"Reina-1 görüntüleri 3 gün sonra"

20 Ekim 2011 tarihinde Ankara Feribotu ile çarpışarak batan Reina-1 gemisiyle ilgili kurtarma işini üstlenen Solar Gemi Kurtarma firması bir basın açıklaması yaptı.

 20 Ekim 2011 tarihinde Ankara Feribotu ile çarpışarak batan ve 10 kişilik mürettebatından sadece 2'si kurtulan, 8 i halen kayıp olan Reina-1 gemisiyle ilgili kurtarma işini üstlenen Solar Gemi Kurtarma firması bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı aynen yayınlıyoruz:

"Arnavutluk’un Durres limanının 20 mil açığında 20 Ekim 2011 tarihinde batmış olan REINA 1 isimli gemi enkazında yapılan operasyonlar ile ilgili olarak bazı çelişkili bilgilerin varlığı gözlemlenmiştir. Herhangi bir yanlış anlamayı önlemek amacıyla bugüne kadar yapılan işler ve gelişmeler aşağıdaki şekilde özetlenmiştir.

Solar Gemi Kurtarma Hizmetleri A.Ş., REINA 1 ilgilileri tarafından enkazın yerini tespit etmek ve kesin olarak bilinmemekle beraber gemi içinde sıkışmış olduğu düşünülen vefat eden denizcilerimizin bedenlerinin çıkartılmasının mümkün olup olmadığının tespiti için görevlendirilmiştir.

Gerekli hazırlıkların tamamlanmasını müteakip 27 Ekim 2011 tarihinde İstanbul’dan hareket eden ekibimiz aynı tarihte Durres’e varmışlardır. Resmi makamlarla yapılan görüşmeler neticesinde gerekli izinler alınarak, ekibimiz 28 Ekim 2011 tarihinde arama faaliyetlerine başlamıştır. Maalesef enkazın deniz dibindeki kesin mevkii bilinmemekte ve batma noktası konusunda çelişkili bilgiler olması nedeniyle değişik bölgeler aranmış ve enkaz 2 gün süren arama faaliyetleri neticesinde tespit edilebilmiştir.

Enkazın yerinin tespit edilmesi sonrasında planlanmış olan operasyon yaşam mahallinin pozisyonunu tespit etmek ve enkazdan görüntü almak olmasına rağmen 30 Ekim tarihinde bölgedeki kötü hava koşulları nedeniyle sualtı robot kamera (ROV – Remotely Operated Vehicle) surveyi gerçekleştirilememiştir. Saatte 25 deniz miline ulaşan rüzgar hızı ve yaklaşık 1,5 / 2 metre boyundaki dalga yükseklikleri nedeniyle 2 Kasım 2011 tarihinde operasyon durmuş ve ancak 10 Kasım 2011 tarinden tekrar başlayabilmiştir.

17 / 18 / 19 Kasım tarihlerinde olumsuz hava koşulları ve çok güçlü dip akıntıları nedeniyle sekteye uğramış olan su altı çekimlerinde şu ana kadar geminin baş tarafı ve ambarlarının görüntüsüne ulaşılmıştır.

Halen hava koşulları nedeniyle aksamalarla devam eden operasyonun 21 / 22 Kasım 2011 tarihleri arasında geminin yaşam mahallinin görüntülerinin de alınması ile tamamlanacağı tahmin edilmektedir.

Bu operasyon ile ilgili olarak tek doğru bilgi kaynağının Solar Gemi Kurtarma Hizmetleri A.Ş. olduğu ve tarafımızca doğrulanmayan hiçbir bilgiye itibar edilmemesi gerektiği kamuoyuna saygı ile bildirilir."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tümay  Gören
Tümay Gören - 8 yıl Önce

Firmamız 30 yıla yakın sualtı işleri ile iştigal etmektedir .

konuyla ilgili olarak tarafımıza çeşitli kişi ve kuruluşlardan talep gelmesine rağman batığın çok derinde olması sahilden çok açıkta olamsı ve hava şartlarının uygun olmayacağından dolayı tekliflere olumlu bakmadık ancak

Bu şekilde geminin görüntüsünün alıması gibi amaca hizmet etmeyen ve kazazede yakınlarını daha da üzüntüye ve beklentiye sürükleyecek işlerin yapılmasını doğru bulmuyorum .

Kaptan/Dalgıç Tümay Gören www.sualtihizmetleri.com

aile yakınları
aile yakınları - 8 yıl Önce

solar firması yetkilileri ,kayıp olan kişilerin aile yakınları sizi aradığında lütfen telefonlarına çıkın ,doğru bilgi kaynağının SOLAR GEMİ KURTARMA olduğunu yazmışsınız ama sizi aradığımızda telefona dahi çıkmıyorsunuz.

yakup yılmaz
yakup yılmaz - 8 yıl Önce

Ha gayret kardeşim SOLAR ın bu haberi yüreğimize bir damlada olsa su serpti.İnşallah soların bu haberi doğru olurda Türkiyede değil dünyada ilk olur çünkü 58 yıl oldu halen DUMLUPINAR a ulaşılamadı. ALLH YARVE YARDIMCIMIZ OLSUN.Hayırlı haberleri bekliyoruz.

Mustafa Uygar
Mustafa Uygar - 8 yıl Önce

Tumay bey,REINA 1 ile ilgili olarak bu sitede cikmis haberlerden birinin altina yorum olarak kimsenin sizin sirketinizle irtibata gecmedigini ve o derinliklere dalmanin cok kolay bir is oldugunu yazan siz degil miydiniz?Soz konusu haberin linki:http://www.denizhaber.com/pop/all_yorum.php?tip=haber&id=27275Yalan soylemeyin lutfen

- 8 yıl Önce

BOŞYALANLARLA OYALAMAYIN ADAMLARHAYATTA ÇÖZÜŞU PROBLEMİ VERİNADAMLARI

- 8 yıl Önce

04 11 2011 TARİHLİ GEMİ İKİYE BÖLÜNMÜŞ HABERİNİZLE BUHABER ARASINDA BİRÇELİŞKİYOKMU ADRİYATİĞİ YAPTINIZ ADETA OKYANUS

yalcın
yalcın - 8 yıl Önce

bildiğiniz birşey mi var yaşıyor diyorsunuz bizede söyleyin bizde bilelim

GÜNEY
GÜNEY - 8 yıl Önce

DAHA ONCE YORUM YAPAN ŞAHIS***YAŞIYORlAR*** DEMİŞSİNİZ DE NEDEN DEVAMINI GWETIRMIYOSUNUZ 1 AYDAN BERI BEKLIYORUZ UFaCIK BIR HABERLERINI YAPTIGINIZ EN UFAK YORUMLA ÖLÜYORUZ BURDA BIZ . SİZDEN RİCAM YA TAM ANLATIN YADA BIRDAHA BOYLE YORUMLAR YAPIP BUTUN HERKESI HEYECANLANDIRIP TEKRAR TEKRAR ÖLDÜRMEYİN....


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176