Piri Reis'in Haritası Kayıp mı

Piiri Reis'in 1513'te çizdiği ve denizcilik tarihine geçen dünya haritasının orjinali nerede?

Piri Reis'in Haritası Kayıp mı

Piri Reis'in haritakayıp mı?

Piiri Reis'in 1513'te çizdiği ve denizcilik tarihine geçen dünya haritasının orjinali nerede? Bu soru CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, tarafından Meclis gündemine taşındı.

Köktürk "Amerika’ya orijinali gönderilen haritanın, kopyasının geri geldiği doğru mudur” diye sordu. Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Piri Reis’in, 1513 tarihli dünya haritasının orijinal olup olmadığına ilişkin iddiaları sordu. TBMM Başkanlığı’na verilen soru önergesinde şunlara yer verildi.

Buna göre; 1. Amerika’ya orijinali gönderilen haritanın, kopyasının geri geldiği doğru mudur? 2. Topkapı Müzesi’nde bulunan Piri Reis haritası orijinal midir, değil midir? 3. Müzedeki haritanın orijinal olup olmadığının uzmanlara inceletilmesi düşünülmekte midir? 4. Haritanın çizilişinin 500. yılında kamuoyunun kuşkularının giderilmesi için ne yapılmaktadır? 5. 1554 yılında kellesi vurulan Piri Reis’in mezarının Mısır’da nerede olduğunun araştırılması hedeflenmekte midir? Köktürk, soru önergesinde Piri Reis’in yaşamı ve haritası ile ilgili yıllardır araştırmalar yapan Metin Soylu’nun kitabından alıntılara ve iddialara yer verdi. ABD’nin Washington eyaletinde 25 Ocak 1987’de açılan Muhteşem Süleyman adlı sergiye giden eserlerin arasında haritanın olup olmadığını araştıran Soylu’nun, “Serginin sonunda haritanın iade edilmemiş olabileceği” iddiasın hatırlatan Köktürk , bir başka çarpıcı iddiayı daha Meclis gündemine taşıdı.

ORJİNAL Mİ DEĞİL Mİ?

Köktürk, Soylu’nun şu cümlelerini kullandı: “-15 Kasım 2005 tarihinde Hattat Fuat Başar’dan Piri Reis Haritası ile ilgili bilirkişi raporu talebinde bulundum. O yıl yine Topkapı Sarayı’na giderek Piri Reis’in 1513 yılında çizdiği o meşhur dünya haritasının orijinalini görebilmek için müracaat ettiğimde bana yine “Harita yıprandığı gerekçesiyle kimseye gösteremiyoruz. Depoya kaldırdık” şeklinde cevap verildi. “ -Saraydaki harita mutlaka kriminale girmeli, uzman bilirkişiler tarafından 1513’te yapılan harita olup olmadığı ortaya çıkartılmalıdır…UNESCO, 2013’ü Piri Reis Yılı ilan ederken bizler O’nun dünya tarihine geçen haritasının orijinal olup olmadığından şüphe ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190