Rize Üniversitesi Araştırması

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi nde yapılan araştırmanın ilk sonuçlarına göre, 161 balık türünün bulunduğu Karadeniz in Türkiye kıyılarında 59 balık türünün nesli tükendi.

Rize Üniversitesi Araştırması

Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde yapılan araştırmanın ilk sonuçlarına göre, 161 balık türünün bulunduğu Karadeniz'in Türkiye kıyılarında 59 balık türünün nesli tükendi. Araştırmada Mersin Morinası ve köpek balığı türlerinin neslinin de tehdit altında olduğu belirtildi. RÜ, Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde 10 yılı aşkın süredir sürdürülen Karadeniz balıkları ile ilgili araştırmanın ilk sonuçlarını açıklayan Öğretim Görevlisi Doç Dr. Semih Engin, bolluk ve bereketin simgesi olan Karadeniz'in son 50-60 yıldır kara bahtı ile baş başa kaldığını anlattı. Aşırı avcılık, kirlilik ve iklim değişiklikleri nedeniyle Karadeniz'de birçok balık türü neslinin yok olduğunu belirtti. Engin ayrıca "Aşırı av baskısı, doğrudan ve dolaylı olarak Karadeniz ekosistemini çöküş noktasına getirmiştir. Bir çok balık türünün Karadeniz popülasyonları tükenmiştir. Buna da en iyi örnek Orkinos olacaktır." dedi.

Yapılan araştırmanın ilk sonuçlarına göre, 161 balık türünün bulunduğu Karadeniz'in Türkiye kıyılarında 59 balık türünün nesli tükendi. Araştırmada Mersin Morinası ve köpek balığı türlerinin neslinin de tehdit altında olduğu belirtildi. Rize Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde 10 yılı aşkın süredir sürdürülen Karadeniz balıkları ile ilgili araştırmanın ilk sonuçlarını açıklayan Öğretim Görevlisi Doç Dr. Semih Engin, bolluk ve bereketin simgesi olan Karadeniz'in son 50-60 yıldır kara bahtı ile baş başa kaldığını anlattı. Aşırı avcılık, kirlilik ve iklim değişiklikleri nedeniyle Karadeniz'de birçok balık türü neslinin yok olduğunu belirtti. Engin ayrıca "Aşırı av baskısı, doğrudan ve dolaylı olarak Karadeniz ekosistemini çöküş noktasına getirmiştir. Bir çok balık türünün Karadeniz popülasyonları tükenmiştir. Buna da en iyi örnek Orkinos olacaktır." dedi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

IKI NEDENI VAR;1- AŞIRI BAKIK AVLAMA TROL ÇEKME. BALIK OLAYINA BIR COZUM GEREKIYOR. ORNEGIM TEKNE BOYUTLARI. ADAM 70 METRE GEMI ILE KARADENIZDE AVLANIYOR. SONAR RADARLAR ZATEN 100 MIL DEN BALIK GORUYOR. BALIK KALIRMI DENIZDE.2- MALGALDA KÜL BIRAKMAYAN AVRUPALININ BUTUN PİLİĞİ, FABRİKA ARTIKLARI TUNA NEHRI ILE KARADENIZE AKIYOR. ILIMCILER, BILIMCILER BILMEZLER. AMA BIZ DENIZCILER IYI BILIRIZ. GITSINLER BAKALIM SULINANIN AGZINA GIDENE KADAR KAC MIL DENIZIN RENGI KAHVERENGİ.

KARADENIZ TAMAMEN KURŞUNDIOKSIT DOLMUŞTUR, ASLINDA KARADENİZİN BALIĞI BİLE YENMEZ.

sedat  gönener
sedat gönener - 7 yıl Önce

Haberde özellikle "Rize Üniversitesi, Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde 10 yılı aşkın sürdürülen araştırma ..." ve "Aşırı av baskısı, doğrudan ve dolaylı olarak Karadeniz ekosistemini çöküş noktasına getirmiştir." ifadeleri pek doğru değildir. Haber yapan arkadaşların heyecanından kaynaklandığına inanmak gerekir.

Çünkü Rize Üniv.kurulalı henüz 6-7 yıl ancak olmuştur.Diğer yandan biyoçeşitliliğe zarar veren ve balık stoklarının devamlılığındaki asıl sorun "kirlilik" tir. Ancak birçok bilim dalının ilgi alanına girmektedir ve o nedenle de herzaman gözden kaçmaktadır..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176