Rize'ye İlk Konteyner Gemisi Arkas'tan

Rize Limanı’na uğrak yapan ilk konteyner gemisi Arkas Line’ın işlettiği Esra A, konteyner servisini buraya getiren ilk şirket ise Arkas Denizcilik oldu.

Rize'ye İlk Konteyner Gemisi Arkas'tan

Rize Limanı’na uğrak yapan ilk konteyner gemisi Arkas Line’ın işlettiği Esra A, konteyner servisini buraya getiren ilk şirket ise Arkas Denizcilik oldu.

İşlem hacmini her geçen yıl artıran ve gelecekte önemli bir potansiyele sahip olacak olan Rize Limanı’na ilk konteyner servisi Arkas Denizcilik ve Arkas Line işbirliğiyle başlatıldı. Arkas Line’ın Esra A gemisiyle Karadeniz’de verdiği servisine Rize uğrağının eklenmesiyle gemi 16 Aralık’ta Rize Limanı’na ilk uğrağını yaptı.

İlk konteyner gemisini ağırlayan Rize Limanı’nın Başkanı Seyfettin Ceylan “Deniz ulaştırmasının sanayileşmesi olarak da tanımlanan, daha hızlı, ekonomik, güvenli ve zayiatın minimuma indirildiği, konteyner taşımacılığı hızla gelişmekte ve limanlarımızda yeni hatlar açılmaktadır. Kanal Avrupa Projesi ile Kuzey Denizi’nin ve Avrupa kanal şehirlerinin Karadeniz’e, Baltık Denizi’nin ise tren yoluyla Odessa Limanı’na bağlanarak transit yüklerin Türkiye üzerinden taşınması projesi, Avrupa, Kafkasya, Asya Ulaştırma Koridoru Anlaşması ve Rize – Mardin - Hicaz yolu olarak bilinen Ovit Tünel Projeleri’nin hayata geçirilmesi ile önümüzdeki yıllarda limanlarımız lojistik pazarında üs durumuna gelerek transit deniz taşımacılığında önemli yer edecektir” diyerek ileriye yönelik potansiyellerinin altını çizdi.

2011 Aralık ayında iki kez uğrak yapan 1.022 TEU kapasiteli Esra A gemisi Ocak ayında da seferler yapacak.

Poti-Rize-Samsun-Ambarlı (İstanbul) rotasını izleyen gemiye ilk uğrağında Çayeli Bakır İşletmeleri’nde üretilen ve Çin’e ihraç edilen bakır ve çinko konsantresi yüklendi. Bu operasyonda feedering hizmeti sunan Arkas Denizcilik, İstanbul uğrağı olan hatların konteynerlerini Karadeniz yükleri ile dolduruyor. İstanbul-Karadeniz hattında taşınan ürünler sonrasında konteynerler hat sahibinin gemileriyle Çin’e ulaşıyor.

Bu servis sadece Rize’den ihracat yapan müşteriler için değil, aynı zamanda İstanbul-Rize arasındaki dahili yükleri olan müşteriler için de konteynerle güvenli ve uygun maliyetli taşıma avantajı sağlıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Ergin
Ahmet Ergin - 7 yıl Önce

2 no'lu cargo crane'in pedastalı görünüyor da crane'in bom ortada yok! Yoksa fotoğraf fotoshoplu mu? :))

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176