarını açıklayan Musul, şöyle devam etti:
 
“40 milyon Euro yatırım yaparak filomuzu 2 bin 200 treyler ve 800 çekiciye çıkardık. 50 bin metrekareye yakın yeni depolama alanı açtık. Almanya’da Mannheim ve Köln de bulunan X-dock merkezlerimize ilave olarak yine Köln de depolama hizmeti vermeye başladık. İlk müşterimiz ülkemizin başarılı markalarından birsi olan Vitra oldu. Ülkemizin bildiğim kadarı ile en kapsamlı sorter yatırımını yaşama geçirdik.
 
Yaklaşık 2,5 milyon Euro bütçe ile çok mükemmel bir taşımacılık alanında araç yükleme, rota ve network planlama optimizasyon projesi için çalışıyoruz. İtalya’da Modena da bulunan şubemize ilave olarak Novara ve Verona’da 2 yeni şube daha açtık. Bir Doğu Avrupa ülkesinde daha kendi şubemizi açmak için görüşmelerimiz devam etmekte. Yılın sonuna dek filomuzun 2 bin 500 treyler ve yaklaşık 500 adet 45 f konteynere ulaşacağını; haftalık 20-22 tren seferine ulaşacağımızı öngörüyoruz.”
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190